Vědci mají mnoho teorií, jak vznikla naše oběžnice. Nyní přišli s jednou zcela novou, která by mohla konečně mystérium kolem vzniku Měsíce odhalit. Zdá se, že za něj mohla jaderná exploze.
Vznikl Měsíc vlivem přírodní jaderné exploze? Zdroj: Nasa
Většina vědců se domnívala, že Měsíc vznikl po dopadu masivního tělesa na Zemi, když se planeta formovala. Vyvržená hmota spolu s úlomky tělesa se pak začala přetvářet do podoby Měsíce, jak jej známe. Slabina této teorie je v tom, že kdyby platila, Měsíc by obsahoval i velkou část „mimozemského“ materiálu.
On se ale skládá téměř výhradně ze zemských prvků.
Druhá nejoblíbenější teorie říká, že se zárodek Měsíce odtrhl od roztavené Země a gravitační síla ho pak odmrštila pryč. Problémem této teorie je matematika, respektive fyzika; energie potřebná na takový počin by prostě byla příliš velká.
Se zajímavou teorií nyní přišli Rob de Meijer z Univerzity ve Western Cape a Wim van Westrenen z VU Univerzity v Amsterdamu. Ti věří, že Měsíc vznikl přírodní jadernou explozí.
Těžké prvky na rovníkových oblastech, například uran, mohly být odstředivou silou koncentrovány k sobě až do kritického množství, takže nakonec explodovaly.
Je prokázáno, že přírodní jaderné reakce opravdu existovaly, alespoň před dvěma miliardami let. Důkazy byly nalezeny v Africe v uranovém nalezišti Oklo. Zde ložiska uranu tvořila přírodní jaderné reaktory, které udržovaly štěpnou reakci přes 150 tisíc let.