Menu
FANZINE.cz
Literatura

Mohamedáni, třeste se, Turkobijce přichází!

Redakce

Redakce

4. 1. 2010

juraj-cervenak-strazcove-varadinu-perexZápach střelného prachu, dusot koní, bitvy a všudypřítomná hrozba půlměsíce nesená v rukou Osmanů, ohrožující východní hranice křesťanského světa. Nádherný čas pro historický opus plný krve, napětí a bitev. Tentokrát však bez magie.

Už je to tak, dlouho očekávaný román jednoho z nejoblíbenějších slovenských spisovatelů konečně spatřil světlo světa. Po dlouhém těšení, podporovaném dokonce i trailerem, který z knihy udělal doslova terno, se do rukou čtenářů dostává tlustý svazek v luxusní pevné vazbě s nádherným přebalem. Postava na něm předznamenává, o čem bude obsah, protože chlápek v klobouku s párem pistolí v rukou patrně nebude zhrzený milenec nebo filosof.

juraj-cervenak-strazcove-varadinu

Kapitán Báthory je hlavní postavou celého díla a zároveň prakticky jedinou, protože ač se v příběhu vyskytují i jiné, vedlejší figury, není jim věnováno příliš prostoru. Celou knihu tedy okupuje občas rozverný kapitán hradu Drien, který si rád přihne a i za dívkou do pokojíku zaskočí, takže u jeho zpovědi se zapotí i otrlý kněz. Hrdina jak má být, rek, který již v době, kdy se s ním seznamujeme, má slávu i peníze. Je nejlepším šermířem v Uhersku a okolních zemích a ve volných chvílích stíná hlavy tureckým vyzyvatelům. Velice zajímavě Červenák vyřešil rodové příjmení Báthory, aby se nemíchal do rozsáhlých příběhů o Čachtické paní a zároveň mohl toto jméno volně používat. Údajná upírská paní se také knihou mihne a právě takové střípky pomáhají vytvořit plastický svět, který existuje i jinde, než v úhlu pohledu hlavního hrdiny.

Kornelius Báthory není nijak přehnaně originální, ovšem díky autorově spisovatelskému umu se z něj stala živá postava, kterou si čtenář oblíbí. Zároveň prostředí, ve kterém se pohybuje, bylo beletristicky jen velmi málo zpracované, a proto bude čtenář neustále objevovat stále nové a nové věci, díky kterým se z již několikrát omletého příběhu stane velice poutavé čtení.

Svět, který Červenák popsal, je prozatím jeho vrcholným dílem co do počtu historických reálií. Přípravné práce a studium dobových materiálů musely být obrovské. Kniha jako taková již přestává být fantasy a plně přechází do žánru historického románu, jenž se mu povedl na výbornou. Na čtenáře čekají křesadlové pistole, rapíry, šavle, Turci a křesťané. Konflikt kříže a půlměsíce v Uhrách v 17. století je velice živnou půdou pro rozehrání vlastního příběhu. Velké bitvy a slavná jména jsou použita věrně a z knihy dělají dynamický exkurz do minulosti podobný horské dráze. Atmosféra staré doby je přímo hmatatelná a projevuje se v mnoha detailech, kterým byla věnována veliká péče.

Historická věrnost potřebuje velké množství historismů. Červenák se s nimi vypořádal na profesionální úrovni. Předměty zdlouhavě nepopisuje, takže čtenář má k jejich rozluštění pouze popis, jak se daná věc používá, takže s trochou logiky lze všechno pochopit, aniž by byl nucen listovat do slovníku v zadní části knihy jako divý. Text se dá pochopit i bez nějakých velkých znalostí dějepisu. Ten tam není vůbec podstatný. Klidně můžeme brát celou knihu jako fantasy z cizí země a jenom jména a názvy jsou podobné. To, že se vše odehrává v minulosti je jen příjemný bonus pro ty, kteří při dějepise nespali, ale některé pasáže je i dokonce zajímaly.

Prakticky zde chybí magie. Po předchozích Červenákových románech čtenář už tak nějak očekává, že ne všechny události, které se staly, mají reálný původ. Bohužel se s nadpřirozenem setkáme všeho všudy dvakrát, což je na tak rozsáhlou knihu a autorovou pověst zatraceně málo. Přitom jedna scéna z nich je luxusním zážitkem plný (doslova) dusivé atmosféry. Takto osamoceně však působí jen jako vložení navíc, aby tam něco bylo. Pro ty, kteří se radují z autorových míchanic magie, legend a historie, budou Strážcové Varadínu lehkým zklamáním.

Dle autorových slov toto dílo mělo být jeho opus magnum, vrcholné dílo, a je třeba mu dát za pravdu. Solidně našlápnutý příběh plný detailů a drobností vytváří neotřelou a příjemnou atmosféru něčeho nového. Kniha je ve všech ohledech čtivá i přes drobné problémy s historismy. Nabízí dveře do období, o kterém čtenář neznající historickou tvorbu třeba polského realisty Sienkiewicze patrně ani neuvažoval, že by mohlo být zajímavé. Období to bylo stejně vzrušující a zajímavé jako každá jiná historická doba a v Červenákově profesionálním podání je to radost číst. Dějepis ještě nikdy skutečně nebyl tak akční a zajímavý. Takhle by měly vypadat historické knihy.

Strážcové Varadínu představují nový směr tvorby Juraje Červenáka, na který si čtenář jeho předchozích knih bude muset zvyknout, protože ačkoliv je kniha stála prezentovaná jako fantasy, mnoho fantasy v ní není. Což může část čtenářů odradit, ale naopak velké množství jich přitáhnout, protože kniha nabízí spoustu dobré zábavy i pro jedince, kterým jeho předchozí tvorba vadila právě díky množství nadpřirozena a fantasy prvků, protože tentokrát jednu scénu se strašidly přetrpí.

Dobře napsanou knihu uzavírá takový konec, který si bezpečně pojistí čtenáře minimálně dalšího dílu, takže pokud máte rádi křesadlové pistole, rapíry a Turky, a pokud vám tuto knihu nenadělil Ježíšek, tak si ji nadělte sami a určitě nebudete litovat. Po jejím otevření ucítíte dým mušket a hlas muezzinův svolávající k modlitbě. Stojí to za to.

As-Selamün Aleyküm.

Název originálu: Strážcovia Varadínu
Český název: Strážcové Varadínu
Autor: Juraj Červenák
Překlad: Robert Pilch
Obálka: Michal Ivan
Počet stran: 424
Vydal: Brokilon, Praha 2009
Doporučená cena: 358 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mohamedáni, třeste se, Turkobijce přichází!

Hide picture