Velký den pro příznivce mimozemského života? Vědci provedli tři na sobě nezávislé metody výzkumu, aby dokázali, zda části DNA nalezené v meteoritech pochází ze Země nebo z kosmu.
Zrodil se nějak takhle život na Zemi? Zdroj: vtm.cz
Carl Sagan řekl: „Kdybychom byli ve vesmíru sami, bylo by to plýtvání místem.“ Doposud se však nikomu nepovedlo přinést důkaz, že existuje život i mimo Zemi. To se snaží změnit vědci po celém světě. NASA provedla tři na sobě nezávislé metody, aby dokázala, že DNA, která byla nalezena v meteoritech, pochází z vesmíru.
Michale Callahan, vedoucí vědeckého týmu z Godardova vesmírného centra v Marylandu, prohlásil, že má lidstvo poprvé v historii tři nezávislé důkazy, že části DNA nalezené v meteoritech vznikly ve vesmíru. Složky DNA jsou na meteoritech nalézány už od 60. let minulého století, ale vždy byla nejistota, zda nejsou pozemského původu.
Vědci ve své práci zkoumali meteority hlavně z Antarktidy, bohaté na uhlíkaté sloučeniny. Při analýze vzorků identifikovali adenin, guanin a purin, což jsou součásti DNA. Co vědce přesvědčilo o nepozemském původu byly dva typy molekul blízké nukleovým bázím. Analogy nukleových bází puriny, které se na Zemi vyskytují jen velmi zřídka.
Druhá část analýzy spočívala v rozboru ledu kolem dopadu. Ten ukázal mnohonásobně nižší koncentraci stop adeninu, guaninu, ale žádné stopy analogů. Poslední část výzkumu spočívala v laboratorním výzkumu.
Tento objev podporuje teorii takzvané pansperimie, teorie vzniku života na Zemi, která tvrdí, že sem byl život přenesen na vesmírném tělese a po dopadu kolonizoval svět a započal evoluci.
To, že dokážou mikroorganismy přežít ve vesmíru, se již ověřilo. Zda byla Země opravdu oživena tímto způsobem se nejspíše nikdy nedovíme, díky vědcům z NASA však víme, že to možné je.