Menu
FANZINE.cz
Literatura

Nejlepší knihy roku 2009 – SCI-FI

Redakce

Redakce

31. 12. 2009

Tak je to tady. Poslední den roku, všichni se sjíždíme na oslavy silvestra a my jsme si pro vás připravili přehled těch nejlepších fantastických knih, které u nás letos vyšly. V druhém článku ze tří se podíváme na sci-fi. Strefili jsme se do vašeho výběru?

připravili: Jakub Ehrenberger & Jan Nohovec & Lukáš Vaníček

bruce-sterling-ed-zrcadlovky

Bruce Sterling ed.: Zrcadlovky – Kyberpunková antologie (nové vydání)
alternativa: James Patrick Kelly, John Kessel eds.: Singuarity – Postkyberpunková antologie

Nakladatelství Laser-books se letos rozhodlo rozjet hned několik projektů. Po nových přírůstcích do edice Moderní díla sci-fi a zavedení edice Moderní díla fantasy, se vytasilo ještě se dvojicí kyberpunkových antologií, na které se jen tak nezapomíná. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o revoluční Hnutí sci-fi z 80. let už jistě vedle jmen Bruce Sterling a William Gibson zaslechl název antologie Zrcadlovky, jakéhosi manifestu celé skupiny autorů. Povídka za povídkou jsou nám předkládány fascinující vize, které aspirují na revoluční změnu science fiction té doby.

Nasaďte si Zrcadlovky Bruce Sterlinga a vnímejte svět jinak (Lukáš Vaníček)
Skrz chromované Zrcadlovky Bruce Sterlinga a jeho Hnutí (Jan Nohovec)

A podobně i Singularity se snaží cosi změnit. Ti samí autoři, kteří přispěli do Zrcadlovek, obohacení o nové přírůstky, se v nové antologii snaží nabourat schémata, která sami vytvořili, aby znovu ukázali, jak tvárná může science fiction být.

(recenze připravujeme)

mike-ashley-ed-extremni-sf

Mike Ashley ed.: Extrémní science fiction
alternativa: Ken MacLeod: Věž kosmonautů

Mike Ashley je znám ve světě svými antologiemi ze série Mamutích knih. V Čechách se doposud objevily egyptské detektivky, nebo humoristické příběhy, tentokrát se v překladu objevuje antologie Extrémní science fiction. Dvacítka převážně notoricky známých autorů nám otvírá nové pohledy na starý známý žánr a snaží se posunout jeho hranice.

To Ken MacLeod ve svém románu Věž kosmonautů, prvním svazku trilogie Světelné stroje, nám představuje lidstvo desítky let v lehce kyberpunkové budoucnosti, kde proti sobě stojí dva bloky: Amerika a Rusko v čele komunistické Evropské unie. Druhá dějová linie nás pak zavádí o staletí dále, na planetu kdesi ve vesmíru, kde se setkává hned několik rasových společenství. Vizionářský román má své chyby, i přesto však jako alternativa poslouží obstojně.

Budoucnosti vzdálené i bližší. Ken MacLeod: Věž kosmonautů (Jan Nohovec)

isaac-asimov-nadace

Isaac Asimov: Nadace, Nadace a říše (nové vydání)
alternativa: Arthur C. Clarke: Setkání s Rámou (nové vydání)

Ani na klasiky žánru science-fiction se letos nezapomnělo. Zatímco Laser pokračuje ve své edici Mistrovská díla sci-fi, i ostatní nakladatelství sázejí na osvědčené koně. Argo a Triton ve své nové reprezentativní edici Fantastika představili nové vydání prvních dvou dílů legendární Nadace Isaaca Asimova. Baronet se zase pochlubil s (bohužel na tak okázalým) reprintem knihy Setkání s Rámou, druhou nejslavnější knihou Arthura C. Clarka hned po 2001: Vesmírné odysei. Děje obou románů snad netřeba opakovat, na místě je snad už jen fakt, že tyhle reprinty by se výborně hodily jako vánoční dárek pro někoho, kdo se science fiction právě začíná.

philip-k-dick-ubik

Phillip K. Dick: Ubik (nové vydání)
alternativa: Alfred Bester: Zničený muž (nové vydání)

Méně známé dílo mistra žánru sci-fi, které však v ničem nezaostává za těmi ostatními. Ubik je všude, je zcela vším. V této knize Dick představuje svoji vizi světa plnou proniků, kteří se hrabou v lidském vědomí jako v lednici plné jídla. 1984 je proti tomuto dílu čajíček pro začínající psychovládce. Proti spinockům stojí inerti, kteří dokážou blokovat lidské mysli proti čtení. Svět plný polomrtvých lidí, tajemství a mrazivé vize budoucnosti obohacený o dvojitou pintu. V novém vydání je toto povinností každého čtenáře dobré sci-fi.

