Menu
FANZINE.cz
Vesmír

NASA odhalila nádherné snímky nočního osvětlení Země

Jan Perlík

Jan Perlík

19. 12. 2012

Vědci z NASA zveřejnili pohled na naši planetu v noci. Globální kompozitní snímky, který byly konstruovány využitím satelitního přijímače Národní oceánské a atmosférické  administrace (NOAA), ukazují záři přírodních a člověkem vystavěných jevů po celém světě, a to ve větším detailu než kdy předtím.

FOTO: Pohled na zářící planetu Země

Nádherný dech beroucí pohled na zářící planetu Zemi Zdroj: nasa.gov

Mnoho satelitů bylo vybaveno možností sledovat naši planetu během dne, kdy mohly pozorovat Zemi plně osvětlenou Sluncem. S novým snímačem na palubě NASA-NOAA na oběžné dráze, vypuštěným v minulém roce, mohou nyní vědci sledovat zemskou atmosféru a povrch v nočních hodinách.

Nový senzor „den-noc“ je dostatečně citlivý pro detekci noční záře produkované zemskou atmosférou a světlem z každičké lodi na moři. Satelity americké obrany meteorologického programu pozorovali lehké světelné senzory po dobu 40-ti let.

Nový senzor, který má zkratku VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite), může lépe rozpoznat noční světla. Nové, vyšší rozlišení kompozitních snímků Země v noci byly zveřejněny na tiskové konferenci při zasedání Americké geofyzikální unie v San Franciscu.

Čtěte také: Komerční lety na Měsíc se nejspíš brzy stanou skutečností

Tyto záběry poskytnou vědcům cenná data pro širokou škálu dříve neviditelných, nebo špatně viditelných událostí. „Na základě všech důvodů, proč musíme vidět Zemi během dne, musíme také Zemi vidět i v noci,“ řekl Steve Miller, výzkumník ze státní university v Coloradu. “Na rozdíl od lidí Země nikdy nespí.“

Noční snímky pozorovaly i hurikán Sandy. Ukázaly rozsáhlé výpadky elektřiny, kvůli kterým v důsledku rozsáhlé bouře zůstaly milióny lidí ve tmě. Senzor VIIRS je schopen detekovat rozsáhlejší a detailnější pohled na bouři a další povětrnostní podmínky, jako je například mlha a jiné obtížně rozpoznatelná infračervená nebo termální čidla.

FOTO: Noční pohled na Nil

Snímek zobrazující noční pohled na řeku Nil, která leží na africkém kontinentě. Zdroj: nasa.gov

„Národní meteorologická organizace bude nadále zkoumat využití senzoru pro den a noc,“ řekl Mitch Goldberg, vědecký pracovník NOAA (Národní meteorologická organizace). „Velmi vysoké rozlišení snímků z VIIRSS bude předpovídat počasí v noci s mnohem vyšší pravděpodobnosti (na vyšší úrovni),“ dodává.

Na rozdíl od kamery, která zachycuje obrat pouze v jedné expozici, senzor s využitím den-noc vytváří lepší obraz tím, že opakovaně skenuje pohled a hledá vhodné řešení při využití miliónů jednotlivých pixelů. Následně přezkoumává množství světla v každém pixelu. Pokud je obraz velmi světlý, sníží světlost pixelu, naopak pokud je pixel velmi tmavý, zesílí signál pro zesvětlení.

Čtěte také: NASA oznámila nový program pro Mars. Chce být stále jedničkou v průzkumu

„Je to jako mít tři kamery najednou a přitom vybírat to nejlepší z různých kamer,“ řekl Miller. Přístroj může zachytit noční osvětlení s nebo bez měsíčního svitu, produkovat ostré snímky zemské atmosféry, půdy nebo oceánu.

„V noci není nikde tma, jak bychom si mohli myslet,“ pokračuje Miller. VIIRS se senzorem den-noc pomůže vědcům získávat informace z lidských, ale i přírodních zdrojů nočního světla. „Pozoruhodné snímky předčily veškerá očekávání u vědecké komunity,“ řekl vědec James Gleason.

Podívejte se na velkolepou sbírku nočních záměrů zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

NASA odhalila nádherné snímky nočního osvětlení Země

Hide picture