Některé knihy se po vydání stanou bestsellery. Časem ale zájem opadne a postupně se na ně zapomene. Jiné se stanou nadčasovou klasikou, čtenou znovu a znovu každou generací. A pak jsou takové, které předběhnou dobu mílovými kroky a na uznání čekají až dodnes.
Klasika, kterou nikdo nezná
Pro začátek hádanka. Literární série, o které bude řeč, vyšla po druhé světové válce a napsal ji Brit, který se nicméně nenarodil v Anglii. Mnozí kritici i čtenáři ji považují za klíčové dílo, jež se významnou měrou podílelo na formování moderní fantasy.
A teď pozor. Není to Pán prstenů.
Malá nápověda. Ponurý gotický hrad, bizarní postavy a hlavní postava se jménem tak zasmušilým, že by i E. A. Poe záviděl. Znalci teď už nejspíš tuší, že hovořit se bude o pochmurném Gormenghastu.
Gormenghast? Co je Gormenghast?
Obšírnější úvod měl zdůraznit především jednu věc. Série Gormenghast zůstává i po letech trestuhodně neznámá a nedoceněná. A to navzdory tomu, že podnítila vznik celého jednoho literárního (sub)žánru – tzv. new weird.
Abychom tuto neznalost napravili, musíme se vrátit daleko do minulosti – konkrétně až do období nejzuřivějších bojů druhé světové války. Během ní sloužil na anglické straně také jistý mladý a nadaný umělec jménem Mervyn Peake. Právě v tomto období začal na frontě psát první části Gormenghastu a posílat je domů manželce. Úvodní díl s názvem Titus Žal vyšel brzy po konci války, v roce 1946 (tedy osm let před slavným Pánem prstenů). Další dva, Gormenghast a Už jen Titus, následovaly v letech 1950 a 1959.
Fantasy bez elfů a kouzel
Peake se narodil a vyrůstal v britské koloniální Číně. Během této doby navštívil i pekingské Zakázané město a právě to ho se svými pevnými tradicemi a hierarchií inspirovalo při vymýšlení fantaskního prostředí Gormenghastu. Přestože je však Gormenghast zařazován mezi fantasy, nenajdete v něm žádné trpaslíky nebo elfy a dokonce ani kouzla.
Fantazijno se omezuje, přinejmenším v prvních dvou dílech, na prostor rozlehlého panství Gormenghast. Tomu už odnepaměti vládne rod Žalů a jeho obyvatelstvo žije hluboce zakořeněnými rituály. Do tohoto prostředí, obydleného pestrou paletou podivínských, někdy až groteskních postav, se starému hraběti Žalovi narodí dědic Titus.
První kniha se ale více než na malého Tita zaměřuje na Koncíře, mladého pomocníka v kuchyni. Ten se rozhodne postoupit v místním mocenském žebříku směrem nahoru, a pomocí špehování, intrik a podlostí všeho druhu se mu skutečně daří stát se ústřední postavou všeho dění. Druhý díl se pak nese v duchu bojů mezi Koncířem a mladým Titem. Teprve ve třetím se podíváme mimo Gormenghast. Tady se ale objevuje háček.
Gormenghast byl původně zamýšlený jako rozsáhlejší série. Bohužel, Mervyn Peake před svou předčasnou smrtí stihl dopsat jen tři díly. Čtvrtý, Titus Awakes, sice dokončila jeho žena, i tak je ovšem konec otevřený a ani zdaleka neodpovídá na všechny otázky.
Náročný čtenář se může zeptat: Má vůbec cenu číst nedokončenou sérii? A to ještě nepřišla řeč na trochu „staromódní“ jazyk – tedy rozsáhlé popisy prostředí a chvílemi zdlouhavé pasáže. I přesto však odpověď zní ano. Kdo dá Gormenghastu šanci, objeví dílo zcela se vymykající běžným standardům fantasy, které navíc silně ovlivnilo i současné autory, jako je třeba China Miéville. Dokonale vymyšlené postavy, které jsou stejně tak archetypální i jedinečné, a skvěle promyšlená zápletka budou odměnou všem trpělivým čtenářům. Především je tu ale samotný Gormenghast – komorní, avšak přesvědčivá atmosféra hradu představuje perfektní kontrast k rozmáchlým scenériím klasické fantasy. A víc než bohatě se jim vyrovná.
Televizní seriál z roku 2000. Zdroj: IMDb
Gormenghast v barvách
Kdo však nenajde dostatečnou vůli se do Gormenghastu pustit, a přesto by chtěl poznat jeho starobylé chodby a tu více, tu méně šílené obyvatele, má možnost. Stačí jen vyměnit knihu za ovladač. BBC už v roce 2000 natočila seriál podle prvních dvou knih a hrají v něm takové hvězdy jako Christopher Lee či Jonathan Rhys-Meyers.
To ale není všechno. Před nedávnem se dal slyšet Neil Gaiman, že bude produkovat novou seriálovou verzi tohoto díla. Nelze si přitom představit člověka povolanějšího. Gaiman je brilantní autor a leckteré z jeho knih, komiksů a scénářů si svou ponurou, snovou atmosférou s Gormenghastem v ničem nezadají (za všechny jmenujme alespoň Sandmana či Nikdykde). Kdy bude seriál k vidění, není zatím jisté, nicméně na starosti ho budou mít FremantleMedia – společnost, která před nedávnem úspěšně převedla na televizní obrazovky jiné Gaimanovo dílo, Americké bohy. Gormenghast tedy bude v dobrých rukou, a snad se pohyblivým obrázkům povede konečně přinést dílu zaslouženou pozornost.