Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Miroslav Žamboch uvádí Baklyho krvavé hody. Čas žít, čas zabíjet!

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

27. 7. 2010

Po lesích a pláních české fantasy se snad nepohybuje postava hřmotnější, svalnatější a lhostejnější k vlastnímu životu než bývalý gladiátor Bakly. Zabiják, který vraždí stejně rychle ocelí jako holýma rukama. Muž, pro něhož jen to nejhorší je dostatečně dobré.

Ilustrace na obálce knihy Čas žít, čas zabíjet Autor: Jan Doležálek

Od dob vydání povídky Fanoušek v zaniklém měsíčníku Ramax jsme se s Baklym setkávali s občasnými přestávkami vcelku pravidelně, s výjimkou románu Bez slitování (2003, Klub Julese Vernea) však vždy pouze krátce. V povídkové sbírce Čas žít, čas zabíjet se konečně dočkáme příběhu takřka románových rozměrů a rozhodně románových kvalit.

Nebij prostitutky, budeš zbit!

Intro celé sbírky obstarává několikastránková povídka Pasák, v níž se setkáváme s Baklym ještě v dobách, kdy musel těžce splácet své dluhy, aby zajistil bezpečnost vlastní rodiny. Bakly se rozhodne si po vyplacení peněz jedné ze svých zakázek trochu oddychnout a přizve si k tomu vcelku sympatickou kurtizánu. Jenže ta má záhy zemřít, ubičována vlastním pasákem. Ve snaze zachránit své noční společnici život se Bakly přimíchá do místního kšeftu se sexem, který samozřejmě končí kalužemi krve.

Druhý příběh z Baklyho života před splacením dluhu nás zavádí do hornického městečka. Baklymu se nedostává peněz a termín splátky se nezadržitelně blíží. Jenže se ukazuje, že jeho zaměstnavatel je pěkná držgrešle a nekápne z něj už ani měďák. Bakly se proto rozhodne vydělat si v přetlačované s místními hochy. Jenže to se jeho bývalému šéfovi a místnímu svobodnému pánovi v jedné osobě příliš nezamlouvá, a tak se Bakly záhy skrývá před podivnou spravedlností V temnotě důlních šachet.

Vyprahlou pouští i nemilosrdnou džunglí města

Ve zbývající trojici příběhů už Bakly pracuje pro vévodu Daska, ačkoliv s ním se bohužel ani jednou nesetkává. Při strhujícím Honu za Rudou hvězdou vám rozhodně vyschne v ústech, protože Bakly s několika vévodovými muži a najatými žoldnéři míří přímo do vyprahlé Gutawské pouště, aby v jejím srdci skryl mocný artefakt. Na cestě, z níž zdánlivě není návratu, jej pronásledují císařovi vojáci s jedním z Varatchiho čarodějů.

V nejrozsáhlejším stopadesátistránkovém dobrodružství vysloužilý gladiátor spolupracuje se svým občasným společníkem Lasičkou, jenže ani s pomocí jednoho z vévodových nejlepších mužů mu práce nejde dvakrát od ruky. Čelí totiž obchodníkům s drogami a omamné látky, jak je známo, se zaryjí Do morku kostí.

Proudem teče krev i v závěrečném Zabijákovi čarodějů, kde už se zdá, že je Baklyho osud nadobro zpečetěn. Z chřtánu nenechavé smrti jej na poslední chvíli vyrve přítomnost jedince, jejichž řady Baklyho zásluhou prořídly. Totiž čaroděje.

Dobré meče nerezaví, ale co dýky?

Miroslav Žamboch patří k současné české fantasy špičce a občas si odskočí i ke sci-fi. Úspěch u čtenářů si získává především strhujícím spádem děje, v němž si málokdy dovolí popisné pasáže, a sympatickými hrdiny, kteří rozhodně nejsou dokonalí, v jejich slabostech je však jejich největší síla. O úspornosti svého vypravěčského stylu vás autor přesvědčí i povídkami v tomto výběru, jenže těla posetá ranami meče a obličeje rozmašírované kamennými pěstmi už dnešnímu čtenáři stačit nemusejí.

Obsah povídkové sbírky Čas žít, čas zabíjet:

  • Pasák
  • V temnotě
  • Hon za Rudou hvězdou
  • Do morku kostí
  • Zabiják čarodějů

Žambochovy kratší útvary (Pasák, Zabiják čarodějů, částečně i V temnotě) postrádají pevnější ukotvení v rámci celé série a jejich přímočarý děj se smrskává na pouhé kde a kolik, přičemž proměnné je teoreticky možné měnit do nekonečna, aniž by jednotlivé příběhy jakkoliv rozvíjely celé spisovatelovo univerzum. Jednoduché vyvražďovačky připomínají pozměněné známé moudro: Čtenáři se nažerou, ale Žamboch zůstane celý.

Mnohem lépe působí delší práce (Hon za Rudou hvězdou, Do morku kostí), v nichž se autor neomezuje pouze na kde a kolik, ale také kdo a složitěji strukturované proč. Získává si tím sympatie nejen pravidelných čtenářů, kteří netrpělivě čekají na jakékoliv další informace ze soupeření Varatchiho s K., ale také případných nových, jimž stěží postačí fakt, že někde zabiják Bakly rozbil hlavu několika lidem.

Takže koupit a koupat se v krvi?

Čas žít, čas zabíjet je jednoznačně příjemnou povinností pro všechny Baklyho krvežíznivé fanoušky a jistě i milovníky Koniášova světa, v němž za sebou nemilosrdný bijec zanechává krvavé brázdy. Nabízí dvojici zeširoka pojatých příběhů, v nichž nedojde jen na argument síly, Baklymu tolik vlastní, ale které rozvíjejí i události celého volného cyklu. Zbývající tři povídky potěší svou jednoduchostí i množstvím krve, spisovatel kalibru Miroslava Žambocha by však podobné přímočaré jednohubky mohl chrlit po desítkách. Nesnižuje to sice jejich dějovost a spád, ale na stupnici výjimečnosti se tyhle příběhy drží spíše vzadu.

Název originálu: Čas žít, čas zabíjet
Autor: Miroslav Žamboch
Obálka: Jan Doležálek
Počet stran: 400
Vazba: brožovaná
Rozměry: 140 x 200 mm
Vydal: Triton, Praha 2010
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Miroslav Žamboch uvádí Baklyho krvavé hody. Čas žít, čas zabíjet!

Hide picture