Naše sluneční soustava vznikla zhruba před 4,5 miliardami let. Neustále sbíráme nové a nové poznatky o jejím vývoji, avšak nikdy jsme nenalezli nic, co by naznačovalo, že by v celé soustavě existovalo tak zvláštní partnerství, jaké má Země se svým Měsícem.
Měsíc Zemi neobíhá celou její existenci. Zdroj: NASA.gov
Asi málokdo si uvědomuje, jak výrazný vliv Měsíc má. To, že způsobuje příliv a odliv, je sice asi všeobecně známý fakt, ale je třeba si uvědomit, že jeho význam je mnohem větší. Co už přímo nemůžeme pozorovat, je sklon zemské osy. V současné době činí zhruba 23,5°, ale není to stav, jenž by se vytvořil sám od sebe. Právě tento sklon byl způsoben vlivem Měsíce, který takový sklon stále udržuje. Bez něj bychom se velmi nestabilně zmítali jako Mars, jehož sklon se pohybuje od 15 do 78°.
Takové změny by výrazně ovlivnily naše podnebí, jelikož by se rychle oteplovala ta část planety, která by byla blíže ke Slunci. A protože by byla různost sklonu velká, měnilo by se klima i v dosud poměrně stabilních oblastech. Například rovník by mohl být nejdříve doslova vyprahlý, ale posléze se dostat do chladného období jako současné póly. Něco podobného vidíme na již zmíněném Marsu, kde jiné klima vytváří zcela různé útvary od vyschlých říčních koryt po ledovcové oblasti.
Ale vraťme na počátek. Vztah Země-Měsíc neexistuje od nepaměti, respektive od vzniku sluneční soustavy. Samotný vznik Měsíce je pozoruhodný. Nejuznávanější teorie tvrdí, že do Země narazila planeta velikosti Marsu. Exploze byla velká asi jako 6 trilionů jaderných bomb, což vymrštilo do kosmu až 70 % veškeré zemské kůry a vychýlilo zemskou osu na dnešních 23,5°. Vymrštěné kusy zemské kůry obíhaly kolem Země, až se nakonec začaly spojovat a vznikl z nich Měsíc. Rozbory vzorků hornin to potvrzují.
Co dalšího tento obrovský náraz znamenal, bylo vytvoření tektonické aktivity, sopečné aktivity, čímž vznikala atmosféra, a zejména spojení jader obou planet, což vytvořilo mnohem větší jádro Země.
Vidíme, že vliv našeho vesmírného kolegy na nás je mnohem větší, než jsme v běžném životě schopni si uvědomit. Snad se jen naskýtá otázka – co bude s Měsícem dál? Sice je faktem, že dochází k jeho neustálému oddalování, ale v tomto ohledu můžeme být klidní. Dříve, než by Měsíc stačil odletět, se změní naše Slunce v rudého obra a shoříme společně.