Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Loupežníci se schovávají v deskové hře, nejen pod dubem, za dubem

Redakce

Redakce

13. 4. 2011

Loupit – neloupit, sežrat – nesežrat; v tomto případě spíše sebrat – nesebrat. A vlastně jaképak dilema? Určitě sebrat a co nejvíce! Vždyť kdo stojí o líné a okrádající vandráky. Zbavit se jich lze jednoduše. Stačí si zahrát deskovku Loupežníci, hru doslova protkanou historií a pohádkovostí.

Obal hry Loupežníci, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Tak jako se dříve loupežníci zpravidla ukrývali v lese, i v této hře na ně člověk narazí teprve tehdy, vydá-li se po poměrně dlouhé lesní cestě. Začíná se ve strážnici, pokračuje směrem na hrad a od hradu pak zase zpátky. K dispozici je až pět žandarmů, kteří mají jediný úkol – najít a pochytat co nejvíce loupežníků. Zvláště oceněn bude ten, kdo se na konci pochlubí největší sbírkou. Ne však dříve, než bude les od loupežníků zcela vyčištěn.

Pojme-li se problematika trochu odlišněji a zesumírují se fakta, vyjde z toho přibližně následující. Hru mohou hrát dva až pět hráčů, z nichž si každý vybere jednoho ze žandarmů a vezme si k sobě kartu s jeho podobiznou. Každá z těchto karet má i vlastní figurku, o něco větší, než jsou červené figurky loupežníků. Ty najde hráč různě rozestavěné na červených polích, která sice nejsou očíslovaná, ale vyplatí se průběžně je počítat. To proto, že i každý loupežník má svoji podobiznu a tudíž kartu, kterou si k sobě hráč při úspěšném lovu bere.

Hrací deska v celé své kráse

Hráči postupují klasickým způsobem pomocí kostky, tedy o tolik polí, kolik jim kostka určí. Záleží hodně na náhodě, jak moc budou úspěšní v chytání loupežníků. Stoupnou-li si na červené políčko se stejně barevnou figurkou, mohou ji sebrat a všichni ostatní hráči mají smůlu. Nezbývá jim, než jít a chytat dál. Hra se může poměrně protáhnout, protože konec nenastává ani tehdy, když hráč dojde na konec trasy, a ani když postupně dorazí zase zpátky. Toutéž trasou zkrátka musí chodit sem a tam třeba i desetkrát, dokud z pole nezmizí všechny červené figurky, a to zvláště v případě menšího počtu hráčů může být už únavné.

Muži zákona ve hře Loupežníci

K tomu, aby nebylo pole tak jednotvárné, existuje zde jedna zkratka, a pak různé nástrahy a překvapení, která představují tři zvířata – had, medvěd a liška. Ačkoli se jedná o vesměs negativní pole, která přikazují hráči čelem vzad, mohou často přinést více užitku, než škody. Nabízejí totiž šanci sebrat figurky loupežníků, které hráč byl dosud nucen přeskočit.

Hrr na ně

Jak vyplývá z výše uvedeného textu, nejsou nijak složitá ani pravidla hry, ani systém herních komponent. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. V tomto případě se o něco více hodí slova zábava, ale i využitelnost. Tím, že se figurky loupežníků vůbec neliší od běžných až ohraných figurek typických pro Člověče, lze si je snadno vypůjčit pro jinou hru. Ruku na srdce – kdo z nás se ještě nesetkal s případem, kdy bylo nutno lovit figurky jinde, protože ty vlastní už jsou někde dávno poztrácené?

O zábavu zde nouze také není, ačkoli se tak může na první pohled zdát. Z praktické zkušenosti byl dosud každý zvědavý především na to, jaký zjev si uloví. Jestli loupežníka tlustého, hubeného, vousatého, plešatého, sympaťáka či šeredu… A to pak i prohrávající hráč může spatřovat útěchu v tom, že má sice málo darebů, zato o dost hezčích, než ten druhý. Z této pozice je někdy legrace sledovat, jak se soupeř vzteká, co to zase chytil za ksicht.

Darebů je slušná řádka

Tato hra Loupežníci, tvořená z šestatřiceti karet, jedné hrací desky, hromady plastových figurek a pěti dřevěných, má již nejen historické téma, ale i svou podstatu. Do minulosti však zcela spadá jen její původní, v článku použité vydání. V novějším a aktualizovanějším provedení je, (tentokrát i pod stejným názvem), volně k sehnání od společnosti Dino. Má odlišné grafické provedení, možná i méně atraktivnější, ovšem zajisté tu záleží na individuálním posouzení. Všechno ostatní zůstává při starém. Tematika a smysl hry však byly od počátku velmi dobře skloubeny. Ještě více hru měnit by znamenalo dělat velkou chybu.

Název hry: Loupežníci

Typ hry: Desková

Výrobce: Dino Toys, s. r. o.

Doporučená cena: 200 – 280 Kč

Počet hráčů: 2 – 5

Hrací doba: 30 – 120 min.

Doporučený věk: 6 +

Hodnocení: **** 70 %

Klady:

Originální karty s podobiznami

Jednoduchá pravidla

Dále využitelné figurky

Zápory:

Možnost stereotypu a průtahů hry

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Loupežníci se schovávají v deskové hře, nejen pod dubem, za dubem

Hide picture