Jan „Čenis“ Galeta dosud spolupracoval jen na herních modulech pro svět Dračího doupěte Asterion. Co se beletrie týče, vyšlo mu několik povídek, časopisecky i ve sbornících. Nyní přichází se svým prvním větším pokusem, historickým románem Lvi Lucemburští, do kterého přimíchal i prvky fantasy.
Kniha by neměla být souzena podle obálky. Tak radí jedno moudré české přísloví. A radí velice dobře, protože obálka knihy Lvi Lucemburští k tomu přímo svádí. Ilustrace páru zápasících dvouocasých lvů je zkrátka dokonalá. Autorem je Roman Kýbus, který nakreslil i všechny ostatní ilustrace v knize, včetně mapky okolí, v níž se děj románu odehrává (pro extra zvídavého čtenáře je na webových stránkách www.knihyfantazie.cz připravena i malá galerie ilustrující dobové reálie). Po dostatečném pokochání se obálkou a následném začtení se do knihy, nám úsměv na rtech nejspíše ochabne. Text samotný už totiž takové nadšení nevyvolává.
První ze dvou částí knihy nás seznámí s dobou a místem konání všech následujících událostí. Ocitneme se na Moravě na přelomu 14. a 15. století, tedy v době, kdy císař Karel IV. je již po smrti a České země si rozdělili jeho dva synové, Václav IV., který vládne v Čechách, a Zikmund kralující Uhrám. O území Moravy neustále soupeří jejich bratranci, markrabata Jošt a Prokop. A protože Morava není v žádném případě kraj chudý, do sváru se zapojují i Zikmund s Václavem. Nejdříve každý na straně jednoho z bratranců, avšak kvůli neustálým intrikám a podrazům se spojenectví různě mění.
Doby, kdy král coby vůdce armády, stál v čele útočících vojsk, jsou již nenávratně pryč, a tak je román vyprávěn z pohledu dvou zcela jiných mužů – obyčejného vojáka Ondřeje a rytíře Jakuba s přídomkem Štěně. A aby vše bylo zajímavé, oba stojí na opačných stranách barikády. Jejich osudy, jak už tomu bývá, se však postupem času propojí.
První část není zrovna nejzáživnější, a přestože se dočkáme několika dobytých tvrzí a ztečených hradeb, je zábavná asi jako hodina historie na gymnáziu. Naopak druhou část rozehrává autor královským gambitem. Obětuje jednu figuru ve prospěch druhé – desátník Ondřej ustoupí do pozadí, a tak se vladykovi Jakubovi nabízí větší prostor, kterého, naštěstí, využije. Děj dostane nový spád a nabude počet akčních situací, a tak srdce bojechtivého čtenáře může zaplesat. Naskytuje se však otázka, zda nebyla cena za to všechno příliš vysoká.
Jan „Čenis“ Galeta si napoprvé ukousl větší sousto, než by mohl pokousat a spolknout. Možná je to tím, že se na rozdíl od Juraje Červenáka, který si pouze „vypůjčuje“ dobu a reálie, ale skutečné dějiny ponechává stranou, snaží o dodržení historických událostí, tak je se doopravdy staly. A to mu neumožňuje více popustit uzdu vlastní fantazii, a vytvořit tak lepší a napínavější hru.
Příběh se skládá z pasáží akčnějších a nudnějších, ve kterých se prakticky nic neděje. Části, které mají posunout děj dopředu, často i o několik měsíců či let, se dokonce podobají spíše zápisům z kroniky. Román samotný se tak jeví spíše jako o něco málo čtivější a zajímavější učebnice dějepisu.
Ani hlavní hrdinové nejsou nijak zvlášť propracované osobnosti a dozvídáme se jen málo informací o jejich pocitech nebo touhách a co je nejdůležitější, důvodech činů. Vedlejší postavy jsou pak ploché a dalo by se říci beztvářné a až na Lišku ryšavou, krále Zikmunda, se jim moc situací, aby to mohli změnit, nenaskytuje.
Galetu však nelze obviňovat, že by se nesnažil. Text prosytil dobovými výrazy (pokud by některým z nich nešlo rozumět, na konci knihy se nachází samozřejmé vysvětlivky) a nenašel jsem jediný pojem, který by atmosféru středověku narušoval. V románu se vyskytuje i několik okamžiků, které na chvíli uchvátí a téměř nedovolí přestat číst, je jich však žalostně málo. Snad příště.
Název: Lvi Lucemburští
Autor: Jan Č. Galeta
Obálka: Roman Kýbus
Počet stran: 176
Vazba: pevná
Rozměry: 147 x 210 mm
Vydal: Zoner Press, Brno 2010
Doporučená cena: 198 KčHodnocení: ** (40%)