
Nejlepší česká fantastika za rok 2011. Nový Kulhánek i závěr Městských válek
Marek Hofman
30. 12. 2011
Miroslav Žamboch, Petra Neomillnerová, Jiří W. Procházka, Pavel Renčín. To jsou jen někteří z tuzemských spisovatelů, kteří se se svými literárními dítky dostali do výčtu nejlepších knih tohoto roku.
Stejně jako zahraniční fantastika, také čeští autoři letos nabídli svým čtenářům pestrý výběr. Od hororu přes nejrůznější podžánry a mezižánry sci-fi a fantasy. Které knihy z roku 2011 však stojí za přečtení?
Začněme s humorem
O důležitou dávku vtipu se postarali hned dva spisovatelé. Martin D. Antonín pokračoval v sérii Daemonica. Stejně jako na předchozí knihu Hovězí v žaludku, také na Andělské rakvičky existují dva extrémní názory. Čtenáři mající v oblibě Antonínův smysl pro humor a svéráznou dvojici Arnošta a Kariela si je vychutnají do posledního drobečku. Ostatní mohou vyzkoušet Ondřeje Neffa a jeho Rekvalifikační kurz (recenzi připravujeme).
Neff nás ve svém románu zavádí do blíže nespecifikované budoucnosti a nastiňuje problém blíže specifikované mezinárodní organizace. Tedy Evropské unie. Za pomoci příběhu o shánění kata – kvůli zavedení trestu smrti – se autor naváží do politiky a byrokracie.
Přečtěte si: Nejlepší několikadílné série roku 2011
Na své si přijdou i milovníci temně laděných vyprávění. Daniela Mičanová nabízí v románu Jakubovy housle (recenzi připravujeme) prvotřídní upířinu. Nesnaží se však o tisící první parafrázi Stmívání, její příběh se nese v duchu Brama Stokera. A to z knihy činí ideální lákadlo jak pro fanoušky krvesajů, tak čistokrevného hororu.
U autorek ještě chvíli zůstaňme. Petra Neomillnerová si na chvíli dala oddych od zaklínačky Loty a upírky Tiny Salo a vrátila se ke své literární dceři, rusovlasé čarodějce Moire. Román Hon na lišku nepřímo navazuje na události popsané v knize Nakažení, a tak jej lze číst i samostatně. Tak jako tak nabízí příjemnou zábavu, drsné prostředí a realistické postavy, které od spisovatelčiných příběhů očekáváme.
Došlo i na klasiku
Tradiční fantasy se čtenáři díky knize Modrá luna čarodějů, Rudý měsíc války také dočkali. Jan Dobiáš ji vystavěl na klasických stavebních kamenech – světě, v němž soupeří dobro se zlem, archetypálních charakterech a magii. Velikánům žánru se román sice nevyrovnává, přesto by neměl uniknout čtenářům, kteří rádi sledují dějové linie, usazeni na dračím hřbetu.
S epickým příběhem přišla i Zuzana Hloušková. V knize Čtyři klíče nabízí klasické fantasy motivy, podává je však originálním způsobem, aby čtenáře nenudila. Cílová skupina čtenářů, prahnoucí po kouzelných artefaktech a záchraně říše před zlem, si ji užije. Avšak díky nenáročnosti po ní mohou sáhnout také lidé s fantastikou začínající.
K pseudohistorickému vypravovaní se v knize Mrtví muži netančí vrací Míla Linc. Předchozí díl, Stín černého hvozdu, přinesl do české fantastiky nový, svěží vítr a ve stejném duchu pokračují i Mrtví muži. Linc v sobě nezapře nevídaný zájem o středověk, příběh je prodchnut historickými výrazy a dobovou atmosférou. Zkrátka vítaný kousek pro fanoušky minulých časů a dobrodružných příběhů v jednom.
Města žijí a houbičky způsobují víc než halucinace
Pavel Renčín letos uzavřel jednu z kapitol svého života. Věkem nenávisti dokončil trilogii Městské války. Renčínovi fanoušci se tak (možná) naposled setkali s Václavem Vranem a členy Lvího spáru. Znalé spisovatelovy tvorby netřeba pobízet do čtení, ostatním jako doporučení postačí vědět, že jde o urban fantasy nejvyšší třídy – s městy jako skutečnými bytostmi. V závěrečném dílu spojenecké obce táhnou na Prahu a Česká republika se má stát svědkem obrovského krveprolití.
Čtěte také: Nejlepší fantastická literatura pro náročné roku 2011
Kdo rád experimentuje, nechť zkusí ochutnat tajemnou houbu. Raději však pozor, Miloš Urban o ní ví své, a tak její účinky popsal v knize Boletus Arcanus. Kromě psychedelických 3D ilustrací v ní na čtenáře čeká příběh o hříbku, jehož požití způsobuje doslova divy. A pokud člověk patří ke schopným hledačům, měl by se bát i závisláků, kteří po něm rozhodně půjdou.
František Novotný zase varuje před nebezpečím masturbace nad ženskými akty. Kromě tenisového lokte totiž hrozí onanistům i přenos v čase. No, dotyčný ale musí vlastnit předmět s magickým karmínovým kamenem. Hrdina z knihy Prsten od vévodkyně měl jeden takový ve chvíli orgasmu u sebe a tradá, octl se v časech Boženy Němcové. V románu však nedochází pouze k hrátkám s vlastním tělem, čtenář sleduje život Němcové od dětství do smrti a naráží i na filosofické otázky.
Návrat starých pardů
Vše v jednom. Tak by se dal označit sborník Druhý krok nikam, který obsahuje devatenáct povídek Jiřího W. Procházky. Fanoušek sci-fi a fantasy v něm najde od každého trochu, kybepunk, historickou fantasy, humorné kraťasy z několika málo vět nebo horor zachycený na stránkách kroniky. Skvělý pohled do tvorby jedné z legend české fantastiky.
Svou troškou do mlýna přispěl také Miroslav Žamboch. V knize Visio in Extremis (recenzi připravujeme) představuje postavu lovce lidí, upíra Mathiase Majera. Jedná se o nadílku pro milovníky akčních oddechovek, které plodí Žamboch a Kulhánek.
Ano, Kulhánek. Největší událost letoška na konec. Konečně vyšel. Ve Vyhlídce na věčnost (recenzi připravujeme) kombinuje vše, díky čemu jej fanoušci zbožňují, anebo odsuzují. Plná náruč upírů, některé z postav známých z Nočního klubu, ostré katany, olovo, krev všude možně, jen ne v tělech. Nuda nehrozí v žádném případě.