Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Karetní hra Blábol útočí na bránici. Smíchy se neudržíte u stolu

Petra Vlková

Petra Vlková

9. 11. 2011

Každý občas vyplodí nějaký ten přebrebt a jen málokdy to zůstane bez odezvy. Bláboly zkrátka dokážou rozesmát a často mnohem víc než důkladně promyšlené vtipy. A když se na principu nesmyslů postaví karetní hra, to je pak teprve popukání!

Obal Blábolu, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

V jednoduchosti se skrývá krása, ale často také genialita. Přesně to platí minimálně pro nápad a pointu Blábolu. Pro karetní hru, již vymyslel velmi známý a oblíbený humorista, skladatel a hudebník Ivan Mládek. Díky němu a společnosti Efko teď mají hráči možnost vytvářet blbosti, za něž je nejenže ostatní nepokárají, ale naopak jim pogratulují k vítězství. Čím více nesmyslů, tím lépe! Škoda jen, že se tímto mottem řídí i naši zákonodárci.

Karetní hra Blábol nedostatkem karet netrpí

On však není nesmysl jako nesmysl. Hra Blábol se zaměřuje ryze na ty slovní a přesněji řečeno významové. Nikoli však gramatické, češtinu k tomu prznit netřeba. Navíc by takto hra již ztratila svůj smysl i vtip. Jde tedy o to, sestavovat z hlediska pravopisu správné, ale jinak úplně praštěné a vesměs nereálné věty.

Bohatě k tomu stačí jediná komponenta – karty. Na každé z nich lze nalézt jedno slovo. Jedná se o různé slovní druhy, různě vyskloňované či vyčasované. A aby z nich mohl hráč platně vytvořit větu, potřebuje alespoň tři karty. Výjimečně i čtyři, pokud chce vzít pátou z odhazovacího balíčku.

Každý slovní druh má svoji barvu

Nejen tento tah připomíná systém hry známý pro kanastu. Každý začíná se sedmi kartami a během hry se tento počet prakticky nemění, respektive působí jako výchozí stav. Hráč má dvě možnosti: buď vykládat svou frázi, nebo odhodit nepotřebnou kartu a líznout si místo ní jinou.

Stejně jako v kanastě může i tady některý soupeř takzvaně zavřít, ale v tomto případě musí počítat s tím, že mu onen závěrečný úkon odečte padesát bodů. Složené bláboly body naopak přičítají, a to v rámci druhé mocniny využitých karet. Kdo se tudíž nakonec stává vítězem, snad ani netřeba psát.

Ty největší bláboly mohou hodně vynášet

Hra Blábol tedy v pravidlech příliš neexperimentuje a neinovuje, naopak sází na osvědčený a jednoduchý princip. To není na škodu – člověk tak nemusí pomalu přivykat novému systému a prakticky se může ihned pustit do hraní. Nejspíše ho však zarazí jedna nepřesnost.

Zvláštní kombinace malých kartiček a velké krabice

Pravidla hovoří o tom, že pokud hráč využije kartu z odkládacího balíku, může vzít celý pakl. Opět akce známá z kanasty, avšak v tomto případě blíže nevysvětlená. Pokud tak jedinec skutečně učiní, nahromadí se mu v ruce až příliš karet, kterých se (na rozdíl od kanasty) s velkou pravděpodobností nezbaví během jednoho tahu a nejspíše ani během několika dalších. Co tedy s tím, když se v textu píše pouze o počtu sedmi karet? Nepotřebné vyřadit nebo si vše nechat? To si již musí dohodnout spoluhráči mezi sebou.

Kartičky se zaměřením na detail

Co se týká provedení Blábolu, člověk by si možná řekl, že to není potřeba rozpitvávat, zkrátka karty a krabice. Na zkoumání a hodnocení se toho však najde dost. Text u některých karet doplňují stylové kreslené obrázky, u jiných naleznou hráči to samé slovo dvakrát, přičemž jedno je kreativnější. Barevné kresbičky působí jednoduše a vyvolávají vesměs neutrální pocity. V tomto nelze spatřovat větší problém. Naopak je radno pochválit barevné odlišení jednotlivých slovních druhů.

Rozehraný Blábol

Minimálně překvapení však vzbudí velikost karet. Přesněji řečeno kartiček, protože na délku mají něco málo přes pět centimetrů. Oproti krabici vypadají přímo minimalisticky, a naopak obal se vůči nim zdá neúměrný a až zbytečně velký. Spojení těchto dvou částí si ukázkově protiřečí, je-li řeč o skladnosti. Zkrátka Blábol do kapsy ano, ale bez krabice. Minivelikost má dále nevýhodu, že někomu se můžou karty hůře číst nebo držet.

Jedna z mnoha možností blábolů

Také z nich nelze dobře vytvořit jednu dobírací hromádku, zapotřebí jsou alespoň dvě. Na tom však má velikost karet pouze malý podíl, nikoli celou vinu. Pravým důvodem nestability jevysoký počet slov, bylo by však krajně hloupé považovat právě tento fakt za mínus. Se sto padesáti šesti kartami nehrozí příliš rychlé ohrání, opakování frází ani omezené možnosti co do květnatosti vět. Blábol zaručuje skutečně vysokou rozmanitost, a tím pádem se s ním může pěkně vyřádit dost lidí dost dlouhou dobu.

Blábol a klasická karta pro porovnání

Co k tomu napsat víc? Potřebuje-li se jedinec odreagovat, srdečně se zasmát a hravě si zasoutěžit, karetní hra Blábol naprosto splní jeho očekávání. Ani zmíněná nejasnost v pravidlech či poněkud zvláštní a nepoměrné provedení nemůže zastřít výborný nápad a celkovou efektivnost účelu hry. Smíchu se tu prostě nedá ubránit, to by člověk v sobě nesměl mít ani ždibeček smyslu pro humor. A komu se to přesto nelíbí, ať si třeba ukázněně kloktá s protitankovým lidožroutem v tlačence.

Název hry: Blábol
Typ hry: Karetní, společenská, rodinná, party
Výrobce: Efko
Doporučená cena: 200 Kč
Počet hráčů: 2 – 10
Hrací doba: 15 – 45 min
Doporučený věk: 10 +

Hodnocení: **** (90 %)

Klady:
Výborný a originální nápad
Velký počet karet
Vtipnost, záživnost
Jednoduchost pravidel a systému hry
Skladnost karet
Pěkné zpracování

Zápory:
Velikost karet a jejich nepoměr vůči krabici
Nejasnost v pravidlech
Karty se hůř míchají a staví do jedné hromádky

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Karetní hra Blábol útočí na bránici. Smíchy se neudržíte u stolu

Hide picture