Kometa C/2011 L4 Pan-STARRS, objevená v červnu 2011, se postupně přesunuje z jižní oblohy na severní. Konečně tak budeme mít příležitost sledovat tak jasnou kometu po několika jejich úžasných kolegyních, které byly viditelné pouze z jižní polokoule (například Velká kometa roku 2007).
Kometa Pan-STARRS zachycená z Austrálie. Zdroj: cafuego, flickr.com
Kometa Pan-STARRS se stala jednou z deseti nejjasnějších hvězd tohoto desetiletí, když dosáhla magnitudy +1,5 (čím nižší číslo, tím jasnější), a slibuje tak pěknou podívanou i pro pozorovatele na severní polokouli. Nicméně konkrétně pro Českou republiku nebudou pozorovací podmínky natolik příznivé. Pan-STARRS proletěla 5. března v nejbližší vzdálenosti od Země a 10. března dosáhne nejmenší vzdálenosti od Slunce. Ocitne se tak v oběžné dráze Merkuru a mohlo by se stát, že ji slapové síly roztrhají.
Pokud kometa tento průlet okolo Slunce přežije a nerozpadne se, budeme ji moci pozorovat od 12. března. Bude se nacházet blízko Slunce na západním obzoru krátce po západu. Postupně se bude objevovat na obloze po delší dobu a viditelná bude asi do konce března. Ovšem jak se bude vlasatice vzdalovat Slunci, bude její aktivita slábnout, a navíc bude pozorování rušit Měsíc. Určitě ale bude stát za to ji na obloze vyhledat.
Pan-STARRS je ovšem jen ochutnávkou toho, co přijde ke konci roku, kdy má přiletět kometa ISON. Pokud ta naplní všechna očekávání, uvidíme kometu století.