Půjčování dříve bývalo ojedinělé, a lidé k němu přistupovali obezřetně. Vlivem reklamy a dostupnosti produktů se během 25 let zadlužila většina společnosti. Podle průzkumů si Češi nejvíce půjčují na domácnost, spotřebiče (lednice, pračky nebo sušičky, počítače) rekonstrukci a bydlení, refinancování půjček, auto, vlastní projekty, elektroniku a mobily, zdraví, cestování a vzdělání. Dnes je už půjčování peněz zcela běžné. Někdy jsou také akutní situace, kdy se bez půjčky lidé neobejdou, jako je požár, povodeň, případně nedostatek financí na živobytí či nájem. Finanční pomoc je pak potřeba akutně, pokud chybí úspory.
Koncemroku 2019 Češi spláceli úvěry ve výši 2,5 miliardy korun a krátkodobé dluhy 2,5 milionu Čechů dosahovaly 480 miliard korun.
Mladí lidé a rodiny si často půjčují hypotéku na dům, ale i auto, nebo studium, případně vybavení bytu, nebo věci pro děti. Pokud si na sebe ale vezmou více úvazků, než zvládnou splácet, hrozí jim dluhová past, zesplatnění hypotéky nebo v krajním případě i exekuce.
Na co si lidé půjčují?
Odkud jsou?
Další část lidí si bere půjčku pro živnostníky když potřebují rozjet nebo zlepšit, vybavit a rozšířit podnikání.
Ti klienti, kteří nedosáhnout na půjčky u bank využívají nebankovní půjčky nebo tzv půjčky bez registru a doložení příjmů – tedy takové, kde se nenahlíží do jejich platební historie. Pokud ale tuto možnost využijí, tak většinou zaplatí více na poplatcích a úrocích za prodloužení, pokud si půjčku nesplatí včas.
Každá společnost má na webu tzv kalkulačku půjčky, podle které si vyberou celkovou výši půjčky, dobu splácení a výši měsíční splátky. Zjistí jak dlouho budou splácet a na kolik je celá půjčka vyjde i s poplatky a úroky. Proto je dobré si u půjček vybrat a srovnávat.
Většina bank i nebankovních společnosti se dnes už neptá, na co lidé peníze potřebují, spotřebitelské úvěry jsou vesměs neúčelové.