S tím, jak se lidstvo plánuje vrátit na povrch našeho vesmírného souputníka, se objevují čím dál tím ambicióznější plány na výstavbu měsíční základny.
Evropská společnost pro vesmírný výzkum ESA právě testuje velmi nápaditý projekt pro výstavbu základen z místních materiálů. Zpracování kamenité suti zvané regolit by měli mít na svědomí roboti vybavení speciální formou 3D tiskáren.
Na projektu se podílejí i architekti společnosti Foster + Partners, kteří navrhli základnu v podobě několika propojených kupolovitých dómů. Samotné místnosti jsou v podstatě ohromné nafukovací balóny umístěné pod úrovní povrchu a chráněné konstrukcí z materiálu produkovaného právě 3D tiskárnami.
Britská firma Monolit poskytla technoliogii 3D tisku zvanou D-shape, což je jednoduše 3D tiskárna v patřičně zvětšeném měřítku dnes používaná například pro stavbu umělých korálových útesů, které chrání pláže před útoky mořských vln.
Vědci z ESA chtějí nejdřív technologii otestovat v extrémních podmínkách na zemi. Pro simulaci stavebního materiálu používají čedič, který prý měsíčnímu rigolitu odpovídá složením na 99,8 procent.
Velmi lákavým aspektem projektu je pro ESA i rychlost stavby. Současné zařízení zvládají tisknout vrstvu o tloušťce 5-10 milimetrů rychlostí 2 metry za hodinu. Připravované stroje by to měly zvládnout ještě dvakrát rychleji. To by umožnilo vystavět plánovaný komplex za pouhý jeden pozemský týden.
Pokud se tištěné měsíční základny skutečně jednou dočkáme, bude pravděpodobně stát v blízkosti jižního pólu měsíce, kde jsou mírnější extrémy teplot a především by se tam měla vyskytovat voda.
Zdroj: Space.com