Menu
FANZINE.cz
Technologie

Násilí ve hrách. Platí ještě staré dobré „kdo si hraje, nezlobí“?

Peter Kačina

Peter Kačina

22. 8. 2011

!Téma! Již od vzniku herního průmyslu se hovoří o jeho negativním vlivu na psychiku člověka a vzrůstající agresivitě. Staré přísloví praví: „Kdo si hraje, nezlobí“. Co když ale hrajeme proto, abychom zlobili? 

Roku 1999 dva američtí středoškoláci surově zavraždili přes třicet svých spolužáků. Mimo jiné holdovali počítačovým hrám, Zdroj: dokument Zero Hour

Po malém průzkumu na internetu se zdá, že lidé udělají téměř cokoli, jen aby si pohráli se svým miláčkem. Tedy samozřejmě mám na mysli notebook či stolní PC. Sestavili jsme výběr těch největších přešlapů a průšvihů, do kterých se hráči dostali údajně kvůli hraní. Může se skutečně zdát, že mezi závislostí na hraní videoher a násilnickými sklony existuje určitá paralela.

Klesá s počtem hráčů zločinnost?

Snižování kriminality všeobecně je cílem snad každého policejního okrsku. Ovšem jak dokázat, že skutečný pokles kriminality nestojí jen za prací policistů? Jednoduše.

Parametry telefonu iPhone 5 se pomalu rýsují. Známe datum vydání!

Vědci udělali pár ztřeštěných pokusů, a vida, z hrdinných policistů jsou jenom lidi, co slíznou šlehačku, a skutečnými hrdiny jsou vývojáři akčních stříleček. Stačí si dát do kupy pár čísel a hry, které vyšly za posledních deset let v žánru fps, snížily počet vražd o 50 %.

Když věda zavání šarlatánstvím

Veděcké studie a práce jsou ale vždycky hodně diskutabilní. Za povšimnutí stojí obvykle divné až extravagantní způsoby zkoumání. Ve studii, která našla odpověď, jestli hraní her zvyšuje agresivitu, se křičelo. Testované subjekty byly záměrně lekány a podle intenzity výkřiku se měnila jejich agresivita. Bohužel když někdo nemá silný hlas, může být naštván sebevíc, a přístroj ho zařadí mezi klidné lidi, a naopak.

Znuděné děti se často věnují hraní násilných počítačových her, Zdroj: film Elephant

Ale vrchol v téhle oblasti dosáhla jihokorejská televize, která se snažila zjistit, zda hraní dělá z dětí nenasytná monstra toužící po krvi.

Jejich pokus spočíval v přijetí do jedné herny, kde uprostřed provozu vypli proud a sledovali reakce hráčů. Když pak nastal povyk, redaktor prohlásil, že děti se staly monstry, za která ještě před chvílí hrály. No, nenaštvala by kohokoli taková zákeřnost?

Přečtěte si, jak rozšířit paměťovou kapacitu svého iPhonu nebo iPadu!

Parta obtloustlých chlápků sledující fotbalové utkání oblíbeného klubu by reagovala nejspíše úplně stejně.

Zákeřnost nebo jízlivost se ve hře nevyplácí. Obzvlášť když nasereme někoho, kdo se trochu vyzná ve fachu. Osudným se to stalo hráči Counter-Striku, který se vysmíval protihráči za jeho lamerství. Dotyčný si našel adresu posmívajícího, zazvonil a ubodal ho k smrti. Víc humánní byl kanadský hacker, který z domova pomocí internetu postrašil majitele jednoho Xboxu 360 a přivolal na něj zásahovku.

V zajetí sociálních sítí a online her

Hraní online her je v současné době široce rozšířenou zábavou. Dokazují to hlavně mmorpg hry, které hlásí počty uživatelů řádově v miliónech. Občas jsou ale vývojáři extrémně snaživí při vytváření obsahu, a slabší povahy hráčů nesnesou pomyšlení, aby si dali i jen na chvíli pauzu.

Komentář Marka Jedináka

Násilí ve hrách ve skutečnosti nepovažuji za hlavní důvod většiny sociálně-patologických jevů. Už podle Freuda v sobě má člověk agresivní pud, který je mu vlastní. Ve srovnání se středověkem je míra dnešního společenského násilí na mnohem nižší úrovni.

Je třeba vzít v potaz také to, že v porovnání se současnými filmy je ve hrách násilí obsaženo v prakticky stejné míře. Proč tedy také nezakázat rovnou preventivně celý filmový průmysl?

Na druhou stranu je však třeba si přiznat, že vystavování dětí a mladých lidí násilí z řad počítačových her a filmů posunuje práh jejich vnímání násilí. Zatímco generaci našich babiček je při pohledu na násilí ve filmech špatně a přivírají oči, mladí jásají.

Třeba za tím stojí to, že vyspělý svět už na skutečné násilí zapomněl. Válku už pamatuje málokdo, a za všechny hodnoty se bojuje jen pasivním sledováním televize.

Případy, kdy někdo zemřel dehydratací nebo únavou, jsou běžné, za zmínku stojí ale jeden nešťastlivec, který hrál jenom 12 hodin v kuse a zabila ho krevní sraženina. Ovšem opravdový rekordman byl japonský hráč, který dle japonské agentury prodal velkou část svého majetku, aby ho za 30 dnů utratil ve světě World of Warcraft. Poté, co mu zablokovali účet kvůli nepovoleným transakcím, zkolaboval a na následky infarktu zemřel.

Závislost na Facebooku je kapitola sama o sobě. Dle různých průzkumů na něm tráví zaměstnanci až třetinu pracovní doby. Nejčastěji kvůli svým zahrádkám v pěstitelské hře Farmville.

Přečtěte si první část speciálu Válka konzolí na Topzine.cz. Dozvíte se, která konzole je v současnosti nejlepší!

Američance na mateřské dovolené krátil čas už zmiňovaný Farmville. Bohužel se na něm ale stala závislá, a když jí dítě začalo plakat a dožadovat se pozornosti, zatřásla s ním a dítě zemřelo na těžký otřes mozku. Matce vyměřili trest 50 let. Obdobná závislost zapříčinila smrt rodičů chlapce, kterému nedovolili pozvat přátele z Facebooku na párty. Problém vyřešil tak, že je surově utloukl kladivem a pak šel na svou vytouženou pařbu.

Jak spolu souvisí Breivik a nepokoje v Londýně?

Norský vrah, Anders Breivik, napsal ve svém manifestu, že trénoval střelbu v Call of Duty: Modern Warfare 2 a také hrál World of Warcraft. Odpověď norských obchodů na sebe nenechala dlouho čekat.

Obchodníci preventivně stáhli z prodeje obě zmiňované hry a i další krvavé pecky, a to kvůli bezpečnosti obyvatel. Nikdo se ale nepozastavil nad milióny hráčů, kteří v realitě nestřílí a jen se chtějí odreagovat. Vyjádření lítosti nad zrůdným činem je samozřejmostí, ale mohly za smutnou událost skutečně počítačové hry v takové míře, abychom je zakázali?

Další obdobný případ je ještě novější a souvisí s nepokoji v Londýně. Dle výpovědi jednoho strážníka může za vzniklou situaci hra Grand Theft Auto, protože navádí mladé lidi k agresi a výtržnostem. Ještě abychom všichni hráli The Sims…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Násilí ve hrách. Platí ještě staré dobré „kdo si hraje, nezlobí“?

Hide picture