!Anketa!Že by se letošek dal nazvat fantasy žněmi, o tom si můžeme nechat zdát. Nepřitančila žádná labuť, nespadli jsme do králičí nory a písky času se ani nehnuly.
Thor bojuje za dobro, Zdroj: distributor filmu
Přesto jsme se pokusili vybrat pět nejlepších fantasy filmů roku 2011.
Výsledek vypadá takto.
Hlava všeho běsnění a chaosu ve starověkém Řecku, bůh války Áres, ukoval bájný luk Epirus, který je zdrojem nesmírné moci. To proklatě láká krále Hyperiona (Mickey Rourke) a musí ho stůj co stůj mít. Jedinou nadějí bezmocných smrtelníků před krutým tyranem se stane prosťáček Theseus (Henry Cavill), který s tím ale tak nějak počítá.
Krutost v srdci nemá hranice
Překrásné kostýmy, monstrózní efekty nebo tančící prsní svaly hlavního hrdiny ale nemohou zakrýt fakt, že děj je plytký a předvídatelný. Thesea sice jeho mentor cvičil, seč mu síly stačily, ale ve výsledku z něj legendárního řezníka rozhodně neudělal.
4. Piráti z Karibiku se svezli na vlnách podivna
Johnny Depp se už počtvrté vrací do jedné ze svých nejznámějších rolí, sympaťáka, který stále vypadá jako ve snách, Jacka Sparrowa. Zcela nový příběh zavede diváky na loď obávaného kapitána Černovouse, který je možná obávanější než sám Jack! Za vším hledej ženu a ani tady tomu není jinak. Na palubu ho dostala láska z jeho minulosti (Penelopé Cruz).
Když už nic, tak pánové si z tohoto snímku budou určitě ještě chvíli vzpomínat na scénu s mořskými pannami.
3. Půlnoc v ulicích Paříže
Paříž je krásná ráno, odpoledne, v létě i v zimě. Alespoň v očích Owena Wilsona, neznámého spisovatele, který hledá inspiraci v jejích klikatých uličkách. Jednoduše ji miluje stejně jako svou snoubenku Inez. Ale jaká je Paříž o půlnoci? Magická. Gil se ztratil a skončil na kouzelném místě. A noc co noc se úmyslně ztrácí dál.
Přitažlivý optimistický snímek, oslava bohémství a (ne)kontrolované pařížské svádění není díky režii a scénáři Woddyho Allena přeslazené, jak se může na první pohled zdát. Kdo miluje Paříž, zamiluje si i tenhle film. Po zhlédnutí chcete stát s Gilem po boku a čekat na ten tajemně vyhlížející kočár.
2. Thorovi upadlo kladivo na Zem
Nafoukaný Thor v podání Chrise Hemswortha si sice myslí, že pobral všechen rozum světa, ale moudrost a trpělivost vládce mu chybí. Pohár trpělivosti jeho otce Odina po neuposlechnutí jeho výslovného rozkazu přeteče. Sebere Thorovi všechny schopnosti, mocné kladivo a pošle ho express pryč z Asgardu. Kde jinde by měl pykat za své činy než na Zemi, že?
Destinace ve filmu jsou opravdu lukrativní
Asgard rozhodně nevypadá jako zkostnatělý sever z pohádek pokrytý neroztavitelnou vrstvou sněhu a ledu, ba naopak. Hraje všemi barvami, futuristické brnění napovídá, že to nebudou žádní hlupáci, a přesto to všechno nepůsobí jako pěst na oko. Thor si druhou příčku rozhodně zaslouží a řadí se mezi ty úspěšné komiksové adaptace.
Harry spolu se svými kamarády a celým kouzelnickým světem došel až na konec cesty a rozhodující bitva mezi dobrem a zlem byla nevyhnutelná. Všechno jednou končí. I podle toho se pozná velikost díla. Epické finále se zvrhává ve válečnou vřavu, kde už nikdo není v bezpečí a Harry se musí čelně postavit Lordu Voldemortovi.
První příčka je zasloužená, o tom není pochyb, ale kniha se na plátno dala převést i lépe – ani o tom není pochyb. Dávno už to není pohádka pro děti, ale temný, spletitý příběh. Proto si tvůrci mohli odpustit smrt důležitých postav odbýt naprosto mimo děj, jako by smrt nic neznamenala.
Těm, co si zvykli na dabing, nejspíš nevadil, ale 3D ve filmu si pochvaloval málokdo. Větší část děje se odehrává ve tmě a tak se musí divák setsakra snažit, aby něco viděl. Je to ovšem důstojná tečka za deseti léty.
[poll id=“6″]