Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Magie, krev či štěňata? 10 tipů, co číst, když čekáte na nového G. R. R. Martina

Jan Nohovec

Jan Nohovec

25. 9. 2012

Třetí série seriálové Hry o trůny startuje zase až na jaře a ti rychlejší čtenáři stihli přečíst už i pátý díl knižní Písně ledu a ohně, který v češtině vyšel před pár měsíci. Co podobného si přečíst, když by člověk nejraději přivázal Martina k psacímu stolu, aby byla šestka venku co nejrychleji? Znalost Pána prstenů se u tohoto článku jaksi předpokládá.

Můžete třeba zkusit najít Jméno větru společně s Patrickem Rothfussem. Autor: Donato Giancola

Patrick Rothfuss: Kronika Královraha

Chudý Kvothe se musí neustále starat, aby měl co vzít do úst. Nemá peníze, má naopak dluhy a jen těžko zvládá platit drinky svým přátelům. Když se navíc na univerzitě postaví šlechtickému synkovi, který rád všechny šikanuje, vyhraje sice souboj, ale ztratí šanci na uznání učitelů. V celém příběhu hraje velkou roli magie, ačkoli není podobně jako u Martina tak do očí bijící a vyžaduje oběti, aby mohla pracovat. Celá série navíc nabízí velmi realistický pohled na to, jak v Rothfussově světě a nejen tam funguje boj o moc.

Jak pomůže v čekání na Martina: V češtině vyšel zatím jen první díl Jméno větru (rozdělený na dvě poloviny) a ten následující se objeví snad ještě letos. Čekat tak můžete hned na dvě série najednou. A to se vyplatí!

Steven Erikson: Malazská kniha padlých

Desetidílná série, která svým objemem G. R. R. Martina hravě překoná, rozvíjí řadu dějových linií na mnoha kontinentech fiktivního fantasy světa. Mezi hlavní motivy patří válka Malazského císařství o získání nových území skrz brutální války nebo vzestup Chromého boha, jenž pomalu rozežírá celý svět. Mnoho hlavních postav, které ani zdaleka nejsou černobílé, se tu většinou snaží jen přežít a udržet si všech pět pohromadě. V celém Eriksonově světě hrají navíc obrovskou roli složitý systém silné magie a řada bohů, kteří nezřídka vstupují přímo do příběhu. Série začíná knihou Měsíční zahrady a závěrečný desátý díl v češtině vyjde možná ještě letos.

Jak pomůže v čekání na Martina: Tisíce stránek komplikovaného příběhu doporučujeme číst v poloze ležmo v jezírku krve vedle obscénní hromady amputovaných končetin.

Robin Hobb: Farseer

Přítomnost Jona Sněha a zlovlků je v trilogii, která v češtině vyšla rozdělena do devíti dílů počínaje knihou Krev a jed, zjevná. Hlavní hrdina Fitz se narodil jako králův levoboček a od malička musí podobně jako řada dalších hrdinů snášet všechny klacky, které mu osud hodí pod nohy. Bez toho, aby si ulevil byť jen slovíčkem. Stejně jako když kdokoli kuje pikle proti královskému stolci a nikdo na hradě proti tomu nezvedne ani prst. Co se týče zlovlků, Fitz umí připoutat své vědomí ke psům, což mu často pomůže. Člověk i pes pak vidí to samé, cítí to samé…

Jak pomůže v čekání na Martina: I štěňátka umí mluvit.

Joe Abercrombie: První zákon

Přijde vám, že Martinův svět je příliš krutý? Joe Abercrombie jde se svou trilogií, která začíná knihou Sama čepel, ještě dál. Jeho postavy vystupují jako jeden větší zmetek než druhý, bojové scény jsou napsané mistrně a brutálně a nikdo vlastně neví, co by v tomhle světě ještě znamenalo happy end. Ačkoli Abercrombie rozvádí řádově méně dějových linií o méně postavách, než by to udělal Martin, a nevěnuje se ani moha detailům ze svého světa, vynahrazuje to všudypřítomným černým humorem. Hlavními hrdiny jsou inkvizitor, povrchní a sobecký mladý šlechtic, manipulativní čaroděj nebo barbar přezdívaný Krvavá devítka.

Jak pomůže v čekání na Martina: Tyrion Lannister versus inkvizitor Glokta. Těžko říct, kdo má v zásobě víc vtipu a ironie.

Brent Weeks: Noční anděl

Život je krutý, a když chce člověk přežít, musí být ještě krutější. Hlavní hrdina trilogie Brenta Weekse se musí z dítěte ulice, jakým je v prvním dílu Cesta stínů, vypracovat na prvotřídního asasina, který se chová štědře, když to situace vyžaduje, a krutě, když to situace vyžaduje víc. Ačkoli se příběh soustředí jen na protagonistovy osudy, prolínají se tu takřka čtyři dějové linie a dojde i na velkou válku. Důležitá je i magie, díky níž se tu lidé stávají nesmrtelní, děti si vyměňují lůna nebo magické artefakty mluví se svými vlastníky.

