Detektiv, jemuž sekunduje robot ve tvaru pokladny, dva astronauti nebo mimozemšťané z dalekého koutu vesmíru představují hrdiny letošních nejlepších komiksových stripů z internetu.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/nejlepsi-internetove-komiksy-2011/|width=660]
Komiksové stripy dostupné volně na webu se stávají u internetové mládeže čím dál tím víc populárnějšími než jejich papíroví příbuzní. Délka jednotlivých stripů je jak na míru šitá generaci zvyklé číst pouze nadpisy novinek ze světa. Pokud vám stále nic neříká, co se skrývá za Hark! A Vargant, Penny Arcade nebo The Loneliest Astronauts, je nejvyšší čas to napravit. Za těmito anglickými názvy stojí jedny z nejlepších letošních internetových komiksů.
Většina stripů se odlišuje od papírových svou jednodušší kresbou. To je i případ The Lack of Better Comic, xkcd nebo Penny Arcade. Jednodušší kresba ale není důvodem umělecké neschopnosti autorů, ale záměrem nepřebýt formou vtip vměstnaný do pouhých tří okének. Zatímco Lack of Better Comic reflektuje většinou kulturní dění, podobně jako Penny Arcade, kde hrdinové komentují svět videoher, takže jsou čtenáři v obraze, xkcd představuje větší oříšek. Autor totiž kdysi pracoval v NASA a odrazilo se to i na jeho komiksové tvorbě, která vyžaduje větší mozkovou aktivitu.
Ukázka z komiksu The Loneliest Astronauts
Mezi jeden z nejčtenějších letošních komiksů patří dílo Jonathana Rosenberga Scenes form the Multiverse, který fanoušci jeho stránek znají již od roku 2010. Rosenberg aktualizuje svou práci každý všední den a jednotlivé stripy se mohou chlubit nejen odlišným tématem, ale i samotnými hrdiny. Další zajímavá a velmi vtipná série se skrývá pod názvem The Loneliest Astronauts. Příběh o dvou astronautech Steveovi a Danovi z pera Kevina Churche a Minga Doyla byl již bohužel ukončen, ale dobrou zprávou pro všechny fanoušky je, že se chystá jeho knižní vydání.
Internetoví autoři se nebojí sprostých slov a kontroverzních témat
U tematicky podobných sérií The Word Phrase a Feel Afraid se čtenáři mohou těšit na zesměšňující, vulgární, ale na druhou stranu neskutečně vtipné epizody. U Feel Afraid se objevuje i velmi zajímavá a kvalitní kresba a při zhlédnutí prvního a posledního stripu lze nalézt velký autorský posun.
Do top trojky se dostal příběh o detektivovi, kterému pomáhá robot FELIX vypadající jako běžná pokladna z obchodu. Úžasnou parodii na policejní příběhy internetoví nadšenci najdou pod názvem Registred Weapon. Těsně pod vrcholem stojí komiks Bayou, který svým dějem i kresbou převyšuje všechny ostatní. Dramatický příběh s prvky fantasy o černošské holčičce hledající svého otce za pomoci příšery z bažin kazí hlavně fakt, že zdarma je k dostání pouze první číslo a ostatní si čtenář může koupit za symbolický jeden dolar.
Nejlepším americkým internetovým komiksem je podle většiny kritiků Hark! A Vargant autorky Kate Beatonové. Velmi svěže ukazuje svůj názor na literaturu a historii, ale i moderní popkulturu, takže se čtenáři mohou pobavit jak gagy o Darwinovi, tak o Spider-Manovi.