To, že to NASA myslí s dopravením lidí na Mars vážně, nám potvrzuje snad každý den. Při plánování takového podniku je však potřeba být až pedantsky důsledným. Není třeba jen propočítat kurz, vybrat perfektní místo přistání a posádku s vhodným psychologickým profilem, ale také určit nejvhodnější stravu.
Výhled na pláně na Marsu je krásný, ale žaludek nezasytí. Zdroj: NASA.gov
Úspěšně dopravit člověka na Mars se stalo cílem prvního století nového milénia. Zatímco sonda Curiosity dovádí na povrchu, zde na Zemi se pečlivě připravuje vhodný jídelníček pro budoucí lidskou posádku.
Program, který má vybrat vhodné jídlo, se jmenuje Advanced Food Technology, zkráceně ATF. Cílem programu je vyvinout stravu, která bude co nejvhodnější pro dlouhotrvající vesmírné cesty a zároveň chutnější než dosud používaná dehydratovaná strava, která je dle astronautů mdlá a bez chuti.
Astronauti by byli zhruba dva roky bez možnosti zásobování, to sebou nese i problémy spojené s různorodostí stravy a jejím uchováváním. Potraviny budou muset vydržet roky aniž by se zkazily. Proto budou mít na této cestě smůlu milovníci masa a mléčných výrobků, neboť zatím neexistuje technologie, která by tyto potraviny udržela po tak dlouhou dobu čerstvé.
Takto se nyní stravují astronauti. Není to katastrofa, ale ani nic extra.
ATF řeší i problém stravování na povrchu Marsu. Odborníci se shodli, že by bylo nejvhodnější tam vybudovat skleníky, kde si astronauté budou pěstovat plodiny. Ovoce a zelenina pěstovaná v hydroponickém roztoku je nejreálnější varianta.
Tříčlenný team zatím vytvořil jídelníček o nejméně stovce jídel, která by byla vhodná pro dlouhodobý pobyt ve vesmíru, tato vhodná jídla se skládají s různých ořechů, speciálních pizz, tofu, hub, ovoce a zeleniny.
Cesta na Mars s lidskou posádkou je stále daleko před námi, proto se toho může mnoho změnit i v oblasti stravování a technologií uchovávání potravin. Už teď se díky výzkumu podařilo zredukovat váhu potravin změnou obalů, technologický pokrok je nezastavitelný.