!SPECIÁL!Křivolaké chodbičky, náhle končící stezky, uličky vedoucí zdánlivě nikam. Hlava se vám točí, nevíte kde je sever a kde jih. Takhle vypadá labyrint. Představte si však bludiště smrdutých kanálů, odpadních stok, jeskyní a opuštěných sklepů, ve kterém vám jde neustále někdo po krku. Stále máte chuť jím projít?
Když se řekne česká urban fantasy, snad každému se vybaví jméno Pavel Renčín. Narodil se roku 1977 a na fantastické scéně působí už více než deset let. V roce 1999 na sebe upoutal povídkou Stvořitel, s níž skončil na druhém místě v prvním ročníku soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera. A to byl jen první krůček k dobytí dalších cílů. Napsal již řadu povídek a deset nejlepších sjednotil ve sborníku Beton, kosti a sny (2009).
Renčín však nezůstal pouze u povídek. V rozhovoru pro Pevnost sice přiznal, že to jsou jeho kořeny, ale stačil již přičichnout i románové tvorbě. Jako první vydal Nepohádku (2004), v níž spojuje reálný svět s pohádkovou říší. V roce 2007 ji pak následoval román Jméno korábu, v němž dokázal, že hledaný cíl často leží v nás samotných.
Renčínův styl rozeznáte od ostatních na první přečtení. Prolínání skutečnosti s nereálným a snovým světem představ a imaginací, neobvyklý jazyk hraničící až s poetikou, příběhy nutící k zamyšlení – skvělý způsob, jak zapůsobit a osvěžit současnou fantastiku.
Labyrint, příběh psaný on-line
Na konci října roku 2007 spustil Pavel Renčín na svém webu experiment s názvem Labyrint. Jde o městskou fantasy odehrávající se v soudobé Praze. Renčín se jako vůbec první z českých sci-fi a fantasy spisovatelů rozhodl napsat on-line román, který postupně zveřejňoval na internetu. Jak děj postupoval, mohli čtenáři komentovat jednotlivé příspěvky a ovlivnit tak budoucí chod věcí. Popularitě Labyrintu pomohl i magazín Pevnost, který od února 2008 otiskoval kapitoly románu na svých stránkách.
Příběh začíná jako ponurý a napínavý thriller. Pět postav různého pohlaví, věku a zaměstnání je uneseno do pražského podsvětí. Neznají sebe navzájem, své únosce ani přesné místo, kde se ocitli. Jistě ví jen jedinou věc – musí se dostat odtud. Zpátky na denní světlo, čerstvý vzduch, zkrátka do skutečného světa, ve kterém jim nehrozí permanentní nebezpečí. Časem se k původní pětici přidá ještě jedna postava, o jejímž zařazení do příběhu rozhodlo hlasování čtenářů.
Jak hrdinové postupují na cestě za svobodou, rozplétá se před nimi systém chodeb a slepých ulic. Naráží na další, často ty nejbizarnější, obyvatele města pod městem. S nimi si Renčín očividně vyhrál. Věřte, že rytíře Delepanzu sedlajícího v brnění z plechovek přerostlého potkana nebo Šíleného Wůdyho, který na místo oka má v důlku kouli se zasněženým Karlovým mostem, byste v Praze (nebo v ulicích jakéhokoli jiného města) považovali za směšné a nevěrohodné. Avšak v podzemním labyrintu působí naprosto uvěřitelně.
Labyrint žije!
Pavel Renčín v jednom z komentářů přiznal, že na svůj on-line román nečekal takovou odezvu. Původně napsal jen několik pokračování a konec příběhu měl nastíněn jen mlhavě. Labyrint si však své fanoušky velice rychle našel a jen díky nim mohly vzniknout projekty jako Metalová opera – muzikál na námět Labyrintu (zatím existují pouze texty skladeb), nebo Rada měst, v níž mají čtenáři možnost vdechnout život svému domovskému městu. Některé z jejich nápadů pak Renčín použil při psaní Městských válek. Od dokončení Labyrintu uběhl už nějaký ten pátek a za tu dobu se už uskutečnily dva srazy čtenářů se spisovatelem a v roce 2009 dokonce i LabyrintCON.
Na události popsané v on-line příběhu Renčín navázal trilogií Městské války, v níž posunul hranice žánru urban fantasy. Česká a Moravská měste zde skutečně žijí, mají dokonce lidský charakter a všemožné ctnosti i neduhy. První dva díly Městských válek – Zlatý kříž a Runový meč – již vyšly. Knižního zpracování se už brzy dočká i samotný Labyrint. Jeho vydání plánuje nakladatelství Argo ještě letos.