Vědci z NASA vyslovili hypotézu, že pod povrchem Maru existuje voda v kapalné formě. Toto tvrzení navíc podporuje teorii, že se na Marsu nachází život. Je to opravdu možné?
Krajina Marsu vypadá nehostině, v podzemí však může bujet život. zdroj:NASA
Mars je asi nejtajemnější planetou naší Sluneční soustavy. Je nám nejblíže a přitom je tak vzdálený. Už na konci 19. století se Giovanni Schiaparelli domníval, že pozoruje umělé vodní kanály, které vybudovali Marťané. Známá je i „tvář“ Marsu na planině Cydonia. Tyto mýty daly vzniknout kultovní Válce světů, nebo neméně kultovní hře DooM.
Není tedy divu, že se vědci stále snaží rozluštit záhady planety. NASA přišla s tvrzením, že v nejteplejších měsících pod povrchem Marsu existuje voda v kapalné formě. To, že na Marsu existuje voda není žádná novinka, již několikrát se našly na Marsu stopy vody, ale předpokládalo se, že voda na Marsu existuje jen ve formě ledu kolem pólů.
Nejnovější záběry ze sondy Mars Reconnaisance Orbiter ale ukázaly tmavé skvrny, které se v létě šíří po úbočích kráterů a v zimě mizí. Toto nasvědčuje dle odborníků z NASA na přítomnost kapalné vody. Odborníci mají i druhou hypotézu, a to, že tmavé skvrny jsou ve skutečnosti prachové bouře, ty by se ale měnily náhodně a neopakovaly by se pravidelně podle období v roce.
Lidstvu tím svitla naděje, že se přeci jen dočkáme objevení života na Marsu, nejspíše ukrytém ve slanou vodou zatopených kavernách pod zemí. I na Zemi existují mikroorganismy, které nepotřebují sluneční svit.