Venuše je zvláštní planeta, dříve byla spojována s bohyní smyslnosti a krásy, nyní je známá jako bezútěšná planeta s naprosto zničujícími podmínkami. A přece, je možné, že je na ní život. Teoreticky.
Venus Express a Venuše. Zdroj: NASA
Vědci z Evropské vesmírné agentury zjistili zajímavou věc. Na Venuši byla objevena ozonová vrstva. Ta je potřebná pro udržení života na pozemské bázi.
Tuto informaci poslala sonda Venus Express z dat, jež pořídila. Vědci analyzovali světlo z hvězd, které proniká atmosférou Venuše. Analýza prokázala, že se část ultrafialového záření odrazila, což značí přítomnost ozonu.
Ozonová vrstva je ochraný štít, který chrání planetu před zničujícími paprsky ultrafialového záření. Jednoduše řečeno, kdyby Země postrádala ozonovou vrstvu, žádný život by na ní nevydržel, zemřel by na destruktivní záření.
Kromě Země byl ozon indikován i na Marsu. Exobiologové považují ozonovou vrstvu za zásadní podmínku pro pozemský život. Na Marsu však je ozon přítomen kvůli rozpadu molekul oxidu uhličitého zapříčiněném vlivem slunečních paprsků. Ke stejnému procesu nejspíše dochází i na Venuši.