RECENZE: Michael Moorcock zbavil Coruma dokonalosti. Král mečů je dílo hodné mistra
Jakub Ehrenberger
6. 9. 2010
V předchozím titulu Královna mečů byl kníže Corum díky božským orgánům svého těla příliš silný. O jeho vítězstvích nebylo pochyb. V závěrečné části trilogie Vládci mečů však ztrácí pevnou půdu pod nohama a taková pozice mu sedí mnohem lépe.
Král mečů není pouze závěrem trilogie Vládci mečů, ale současně zapadá i do mozaiky Moorcockova celoživotního cyklu o Věčném bojovníkovi, hrdinovi, který je ve všech dobách a na všech světech předurčen k neustávajícímu boji na straně Zákona proti silám Chaosu.
Jednou z inkarnací Věčného bojovníka je i Corum Jhaelen Irsei, jeho bratry jsou další Moorcockovi hrdinové jako Elrik z Melniboné nebo Erekosë, s nimiž se v knize překvapivě také setkáváme. Přestože to není bezpodmínečně nutné, alespoň základní znalost Moorcockovy tvorby, kterou získáte třeba přečtením autorova závěrečného medailonku, při čtení Krále mečů jistě oceníte. Britský spisovatel se totiž tentokrát do svého univerza ponořil opravdu hluboko.
Hledá se město, město věčné…
Moorcockův vesmír je založen na existenci bezpočtu světů v nejrůznějších Plánech a dimenzích. Corumův Plán je jedním z patnácti, z nichž deset po událostech v Knížeti mečů a Královně mečů ovládá Zákon. Zasloužil se o to především sám Corum, což si v krátkosti připomenete i ve shrnutí na počátku knihy, takže znalost předchozího děje ke čtení Krále mečů není bezpodmínečně nutná.
Michael Moorcock – Vládci mečů (The Swords Trilogy)
- Kníže mečů (The Knight of the Swords, 1971, č. Laser 1992 a Laser-books 2009)
- Královna mečů (The Queen of the Swords, 1971, č. Laser 1992 a Laser-books 2010)
- Král mečů (The King of the Swords, 1971, č. Laser 1994 a Laser-books 2010)
Poslední bůh Chaosu, Král mečů Mabelode, však chce pád svých soukmenovců pomstít a zároveň ovládnout všech patnáct Plánů. K tomu mu má dopomoci Glandyth, jediný antagonista objevující se v celé trilogii, a mrak nenávisti, který se šíří Corumovým světem a nutí dobré přátele, manžele i sourozence, aby proti sobě pozdvihli zbraně. Aby Corum toto šílenství zastavil, musí nalézt bájný Tanelorn, věčné město, které se údajně nachází v každé době na každém z mnoha světů. V doprovodu své lásky Rhaliny, společníka Jharyho a okřídleného kocoura vyráží Corum na nebezpečnou cestu mezi jednotlivými Plány.
… a Corum tasí zbraně sečné
Pokud byl někdo podobně jako já v předchozím titulu zklamán, že hrdina všechny nebezpečné situace řešil zásadně s přispěním magických orgánů, bude mu tentokrát dopřáno především krve a železa. Moorcock hned na počátku příběhu zbaví svého hrdinu možnosti vypomoci si bytostmi z Předpeklí, které Corum přivolával svou božskou rukou, což celému příběhu výrazně pomůže. Ze zdánlivě neporazitelného knížete je rázem pouhý hrdina s odhodláním, jímž zmítá nejistota věcí budoucích a často i přítomných. Tento aspekt Královna mečů trochu postrádala.
K samotným střetnutím kovu proti kovu dojde v románu spíše vzácně, nedostatkem napínavých situací však Král mečů netrpí. Pravidelné Moorcockovy čtenáře potěší zejména prolnutí jednotlivých autorových sérií, kdy se v příběhu objevují i další Věční bojovníci.
Kniha stará… ale dobrá
Knihu však nejvíce netlačí hřbet v dějové lince, problémem jsou totiž postavy. Kromě Coruma se drobného rozpracování dočká i jeho druh Jhary, zbývající postavy však zůstávají žalostně ploché a jejich chování je příliš přímočaré. Zejména markraběnka Rhalina opět působí spíše jako kosmetický doplněk, ale i řada vedlejších postav připomíná spíše figuríny z voskového muzea než uvěřitelné živoucí osoby.
Corumova trilogie vyšla v originále na začátku 70. let, kdy i nežánrová próza vypadala trochu jinak než dnes. Dílo si sice nese určitý otisk let minulých, přesto jeho četba příjemně plyne a nabízí návštěvu mistrovské dílny z minulého století.
Než se do Krále mečů pustíte, měli byste si uvědomit, že jde o dílo, které se podílelo na utváření představ čtenářů o celém žánru. Stalo se definicí pro některá podobná díla, která přišla po něm. Ano, v nejjednodušším slova smyslu jsou Corumova dobrodružství příběhy meče a magie, existence multivesmíru z nich však činí samostatnou entitu i v rámci tohoto subžánru. Pokud tedy preferujete spíše moderní vlnu fantasy nebo naopak tradičnější pojetí ve stylu conanovek, Král mečů nejspíš nebude váš jílec meče. Máte-li však rádi díla, která se snaží vymanit z obvyklého pojetí žánru, nebojte se tasit.
Název originálu: The King of the Swords
Český název: Král mečů
Autor: Michael Moorcock
Překlad: Stanislav Plášil
Obálka: Mark Salwowski
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 145 KčHodnocení: **** (70 %)