Miloš Urban připravil chutnou smaženici z houby zvané Boletus arcanus
Dagmar Čechová
2. 7. 2011
Miloš Urban je v českých luzích a hájích známý jako autor fantaskních románů s detektivní, nebo přinejmenším tajuplnou zápletkou. Nejinak je tomu u jeho nového díla s názvem Boletus arcanus. Tento nový román je ale přesto odlišný než jeho předchůdci.
Jak už název knihy Boletus arcanus (hřib záhadný) napovídá, zápletka se točí kolem hub a houbaření. Ale nebyl by to Miloš Urban, aby ty houby – nebo spíš ta houba – nebyla něčím tak zajímavá, že jsou lidé pro ni ochotni zabíjet, ale i umírat. Boletus arcanus svého poživatele nejprve přivede do stavu podobného užití tvrdých drog, procitnutí je ale o to sladší, že zrcadlo náhle ukazuje osobu o něco mladší, hezčí a schopnější. Boletus arcanus z člověka totiž udělá to, co si nejvíc přeje – spisovatele, modelku, svalovce. Jenže nic není zadarmo.
Gregor Marty je obyčejný redaktor, který už má své nejlepší roky za sebou. Když ale v lese pod hradem Houska nalezne podivnou hřibovitou houbu, obrátí se mu život naruby. Náhle omládne, seznámí se s krásnou ženou, zaplete se s nebezpečnými obchodníky. Jeho život získá zcela nový směr, zůstává však otázkou, zda to za to stojí.
Urban – český Palahniuk
Miloš Urban se svými romány slavil již nemalé úspěchy a našel si mnoho fanoušků. Každá jeho kniha je unikát – podává vždy jiný děj, nepropojuje starší a novější postavy. Ani v řadě již jedenácté dílo Miloše Urbana není výjimkou. Vypráví strhující příběh plný nejdrobnějších detailů. Jako tomu bylo v Santiniho jazyce, kde se čtenář mohl dozvědět podrobnosti ze života slavného architekta i o architektuře celkově, tak se i v Boletu arcanu může člověk seznámit s okolím hradu Houska, různými druhy hub a funkcí střelných zbraní. Tím Urban velmi připomíná amerického autora Chucka Palahniuka, který své čtenáře takto také poučuje.
Urbanovým problémem jsou však v jeho poslední knize značně kýčovité okolnosti, které hlavní děj provázejí. Velice rychle začne kniha připomínat americký kasovní trhák – přestřelky, automobilové honičky, nelítostní zabijáci – to vše dochucené realistickým popisem zbytečných drobností. Jak ale každý Urbana zná, dá se počítat se značnou nadsázkou.
Interrealita
Urban je známý značnou intertextualitou svých knih. I Boletus arcanus je tím ovlivněn – tentokrát snad víc, než je pro Urbana obvyklé. Celá kniha je prošpikována odkazy na Čapkovu Věc Makropulos – jak už hlavní zápletka (nesmrtelnost), tak i jména postav. Urban do děje dokonce navrtal i spisovatele s křestním jménem Miloš, který byl redaktorem Gregorem Martym po svém jedenáctém románu zavržen. A to proto, že se jeho kniha zdála jako příliš jasná vykrádačka Karla Čapka.
Boletus arcanus se mnohým čtenářům může zdát jako značně autobiografický – Urban se totiž nespokojí s pouhou intertextualitou a do děje zapojuje mnoho známých reálií. Kromě neúspěšného redaktora v jednom pražském nakladatelství se zde tak objeví i bývalý premiér vlády, prezident a další politici příliš podobní těm reálným.
Jako třešnička na dortu je kniha doplněna 3D ilustracemi a brýlemi k jejich prohlížení. Smysl celé té snahy však uniká většině lidí. Pokrok se už asi před ničím nezastaví.
Miloš Urban je jedním z nejlepších českých autorů a potvrzuje to každou svou knihou. Boletus arcanus již možná nedosáhne kvalit knih jako Sedmikostelí nebo Hastrman, rozhodně se ale nedá zapomenout nebo úplně vynechat.
Název originálu: Boletus arcanus
Autor: Miloš Urban
Obálka: Pavel Růt
Ilustrace: Pavel Růt
Počet stran: 306
Vazba: vázaná
Rozměry: 115 x 165mm
Vydal: Argo, Praha 2011
Doporučená cena: 385 Kč
Hodnocení: **** (80 %)