Kde že to má původ Maska? Filmu jako předloha posloužil komiks. Komiks musel někdo napsat a ten někdo byl John Arcudi. A nebyla to jen zelenohlavá šílená osoba, kterou ze své mysli zhmotnil na papír pro naše oči.
Otec Johna Arcudiho byl profesorem italské literatury. Možná odtud si budoucí scénárista našel cestu k příběhům, a proto se na Columbia University zaobíral především studiem angličtiny. Stejně jako většina úspěšných komiksových autorů, neměl ani on lehké začátky a musel si projít funkcemi komiksového učedníka a přidávače. To se ale mělo brzy změnit.
K Malibu Comics se připojil jen těsně po jeho vzniku v roce 1986 a už v této době začal s psaním scénářů pro komiksy, dokonce uskutečnil svůj první prodej. Jednalo se o příspěvek do série Savage Tales a série Savage Sword of Conan u věhlasného Marvelu. Navíc se stal pravidelným přispěvatelem časopisu Cracked, což je jediná více či méně odolávající konkurence magazínu Mad (americký bláznivý magazín vycházející již od roku 1952).
Dark Horse a Maska
Posléze se Arcudi připojil ke stálým tvůrcům u vydavatelství Dark Horse Comics, které už od svého počátku vydávalo kvalitní příběhy, ale hit mu stále chyběl. To se změnilo, když začal pracovat na utváření nového komiksového charakteru – Masky. Ta se ve všeobecně známé podobě objevila v Mayhem #1-4.
Lze v ní najít inspiraci již existujících charakterů, The Jokera nebo Dr. Jekylla and Mr. Hydea. Proč nepoužít něco, co už dávno funguje, jen trochu jinak? Tuto ideu pak společně s kreslířem Dougem Mahnkem přetavili na velmi úspěšnou sérii knih a nakonec i na film v hlavní roli s nezapomenutelným Jimem Carreym.
Arcudi s Mahnekem vedle Masky spolupracovali i na dalších projektech. Nejzajímavějším počinem se zdá být série publikovaná DC Comics s názvem Major Bummer. V ní se trochu netradičně zaměřili na skupinu vadných superhrdinů. Do této sebranky patřil super-zpěvák, senilní cestovatel časem a hlavní postava flákače, kterému jsou jeho superschopnosti naprosto ukradené.
Grafické novely
Ještě před Maskou přinesly Arcudimu a s ním i vydavatelství Dark Horse úspěch grafické novely, neboli komiksové romány, čerpající svou inspiraci z úspěšných filmových snímků. Tak se do světa komiksu dostaly takové osobnosti jako Predátor, Terminátor, Vetřelec, RoboCop nebo Věc. Navíc se některé z těchto grafických prací se dočkaly i klasické románové formy.
Poprvé se v tomto o trochu textovějším komiksu objevila dvojice Alien a Predator v jednom světě, na jednom místě, ve stejný čas a bojující proti sobě. Alien vs. Predator. Později jsme se dočkali této sympatické kombinace téměř dokonalého lovce a naprosto smrtící potvory ve videohře i ve filmu, vždy s vědomím, že kdokoliv přežije, my to nebudeme.
Bylo by naprostým hříchem proti komiksovým bohům pominout podíl tvůrce Masky na další legendární sérii. John Arcudi přispěl postavou Kapitána Daimio do společnosti B.P.R.D. (Bureau for Paranormal Research and Defense), kde společně s Hellboyem a dalšími postavami vyšetřuje neobvyklé jevy. Daimiovův tvůrce v rámci vydavatelství Dark Horse, ve kterém B.P.R.D. vychází, spolupracoval s Hellboyovým autorem, Mikem Mignolou.
Aby toho nebylo málo, může se Arcudi pochlubit dalším zářezem na pomyslné pažbě svého pera. Není to ledajaký zářez. V edici vydavatelství DC zvané Wednesday comics se totiž ujal příběhu asi nejslavnějšího komiksového hrdiny všech dob, Supermana. I když Clarkovi poslední dobou notně šlapou na paty Batman a Marvelovci.
Ale mohlo to být úplně jinak. V rozhovoru pro server treasurycomics.com John Arcudi uvedl, že měl původně psát příběh, který by měl v hlavní roli The Spectre. Jelikož Dave Bullock psal o Deadmanovi, nemohl The Spectre v edici vystupovat, protože by v ní nevypadaly dobře dva nemrtvé charaktery vedle sebe.
Když přemýšlel, co dál, a Mark Chiarello, vedoucí projektu, mu řekl, že ještě nikdo nemá Supermana, Arcudi po něm skočil, jak nejrychleji mohl. Výsledkem je introspektivní komiksový strip, složený z různých důležitých elementů Supermanova příběhu. Každá stránka věnovaná různému aspektu jeho života. Jedna pro Metropolis, další pro Krypton, pro Smallville, Lois nebo jeho vztah s Batmanem.
John Arcudi toho má na svědomí opravdu hodně. Od Masky přes Hellboye, k Vetřelcům a Predátorům, až po Supermana pro antologii Wednesday Comics. Nezbývá, než se těšit, co všechno ještě může z pera tohoto scénáristy vzniknout a jaké zářezy ještě přidá.