Po expozici v Poslanecké sněmovně míří výstava, jejíž celý název zní Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století, do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.
Výstava, která představuje příběhy a skutečné osudy lidí, kteří bojovali s totalitními režimy 20. století, bude ve Středočeském muzeu poprvé k vidění pro širokou veřejnost, a to až do 2. září. Na podzim má být vidět také na KomiksFestu.
Informace o výstavě:
Název: Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století
Místo: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Datum: od 25. května do 2. září 2012
„Vernisáž výstavy dne 24. května v 17 hodin zahájí Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum, a generál Tomáš Sedláček. Komiksové příběhy vycházející z vyprávění pamětníků jsou zpracované předními českými výtvarníky,“ řekla pro FANZINE.cz Lucie Šplíchalová z Post Bellum.
Za projektem stojí tři scenáristé a třináct českých a slovenských výtvarníků. Všech třináct komiksů bylo nakresleno podle vyprávění třinácti lidí, jejichž příběhy se odehrávaly na válečné frontě, v koncentračních táborech, komunistických kriminálech i v prostředí Státní bezpečnosti. Například výtvarník Michal Menšík ztvárnil příběh generála Sedláčka, který se odehrává v prostředí východní fronty a komunistických kriminálech.
Putovní komiksová výstava se stěhuje z Poslanecké sněmovny do Středočeského muzea. Zdroj: PR Post Bellum
„Příběhy, s nimiž se setkáte na panelech výstavy, zaznamenali dokumentaristé z neziskové organizace Post Bellum v rozmezí let 2001–2011. Sdružení Post Bellum natáčí s pamětníky rozhovory, které pak ukládá na internetový portál Paměť národa,“ dodala Šplíchalová.
Putovní výstava s komiksovými příběhy pamětníků je ve své podstatě zkrácená verze stejnojmenné knihy Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století. Kompletní komiksové příběhy pamětníků, jejichž zkrácené verze jsou obsahem výstavy, naleznete ve stejnojmenné knize Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století.