Jak pomůže v čekání na Martina: Poskytne návod na to, jak si udělat lano z lidských šlach. To se hodí znát, ne?

Glen Cook: Kroniky Černé legie

Válka, v níž by se strana hlavních hrdinů měla jednotně postavit rebelům, kteří chtějí svrhnout mocné království, to je odvěký motiv. Jenže v Cookově trilogii není „dobro“ ani zdaleka jednotné a ušlechtilé, podobně, jak tomu je u Martina. Členové Černé legie, kteří táhnou s vojskem nepříliš andělské vládkyně proti rebelům, jsou schopni zachraňovat dívky před znásilněním vojáky, ale být i krutě sadističtí, když si to chvíle žádá. Cookova série je sice vyprávěna téměř filmovým střihem, jen z pohledu hlavního hrdiny, a nedává tolik prostoru vývoji postav, svým příběhem to ale výborně vyvažuje. První díl se jmenuje prozaicky Černá legie.

Jak pomůže v čekání na Martina: Zatímco Martin nabízí řadu hezkých jmen pro vaše děti jako Arya nebo Tyrion, když své dítě pojmenujete po postavě z Kronik Černé legie, jeho spolužáci se malému Goblinovi rozhodně smát nebudou. Nebo ano?

R. Scott Bakker: Princ ničeho

Prostitutka, mág ze všemi zatracované školy, slavný vojevůdce císařského vojska nebo zkrachovalý náčelník barbarského kmene – takové postavy učinil svými hlavními hrdiny R. Scott Bakker v trilogii, která začíná knihou První přichází tma. Rozsáhlý děj vypráví nejen o křížové výpravě do vzdáleného svatého města, ale i o zlu, které se po tisícovkách let znovu probouzí, aby v detailně propracovaném světě spustilo Druhou Apokalypsu. Ačkoli to zdánlivě vypadá, že Bakker nepřináší nic nového, jeho série je naopak prudce originální.

Jak pomůže v čekání na Martina: Lannisterské intriky jsou ničím v porovnání s tím, co předvádí Bakkerův hlavní hrdina. Zmanipulovat celou armádu, že nejste otrhaný žebrák, ale válečný prorok, který si zaslouží uctívání, by nezvládla ani Cersei.

Tad Williams: Stínové pomezí

Williamsova čtyřdílná série je sice v originále už uzavřena, ale v češtině vyšel teprve stejnojmenný první díl. To ale neznamená, že si příběh, který se podobně jako Hostina pro vrány a Tanec s draky rozvíjí jen pomalu, nezaslouží svou pozornost. Přeživší královská dvojčata tu musí ze své domoviny uprchnout, zatímco jejich sesazený otec je vězněn, aby za něj kdosi mohl sebrat výkupné. A mezitím hrozí hned dvě války. To vše opět očima několika různorodých charakterů, jejichž osudy se spojí ve velké finále.

Jak pomůže v čekání na Martina: Jak by vypadal Richard III., kdyby se narodil jako rusovlasé dítko z fantasy království?

Roger Zelazny: Tajemný Amber

Dle desetidílné série Rogera Zelaznyho je vesmír tvořen mnoha světy a přímo uprostřed stojí jediný pravý svět, hrad Amber, který ovládá velká rodina. Devět bratrů a šest sester (a to ještě nejsou konečné počty), to jsou podmínky jako stvořené pro boje o moc. Jen udělat si pořádek mezi jednotlivými sourozenci potrvá prvních pár dílů. Ještěže hlavní hrdina je jen jeden a příběhy jsou poměrně akční a oproti ostatním ságám zvláštně komorní. První kniha vyšla v češtině v závislosti na vydání pod názvy Devět princů Amberu a Vládci stínů.

Jak pomůže v čekání na Martina: Žádný z dílů nemá více než 300 stran. Protože méně je někdy více.

Brandon Sanderson: Archiv bouřné záře

Brandon Sanderson představil ze své desetidílné série zatím jen knihu Cesta králů, přesto je však tahle fantasy, v níž vlastnit starodávný Střeplát a Střepkord znamená všechno, velmi slibným začátkem dlouhého příběhu o dalším propracovaném světě. První díl vypráví střídavě čtveřice rozdílných, i když trochu archetypálních postav: zotročený bývalý vojevůdce, který to ještě nevzdal, zoufalá šlechtická dívka, jež musí světoznámé badatelce cosi ukradnout, bratr zavražděného krále, který na rozdíl od zbytku šlechty lpí na starém kodexu cti, a vrah, jež toho krále na cizí příkaz zavraždil a rozpoutal tak válku, která se táhne už šest let. Stejně jako mnoho nabízených sérií, i tady hraje svou roli originální magie, ačkoli zatím zdaleka ne tak velkou jako jinde.

Jak pomůže v čekání na Martina: Epický děj, ve kterém se člověk takřka neztratí, a ještě k tomu to má hezké obrázky. No nekupte to.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Magie, krev či štěňata? 10 tipů, co číst, když čekáte na nového G. R. R. Martina

Hide picture