Hvězda letošního KomiksFEST!u James O’Barr se proslavil hlavně kultovním komiksem Vrána. Zajímavostí je, že toto dílo nemělo být nikdy vydáno a sloužilo autorovi pouze k překonání osobní tragédie.
Americký umělec James O´Barr, který nedávno zazářil v Praze na KomiksFEST!u, se narodil 1. ledna 1960 a vyrostl v pěstounské rodině. Kromě umění nějakou dobu koketoval i s hudebním světem. V 90. letech založil metalovou kapelu s názvem Trust Obey, ale ta se po pár letech rozpadla.
Hudba ovšem není tím, čím se James O’Barr proslavil. Jeho popularita vzrostla díky komiksu Vrána a později i díky stejnojmenné adaptaci režiséra Alexe Proyase. Historie komiksu je poznamenána osobní tragédií autora. O’Barrovu snoubenku zabil opilý řidič a on se s její smrtí nedokázal vyrovnat.
Dokonce se nechal naverbovat do armády a poté, co byl umístěn do Německa, začal pracovat na Vráně. Vrána mu ovšem sloužila pouze jako součást artterapie a neměla být původně vydaná. Komiks ležel v O’Barrově šuplíku celých sedm let než ho konečně v roce 1989 vydalo nakladatelství Caliber Press.
Vrána v podstatě kopíruje autorův osud. Hlavní hrdina Eric je se svou snoubenkou Shelly přepaden místním gangem. Shelly znásilní a ubijí k smrti, zatímco se Eric musí bezmocně dívat. Nakonec jsou násilníky ponecháni svému osudu. Eric je ovšem vzkříšen vránou a on tak slibuje pomstu snoubenčiným vrahům.
Komiks získal ještě více na popularitě po natočení filmové adaptace. Snímek proslul hlavně díky neustálým nehodám, které vyústily smrtí herce Brandona Leea a o Vráně se začalo mluvit jako o prokletém díle. V současné době autor i Vrána neztrácejí na popularitě a neustále si hledají nové čtenáře.
James O´Barr nyní pracuje na rozsáhlé grafické novele s názvem Sundown. Antihrdinou tohoto gotického westernu je maskovaný muž Krait, který putuje s pomalovaným koněm Zuzu. Příběh by se měl točit okolo stavby železnice čínskými imigranty v 19. století, kde Krait osvobodí jednu otrokyni jménem Lucy.