Levá ruka boží je název prvního dílu nové trilogie Paula Hoffmana. Podle některých jazyků má předpoklady stát se světovým bestsellerem, o čemž svědčí třeba fakt, že kniha vyšla současně ve více než dvaceti zemích světa a provází ji velká reklamní kampaň. U nás je jejím hlavním distributorem nakladatelství Knižní klub.
Jaký je vlastně román, který má tak velké cíle? Kdybych se ho na začátek pokusil vystihnout pár slovy, zvolil bych kontroverzní, drsný, ale zároveň velice poutavý a napínavý. Je v něm prostě všechno. Zkusme se teď na tuhle knižní novinku podívat trochu blíže.
Hlavním hrdinou celého románu je Cale, asi čtrnácti- patnáctiletý chlapec, který byl ještě jako malé dítě dopraven do svatyně vykupitelů spolu s mnoha dalšími. Vykupitelé jsou náboženští fanatici, kteří vedou nesmiřitelnou a nekonečnou válku se svými úhlavními nepřáteli a uctívají Oběšeného vykupitele jako svého spasitele. Lordi vykupitelé, sebranka toho nejhrubšího zrna, mají ve svatyni hlavní slovo. Cvičí své mladé svěřence v zabíjení a vedení boje, ale stejným způsobem jim také vtloukají do hlav víru v Oběšeného spasitele. Tresty, jež udělují Lordi za překročení pravidel nebo z pouhého rozmaru, jsou tak drsné, že je někteří chlapci ani nepřežijí. Ze svatyně však není úniku. Nebo přesněji nebylo. Calemu a jeho třem přátelům se to totiž šťastnou náhodou podařilo, jenže v tom okamžiku začíná boj o holý život, plný nečekaných úskalí a zápletek.
Hned ze začátku samotné knihy si jistě i méně pozorný čtenář všimne, určité do očí bijící podobnosti. V čem že se skrývá? Náboženství Vykupitelů i s jejich spasitelem se až příliš nápadně podobá náboženství křesťanskému, tedy přesněji řečeno katolictví. To by samo o sobě nebylo nic tak zvláštního, je mnoho autorů, kteří základy křesťanství pro svou církev v knihách použili.
V čem je tedy rozdíl? Je to celkem jednoduché, právě v tom kontroverzním náhledu Paula Hoffmana na celou věc. Církev Oběšeného vykupitele jednoznačně vystihuje všechny nešvary a zlořády, které katolická církev páchala anebo případně ještě páchá. Jsou sice leckde trochu přikreslené a zveličené, přesto je zde podobnost zcela nepopiratelná. Jde o tah velice zajímavý a svým způsobem i dosti odvážný, protože je jasné, že by svým obsahem a sdělením mohl i mnohé čtenáře odradit, ne-li přímo popudit. Přesto však svou pravdivostí, podobností a odvážností jistě naopak mnoho dalších zaujme.
Děj samotný se odehrává v ne zcela vyhraněném a upřesněném období a prostředí. Autor využil možností, jež se mu naskýtaly, a některá města, případně i místa, mají názvy, které i existují dnes. Tím však kniha nijak neztrácí, ale naopak získává na novém rozměru.
Jazyk je jednoduchý, čtivý a snadno pochopitelný, přestože čtenář mnohdy narazí na různé odkazy na reálné skutečnosti a podobnosti s nimi. Věřte tomu, že stačí číst jen trochu pozorněji, a leckdy můžete být hodně překvapeni. Za veliké plus také považuji dobře zvládnuté charaktery postav. Například samotného Calea vytvořil autor hned ve dvou podobách, z nichž v té jedné se ho budete téměř bát a v té druhé naopak litovat.
Všechny tyto samostatné části, společně s autorovým zajímavým podáním, dávají dohromady hodně dobrou knihu, která se čte doslova jedním dechem. Za velké plus také považuji to, že zde nenarazíte na příliš mnoho postav a jmen, která by se vám pak v konečném výsledku jen pletla.
Abych to tedy závěrem trochu shrnul, kniha je velice zajímavá, jak po stránce obsahové, tak svým zpracováním, a co víc, ještě mnohými skrytými náznaky. Mně osobně se skutečně líbila, a pokud budou i zbývající dva díly stejně dobré jako ten první, máme se jistě na co těšit.
Název originálu: The Left Hand of God
Český název: Levá ruka boží
Autor: Paul Hoffman
Překlad: Pavel Medek
Počet stran: 416
Vydal: Knižní klub, Praha 2010
Doporučená cena: 349 Kč
Hodnocení: ****