Menu
FANZINE.cz
Spisovatelé fantasy, autoři fantasy

Miloš Urban. Spisovatel, kterému se říká český Umberto Eco

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

13. 8. 2011

Miloš Urbann!Profil autora!Miloš Urban patří mezi jedny z nejúspěšnějších současných spisovatelů. Jeho romány mizí z pultů knihkupectví jako málokteré knihy. Detektivní příběhy se špetkou (někdy i kilem) mysterie spojené s dokonalou zápletkou a vytříbeným stylem psaní z Urbanových knih činí špičku české tvorby.

 

Urban podepisuje román lord Mord

Miloš Urban se narodil roku 1967 v Sokolově, část dětství však strávil v Londýně na československé ambasádě. Po gymnáziu nastoupil na studium moderní filologie na Univerzitě Karlově, které ukončil roku 1992 jako vystudovaný magistr. Od té doby působí jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta, které roku 2001 vyměnil za Argo.

Černý a zelený román

Od roku 1998 se začal kromě redigování věnovat i vlastní tvorbě a je nutné říct, že šlo o dobrou volbu. Od té doby vydal deset románu, jednu divadelní hru a soubor povídek. Jeho knihy jsou s velkým úspěchem překládány do jazyků, jako je angličtina, němčina, holandština, španělština atd.

Miloš Urban: Sedmikostelí

Mezi komerčně nejúspěšnější Urbanovy knihy patří Sedmikostelí (1999, Argo). Příběh s detektivní zápletkou se odehrává na Novém Městě pražském, kde dochází k záhadným vraždám, a to většinou v blízkosti jednoho ze sedmi (kdysi) gotických kostelů. Policista Květoslav Švach se vraždám pokouší přijít na kloub, zaplétá se ale do intrik Matyáše Gmünda, který chce vrátit Prahu do zlaté doby Karla IV. A začít chce právě u sedmi kostelů, které byly, podle jeho slov, zmrzačeny přestavbou.

Mezi další oblíbené knihy od Miloše Urbana patří i Hastrman (2001, Argo), která dokonce získala cenu Magnesie Litery za nejlepší prózu roku. Jak už  název napovídá, vypráví příběh jednoho vodníka. V utopickém románu se čtenář dostane z první poloviny 19. století až do současnosti. Hastrman působící jako bohatý pán přijíždí do vesnice, kde se ocitá v pro něj zcela novém světě. V druhé polovině se vodník probouzí do současnosti a jeho jediným cílem je pomstít svou zničenou ves.

Urban v podání Stracha

V loňském roce byl během necelých dvou měsíců natočen film podle Urbanovy v pořadí sedmé knihy Santiniho jazyk (2005, Argo). Pod vedením režiséra Jiřího Stracha tak ožijí postavy Martina Urmanna a dalších, ale především Santiniho barokní stavby, které skrývají jedno netušené tajemství. Film měl utajenou pseudopremiéru v kině Evald, a to 5.června. Ohlasy byly velmi pozitivní. Obyčejní lidé, kteří se k lístkům nedostali, si budou muset počkat do listopadu, kdy proběhne oficiální premiéra v České televizi. Jiří Strach plánuje i zfilmování románu Sedmikostelí a Hastrman, ale kdy, to ví bůh, protože zprávy o zfilmování Hastrmana se poprvé objevily již před několika lety.

Poslední klapka filmu Santiniho jazyk

Poslední klapka filmu Santiniho jazyk, Zdroj: soukromý archiv Miloše Urbana

Předposledním velkým románem Miloše Urbana je Lord Mord (2008, Argo), který se opět odehrává v Praze, tentokráte na Starém Městě v období asanace. Městem se plíží nemoci, puch, počínající obrození a tajemné strašidlo, kterému každý říká Lord Mord. Většinu svých čtenářů však Urban zaskočil zcela novým přístupem – kniha postrádá extrémní tajemno svých předchůdců a více probírá témata, jako je politika a ne až tak zázračné národní obrození.

Urbanův prozatím poslední román Boletus Arcanus (2011, Argo) úspěšností předčil Lorda Morda, přesto na kvality Sedmikostelí a dalších nemá. Více o této knize si můžete přečíst v  recenzi.

Miloš Urban je jedním z nejoblíbenějších českých současných spisovatelů. Jeho černé, zelené ale i červené romány mají vše, co může čtenář kvalitní literatury očekávat – vytříbený jazyk, pointu, která nutí člověka přemýšlet, odkazy na další díla a události, které na člověka doslova mrkají. Někdo mu říká český Umberto Eco, jak to ale je doopravdy, se čtenář musí přesvědčit sám.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Miloš Urban. Spisovatel, kterému se říká český Umberto Eco

Hide picture