Jak to bylo s vývojem cyklu o Žluté planetě? Chystal se Vlastislav Toman vytvořit ohromnou kultovní ságu, nebo měl původně vzniknout jen Malý bůh? To vám poví on sám v rozhovoru ohledně této série.
Spousta vašich komiksů zapadá do vesmíru Žluté planety. Dokonce si její prvky vypůjčil i Václav Šorel. Také se to podepsalo na tom, že vás mají čtenáři zafixovaného skoro jen jako tvůrce Žluté planety. Také ji vnímáte jako své životní dílo?
No, to se takhle říct vlastně nedá. K tomu půjčování: Václav Šorel se s Františkem Kobíkem znal ještě dřív, než přišel do ábíčka, dělali v jedné továrně v Avii. Když jsem s Kobíkem pak dělal komiksy, Václava ještě nenapadlo, že by je mohl také dělat. Když pak přišel s nápadem, že by to s Kobíkem rád zkusil, já jsem ze slušnosti ustoupil a šel k jinému kreslíři.
Já považuji za plus své tvorby i to, že jsem využil spolupráce i s jinými kreslíři. Ale je obrovská škoda toho, jak Kobík zdravotně dopadl. Byli jsme vlastně nuceni ho nahradit. Když jsem s ním dělal ty poslední Kruanova dobrodružství, tak to Kobík ještě přežil. Poslední naše práce byl komiks pro Čtyřlístek. František byl dvakrát operovaný.
Jsem rád, že jsme se z toho mohli Kobík i já radovat. A kvůli Kruanovi začaly číst komiks i některé maminky. Říkaly no, konečně jsou tam taky ženský a něco zajímavýho.
Má Žlutá planeta symbolizovat Zemi? Nebo je Země planeta, ze které bozi přiletěli? Také tohle téma hodně připomíná Ericha von Dänikena. Ovlivnil vás Däniken nebo celkově socialistické sci-fi, pojem, který se pro tento styl vžil kvůli době, kdy zažilo svůj boom? Doufám, že vás tenhle pojem neuráží.
Já myslím, že ne, že mě neuráží. Je to jenom pojmenování, dokonce docela trefné. Moje idea se zrodila už v jedné povídce. Proč by někam měli vždycky přiletět pozemšťané, nebo naopak k nám mimozemšťani za tím účelem, aby se poprali?
Vlastislav Toman na PragoFFestu 2013. Foto: Martin Peška, FANZINE.cz
A dodneška nevím jak, ale je to tak, mě napadla ta spásná myšlenka: Proč by nemohl být robot, natolik chytrý a vtipný, aby mohl ovlivňovat lidi, vyslancem civilizace? Dneska se k tomu vlastně dostáváme. Říkáme: Nebudeme posílat do vesmíru lidi, poněvadž je to drahý a nebezpečný, posíláme automaty.
Čili já bych se dneska považoval za šťastlivce, který už před skoro padesáti lety vymyslel tenhle systém. Já bych tedy řekl, že to nesrovnávám se Zemí, já jen vycházím z toho, co víme o vývoji lidstva a o tom, jak jsme se coby pralidé pídili po nějakých znalostech. Možná tam nějaké to srovnání ale je.
A mně se dokonce stává, že Malého boha si lidé připomínají víc, než samotného Kruana.
No, mně osobně je taky Malý bůh mnohem bližší.
No, tak vidíte. Já to viděl i na výstavách papírových modelů, kolik se jich tam objevilo slepených… Dokonce existuje i oživená verze Malého boha, do tabletu nebo smarttphonu si zase můžete stáhnout elektronickou aplikaci, kde je Malý bůh, jak se otáčí a pohybuje. Vedle něj jsou tam i ti koníci pozemšťanů a přepravní modul Vejce.
A jeden kaskadér, pan Petřina, který hrál třeba i v Hellboyovi nebo v Captain America, ten si sám tu animaci zkonstruoval. Má ho jak se rozbíhá, skáče ze skály, dělá salto pozadu… No a to jsou fantastický věci. Takže jestli se to všechno dostane do filmu…
A co vy? Chtěli byste panu Tomanovi položit nějakou speciální otázku?