Máte skvělé reakce? Reflexy jako pilot Formule 1? Periferní vidění, které by vám ryby záviděly? Jste vždycky všude první? Jste prostě nejrychlejší? Pak jsem pro vás našel ideální hru.
Ve světě je známá jako Dutch Blitz už od roku 1960, nový image jí dodala v roce 1988 firma Rosengarten, kdy ji zároveň přejmenovala na Legretto. Současná verze s názvem Ligretto se objevila na přelomu milénií pod hlavičkou firmy Schmidt. Ačkoliv se uvažuje i o opačném historickém postupu, v němž hru naopak němečtí přistěhovalci přinesli do Ameriky, kde se z něj stal Dutch Blitz.
Za svoje peníze dostanete do ruky obyčejnou krabičku téměř ve tvaru kvádru. Strohý zelený design ničím nenaznačuje, že by mohla něčím závratným překvapit. Nenechte se však zmást touhle zdánlivou všedností. Uvnitř se skrývají hodiny zábavy a smíchu. Karty jsou rozděleny dvěma způsoby – líc obsahuje vždy čtyři čísla od každé barvy. Rub je poznávacím symbolem hráčů. Tak se stane, že každý účastník má od barvy a čísla vždy jeden exemplář – celkem tedy vlastníte na začátku hry čtyřicet karet čtyř barev od jedné do deseti.
Příprava na hru je jednoduchá – zamíchejte důkladně čtyři desítky karet a odlízejte deset z nich na hromádku před sebou tak, abyste viděli pouze tu horní. Toto je takzvaný Ligretto balíček. Další tři položte otočené lícem nahoru do řady vedle sebe. Zbytek vám zůstává v ruce.
Úkol hráče je vcelku prostý – zbavit se všech deseti karet, které má položené v hromádce na stole. K tomu může využívat postupky kupící se na sebe uprostřed stolu. Tyto číselné řady můžou být vždy tvořeny pouze kartami jedné barvy, kterou určuje první umístěná karta (jednička).
To největší překvapení na vás ale stále ještě čeká – všichni totiž hrají zároveň! Nikdo na nikoho nečeká. Dovoluji si tvrdit, že právě v tom je hlavní přitažlivost pro její fanoušky. Je to vlastně taková malá akční karetní hra.
Nemáte čas sledovat svoje protihráče, usmívat se, nudit, koukat se z okna nebo na televizi (jejíž běh bych u hraní deskových her zakázal nějakým zákonem). Máte plné oči a ruce vlastních karet a toho, jak je co nejrychleji umístit do středu stolu. Tedy tohle platí v prvních několika hrách. Postupem času, jak se z vás začnou stávat profesionálové, budete po očku sledovat i stavy soupeřových karet a podle toho plánovat svoje další tahy.
Ligretto se především chlubí možností rozšíření pro současné soupeření až dvanácti karbaníků. Kromě očividných plusů, které z takové sešlosti plynou, existují i zápory. Problém je především směstnat se v takovém počtu do formace, která umožní každému dosáhnout na každý kout společného prostoru na stole. Dalším negativem jsou se vzrůstajícím počtem hráčů množící se remízové stavy, v nichž hráči pokládají stejné karty na hromádku současně. Na druhou stranu, pokud se vám podaří usadit dvanáct lidí kolem stolu, máte před sebou bouřlivý a veselý večer.
A jak vlastně vyhrajete? Musíte dokázat vyložit co nejvíce karet do středu stolu. Za každý takový úspěch se dočkáte jednoho plusového bodu. Opačné znaménko zaznamenáte za veškerá čísla, která zbyla ve vašem Ligretto balíčku (mínus dva body za kartu). Získané body se sčítají, dokud některý z hráčů nedosáhne předem stanoveného celkového limitu.
Na rozdíl od obdobného Una, které nemá nouzi o rozšíření, Ligretto představilo jedinou hru, snažící se o vylepšení hráčského zážitku. Jednalo se o takzvanou Ligretto Speed Machine. Toto zařízení většinu hry jen tak stojí v koutku, ale čas od času vydá zvuk a vystřelí před sebe kartu. Ten, kdo je nejrychlejší a kartu chytí, může použít její speciální schopnosti ve svůj prospěch.
V roce 2004 spatřilo světlo světa Ligretto 2 se speciálními pravidly pro dva hráče. Tato verze obsahuje například i žolíky, které můžete použít místo některých karet. Zatím posledním příspěvkem do rodiny Blitz her je kostkové Ligretto. Vydavatelství Schmidt se pokusilo převést herní princip na vrhací kostky. Jak dobře se jim to povedlo, se podíváme možná někdy jindy, pokud vydavatelství MindOK přeloží hru pro český trh.
Na Ligrettu se mi nejvíc líbí jeho vyrovnanost. Nevítězí pořád stejný hráč, body jsou spravedlivě rozdělovány a každá hra je napínavá do poslední chvíle, protože nevíte jistě, kdo má uprostřed stolu nejvíce karet. U soupeření si od začátku do konce užijete legraci, která plyne z prosté interakce hráčů na společné ploše balíčků. Hurónský smích střídá soustředěné prohlížení karet a zábava v žádném okamžiku neustává.
Název hry: Ligretto
Typ hry: karetní, akční
Výrobce: Schmidt Spiele
Distributor pro ČR: MindOK (mindok.cz)
Cena: 235 Kč
Počet hráčů: 2 – 4 (2 – 12)
Hrací doba: 10 minut
Doporučený věk: od 8 let
Zpracování (0-30): 25% (-3% strohý design karet, -2% příliš velká krabička)
Hratelnost (0-40): 25% (-10% velký prostor k podvádění, -5% ve více než 6ti hráčích vládne hře často chaos)
Originalita (0-30): 30%Celkové hodnocení (součet, max. 100): 80%