Lze změnit minulost? Orson Scott Card nového Kryštofa Kolumba nevykoupil zadarmo
Redakce
11. 4. 2011
Orson Scott Card, americký spisovatel sci-fi i fantasy, zakotvil ve vodách české i světové fantastiky především knihami ze světa slavné Enderovy hry. Na její věhlas navázal jako správný velikán mnoha dalšími fascinujícími knihami. Nový přírůstek, Vykoupení Kryštofa Kolumba, však z řady úspěchů poněkud vybočuje.
Daleko v budoucnosti lidstvo ovládne mnoho pokročilých technologií. Ve čtyřiadvacátém století budou moci vědci z Institutu minulosti nahlížet skrz složité přístroje do historie stejně snadno, jako když si my zapneme televizi. Kromě zkoumání dlouhodobých projevů přírody, tedy například klimatu, se však badatelé soustředí především na lidstvo a jeho vývoj. Mezi pokrokovou skupinou výzkumníků se objeví nepopiratelná myšlenka, že dějiny druhu homo sapiens jsou dějinami násilí. Co kdyby s tím ale šlo něco udělat? Řekněme, nasměrovat díky jednomu nebo dvěma malým zásahům minulost úplně jinam? Co kdyby Kryštof Kolumbus Ameriku objevil, ale místo toho, aby Evropa Nový svět ovládla, budou obyvatelé obou kontinentů žít v rovnováze?
Osvědčený recept na mistrovské dílo…
Pokud si čtenáři na něco u Orsona Scotta Carda v jeho slavných knihách zvykli, je to citlivá práce se slovy, empatický přístup a propracované charaktery hlavních, ale i vedlejších postav. Card je svým náboženským přesvědčením křesťan, a tak místy (bohudík, či bohužel) do příběhů vpravuje náboženskou etiku, avšak ta s sebou také přináší autorův důsledný manýr: každý hrdina musí mít své pozadí, aby se mohl smysluplně rozhodovat. Ani ve Vykoupení Kryštofa Kolumba nezapomíná americký spisovatel mezi listy čtyřsetstránkové knihy vepsat mnoho uvěřitelných hrdinů, charismatických i zádumčivých postaviček, které společně vytvoří výjimečné divadlo.
Card to navíc vždy uměl i se slovy, a tak se kniha o cestování časem může pyšnit stylistickou dokonalostí, která je psána čtenáři na míru. Stejně jako u mnoha svých dalších textů připisuje i tady do svých slohových skvostů autor filozofické myšlenky, které tak s konečnou platností přidávají těmto dílům humanistickou rovinu. Zřejmě nejdůležitějším posláním Vykoupení Kryštofa Kolumba je příběh o morálce a předsudcích, jež si lidská mysl automaticky tvoří jako defenzivní mechanismy proti všemu novému a nezvyklému. Avšak román o Kolumbovi nabídne například i dnes již klasické environmentální téma – pralesy v Amazonii tak budou zase jednou vykáceny.
Orson Scott Card na Topzine.cz
- Enderův svět O. S. Carda: Střílečka i filozofie (Jan Železný)
- recenze Válka o dárky (Jan Nohovec)
- recenze Válka o dárky (Jan Železný)
- recenze Ender ve vyhnanství (Jan Nohovec)
- recenze Ender ve vyhnanství (Kateřina Hanušová)
- recenze Příběhy Alvina Tvůrce (Jan Nohovec)
- recenze Příběhy Alvina Tvůrce (Jan Železný)
Kniha Vykoupení Kryštofa Kolumba, přestože její děj rozjíždějí události v daleké budoucnosti, se soustředí především na významnou historickou osobnost, jež změnila tolik lidských životů. Orson Scott Card si skutečně nezapomněl nastudovat historické reálie, a tak mnoho okamžiků z Colónova (tak zní objevitelovo jméno ve španělštině) života převádí i do románu. Atraktivní vyprávění z mořeplavcova dobrodružství nejen po objevení Ameriky, ale především i všech předcházejících půtek se španělskou aristokracií a klérem, patří vůbec k tomu nejlepšímu, co kniha nabízí. V tomto směru se stává skutečně mistrovským dílem science fiction; Kolumbus je tu dopodrobna vylíčen přesně tak, jak si ho mnoho čtenářů představuje.
… někdy nemusí stačit
Jak to tak u mnoha svazků bývá, to, co z nich činí skvosty, je zároveň sráží až kamsi na dno. Třebaže Card v nové knize nepředkládá myšlenku, která by byla ambicióznější než některé jeho jiné vize, i přesto se mu stala osudnou. Na stránkách se střídají dvě dějové linie – ta z budoucnosti a ta z minulosti – avšak každá stojí někde jinde a bohužel, každá je také jiným způsobem zajímavá. Zatímco vyprávění o Kolumbovi zpříjemňuje čtení všem milovníkům dobrodružných a historických příběhů, stěžejní dějová linie, která je nicméně pro dílo klíčová, jen otravuje vzduch.
Celá první polovina knihy, kde vědci z Institutu minulosti hrají prim, připomíná spíše zápletku, která by se hodila do klasiky ze Zlatého věku sci-fi literatury. Card si je vědom toho, že mu technické detaily jeho časozorů a strojů času příliš nejdou, a tak se snaží příběh táhnout svými jímavými postavami. Výsledkem je ale spíše paskvil, jenž čtenáře tak nanejvýš donutí knihu odložit. Nemluvě o několika logických kiksech typu jak mohli vědci přezkoumat Kolumbův dlouhý život okamžik od okamžiku, když jen hrstce z nich bude přes čtyřicet?.
Ve Vykoupení Kryštofa Kolumba autor zahrál vabank a dal na trh všechny své největší slabiny společně i s těmi silnějšími přednostmi, jak to doposud v ničem z česky vydaných titulů neudělal (snad s výjimkou Endera ve vyhnanství). Jeho představa minulosti, která se (postrčena správným směrem) vydá cestou, kdy Evropa zapomene na své kolonizátorské snahy, je fascinující a právem z Vykoupení dělá jednu z nejlepších knih s tematikou alternativní historie. Nepříliš šťastná volba skladby dějových linií, kdy Card mimo jiné rozepisuje mnoho osobitých charakterů, aby je bezcílně jedním tahem pera zavraždil, však z nového románu dělá velmi rozporuplné dílo, jehož kvality docení pouze ti, kteří zatnou zuby a dostanou se přes neskutečně bizarní první polovinu románu.
Název originálu: Pastwatch: The Redemption of Christopher Columbus
Český název: Vykoupení Kryštofa Kolumba
Autor: Orson Scott Card
Překlad: Andrea Peprlová
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 416
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2011
Doporučená cena: 279 KčHodnocení: *** (60 %)