Ken Scholes – Bývalý duchovní, co rozepsal fantasy pentalogii
Jakub Ehrenberger
8. 4. 2010
Když mu bylo třináct, přečetl si Bradburyho esej How to Keep and Feed a Muse (Jak chovat a krmit múzu), který jej poprvé přivedl na myšlenku stát se spisovatelem. Od toho okamžiku to však trvalo bezmála dalších dvacet let, než Kenu Scholesovi vyšla jeho první povídka. Čas si krátil různě, třeba jako námořník, voják, hudebník nebo kazatel. Je čas se americkému rodákovi podívat do očí.
Ken Scholes se narodil 13. ledna 1968 v Seattlu v americkém státě Washington, v současnosti však žije v sousedním Oregonu. Fantastickému žánru včetně jeho bohaté literární produkce propadl už v útlém mládí, což se projevilo o na širokém výčtu autorů, jimiž je podle svých vlastních slov ovlivněn. Nechybí mezi nimi takové legendy žánru jako Michael Moorcock, Stephen King, Robert Erwin Howard ani již zmiňovaný Ray Bradbury.
První povídkové pokusy zaznamenal Scholesův odpadkový koš v autorových čtrnácti letech, ačkoliv tehdy byla publikace v některém z magazínů ještě na míle vzdálená realitě. Cesta k ní vedla stanicemi, o nichž se ostatním autorům ani nesnilo – námořník, muzikant, putovní duchovní nebo opravář štítkovačů, to je jen ochutnávka zaměstnání, jimž si Ken Scholes v průběhu života prošel. Naštěstí si po mnohaleté pauze našel čas i na psaní.
Od první noci až k lásce v těsném prostoru
Ken Scholes debutoval v žánru v roce 2000 povídkou The Taking Night v magazínu Talebones a od té chvíle mu porůznu vyšlo téměř třicet dalších kratších prací. Výrazněji zaujal povídkou Into the Blank Where Life Is Hurdled, s níž se v roce 2005 umístil na třetím místě v závěrečné čtvrtině žánrové literární soutěže Writers of the Future.
Výrazným mezníkem ve Scholesově tvorbě je určitě povídka Of Metal Men and Scarlet Thread and Dancing with the Sunrise, publikovaná poprvé v srpnu 2006 v magazínu Realms of Fantasy. Práce se objevila následujícího roku ve výběrové antologii Best New Fantasy 2 editora Seana Wallace, především se však právě svět této povídky a její kovový hrdina Isaak stali základními pilíři Scholesova debutu Lamentation (2009).
Jenže český čtenář v tuto chvíli pořád strádá, a tak je potřeba mu nabídnout aspoň krátkou ochutnávku Scholesovy tvorby, než na něj vychrlíme celý román. Touhle první vlaštovkou se stal příběh The Doom of Love in Small Spaces (2008, č. Uchvácen láskou v těsném prostoru, Pevnost 11/2009), v němž trolla, vedoucího Ústředního zásobování celé Byrokracie přijde do jeho kanceláře navštívit krásná bruneta. Spíše konverzační povídka s obrovským alegorickým podtextem představila Scholese jako pozoruhodného autora a jeho románová prvotina v tom hodlá pokračovat.
Žalmy mechanického Isaaka
Jak dává tušit název celé rozepsané pentalogie The Psalms of Isaak i názvy jednotlivých románů, Ken Scholes na dobu svého působení coby duchovní rozhodně nevzpomíná nijak ve zlém.
Lamentation (tedy Nářek nebo též Bědování) zařazují dosavadní čtenáři do žánru epické fantasy, přestože mnozí další kontrují s návrhem science fiction. Počátek románu zastihne hlavního hrdinu v nepříliš záviděníhodné situaci. Centrum vzdělanosti Windwir zničí v mžiku oka neznámá síla a stoupající sloup kouře je vidět na míle daleko. O blížícím se válečném konfliktu už není pochyb. A uprostřed spáleniště sedí smutný mechanický hrdina pentalogie Isaak a podobně jako mnozí další na jiných místech přemýšlí, k čemu právě došlo.
Na svůj debut navázal Scholes ještě v loňském roce pokračováním, které nazval podobně prozaicky Canticle (Chvalozpěv). Kniha začíná devět měsíců po skončení předchozího dílu a o dobrodružství v ní opět není nouze. Účastníci hostiny při příležitosti narození dítěte generála Rudolfa, jednoho z hrdinů série, se okoupou ve vlastní krvi a k bráně chránící zemi před útoky zvenčí přichází tajemná postava se vzkazem pro Skrytého papeže Petrona. Zmiňovat se o tom, že duchovní záležitosti nejsou v obou románech přehlíženy, je nejspíše pouze potvrzením vašich domněnek.
Scholesovy písně v češtině
Letos by měl v originále vyjít třetí román Antiphon (Antifona), zbývající části pentalogie, Requiem a Hymn (Hymnus), na sebe s autorovou pracovitostí jistě nenechají dlouho čekat. K českému vydání chystá cyklus nakladatelství Triton, přesnější data však zatím nejsou známa.
Komu mnohem spíše vyhovují kratší práce, jimiž se Scholes proslavil, může ve volném čase sáhnout po reprezentativní autorově sbírce Long Walks, Last Flights & other Strange Journeys (2008), v níž je značná část z jeho desetileté povídkové produkce.
Ken Scholes je už šestým rokem ženatý, společně s manželkou Jen Westovou vychovávají od loňského července dvojčata Elizabeth Kathleen a Rachel Ann.