Na vývojářské konferenci WWDC představil Apple softwarové novinky pro rok 2011 týkající se nové verze systému Mac OS X. V našem článku si přečtěte, které to jsou a jestli nový operační systém Mac OS X Lion bude stát za to.
Letošní Apple Worldwide Developers Conference se koná od 6. do 10. června v San Francisu. Jde o vývojářskou konferenci pod záštitou firmy Apple – jako každý rok i letos ji odstartoval Steve Jobs se svým týmem. Prezentace se točila kolem tří hlavních témat – na plátnech zářila nová verze operačního systému Mac OS X Lion, pátá generace mobilního operačního systému iOS a nová cloudová služba iCloud. Podívejte se, co nabízí nový Mac OS X Lion.
Mac OS X Lion přebírá techniky z iPhone a iPad
Verze Lion bude dostupná již v červenci tohoto roku – upgrade bude možno provést pouze skrze aplikační market Mac App Store za cenu 29.99 amerických dolarů. Po upgradu je systém ihned připraven, dokonce bez nutnosti počítač restartovat. Potěší také fakt, že po zakoupení je možno upgrade systému nainstalovat až na pěti autorizovaných počítačích za cenu jedné licence.
První významnou novinkou je kompletní integrace dotykových gest v prostředí systému. Již několik generací notebooky Apple nabízí multi-dotekový trackpad, jehož výhody Apple minulé léto přinesl i do desktopové sféry pomocí Magic Trackpadu. Ten se bude hodit hlavně při používání funkce Mission Control, která po vyvolání dotekovým gestem nabídne rychlý a efektivní přehled nad všemi běžícími aplikacemi, widgety, ale i Spaces a Exposé.
Doteková gesta oceníte i při používání nového režimu zobrazení přes celou obrazovku. Na rozdíl od maximalizace okna fullscreen nabídne vylepšený režim zobrazení a uspořádání např. v programech iPhoto nebo nové verzi poštovní aplikace Mail. Swipe gestem bude moci uživatel rychle přepínat mezi okny a běžícími aplikacemi.
Kromě kompletní integrace obchodu Mac App Store (podobně jako na iOS budou fungovat i aktualizace) s aplikacemi souvisí i další funkce systému, kterou je Launchpad. To je jakási nástavba na samotný systém, připomínající prostředí známé z mobilní verze. Důraz je kladen hlavně na přehlednost a rychlost práce – na obrazovku jsou seskupeny všechny instalované aplikace. Ty se zde po instalaci ihned objeví, navíc je půjde snadno mazat či seskupovat do složek.
Užitečným doplňkem je jistě i funkce automatického ukládání práce v aplikacích. Například při práci s dokumenty lze jednoduše procházet mezi uloženými verzemi, podobně jako za použití Time Machine. Při ukončení a následném návratu do aplikace se obnoví do stavu, ve kterém jste ji nechali při vypínání, dokonce i po restartu systému aplikace načte poslední stav (záložky v prohlížeči, dokumenty v Pages apod.).
Posledními novinkami, které zmíním, jsou AirDrop, tedy funkce zabezpečeného posílání a sdílení souborů mezi počítači (třeba při absenci flash disku), přepracovaná aplikace Mail, která se vzhledově podobá verzi z iPadu (jednodušší rozhraní, inteligentní vyhledávání, zobrazení dle konverzací) a nový migrační asistent pro uživatele přecházející z Windows na Mac (ti ocení plnou podporu češtiny v rámci systému). Firemní zákazníky potěší nově možnost kompletního šifrování interních i externích disků, jež Apple slibuje bez viditelného zpomalení systému.
Novinek v systému je přes 250, podrobnější seznam najdete na oficiálních stránkách Apple. Tam můžete zhlédnout celý záznam prezentace nebo se podívat na krátké demo některých funkcí.