A teď babo raď, co dát jako alternativu a co jako hlavní knihu. U Zničeného muže jsme se rozhodli jenom proto, že je Dick známější. Přesto toto dílo vykazuje podobné rysy jako Ubik a zároveň nabízí i hru s grafikou písma, jmény osob i se samotným čtenářem, před kterým Bester rozehrává hru tak jasnou a zároveň spletitou, že ji každý pochopí až na úplném konci a vyrazí mu dech. Kniha se dá zařadit i jako předchůdce kyberpunku, takže kdo má rád i tento subžánr, má další důvod sáhnout po Zničeném muži.

Telepatický Sherlock Holmes a dokonalý zločin Zničeného muže od Alferda Bestera (Lukáš Vaníček)
Alfred Bester a jeho výprava do hlubin šíleného mozku Zničeného muže (Jan Nohovec)

Jon Courtenay Grimwood: Pašazád
alternativa: Elizabeth Bearová: Zakalená

Pašazád Jona Courtenaye Grimwooda příjemně překvapil, neboť jeho předchozí vydaný román, neoAddix, vzbudil více než rozporuplné reakce. Je vidět, že mezi těmito dvěma knihami Grimwood autorsky dospěl, a tak nám v Pašazádovi může s pýchou představit al-Iskandaríju, téměř svobodné město v Osmanské říši, která přežila svůj zánik před první světovou válkou a úspěšně prosperuje ve světě vyvinutých počítačových technologií.

První Arabeska Jona Courtenaye Grimwooda. Pašazád (Jan Nohovec)

Neméně zajímavým přírůstkem do knihovničky každého čtenáře moderních autorů, je Zakalená Elizabeth Bearové. I tady se objevují kyberpunkové motivy, neboť se kniha odehrává v polovině jednadvacátého století. Ústřední hrdinka Jenny Caseyová, veteránka modrých baretů OSN, jejíž paže a oko byly nahrazeny syntetickými protézami, se v akčním příběhu dostává do styku s vůbec první umělou inteligencí na světě. Ve hře, do níž byla zatažena, však jde o mnohem víc.

Drsná Titan z románu Zakalená od Elizabeth Bearové se jistě neztratí (Jakub Mikuš)
Vzatá po hlavě kladivem Elizabeth Bearové (Jan Nohovec)

Štěpán Kopřiva: Asfalt

Zatímco Jiří Kulhánek svým čtenářům po ne zcela povedeném Stronciu slibuje už nějaký ten pátek svůj další román, objevil se na českém trhu s podobnou literaturou nový, neokoukaný a pěkně dobrý kůň. Štěpán Kopřiva se letos v únoru po pět let starém debutu Zabíjení vrátil s šestisetstránkovým románem Asfalt, nabitým říznou akcí, drsnými hláškami a vypilovaným jazykem. Hrstka hlavních hrdinů v něm na padesáté stránce zemře a dostává se do pekla. V tu chvíli má přesně 48 hodin na to, aby se odtud skrz hordy démonů dostala zpátky na Zem, protože jinak v té hnusné díře s nápisem „Bůh je módní štvanec“ na nebi budou hnít navěky. Ještě jeden takový svazek a monopol Mistra Kulhánka se nenávratně rozpadne. Snad není nutno připomínat, že kromě komiksů o několik řádek níže, nevyšla letos žádná alternativa.

Asfalt Štěpána Kopřivy, to je patero drsných, špinavých a pěkně nasraných individuí (Jan Nohovec)

ursula-k-le-guinova-leva-ruka-tmy

Ursula K. Le Guinová: Levá ruka tmy (nové vydání)
alternativa: Ray Bradbury: 451° Fahrenheita – román (nové vydání) a grafický román

Zatímco fantasy zažila letos obrovský boom, ve sci-fi se krčí jen několik málo odvážných reprezentantů. Naštěstí není špatný nápad sáhnout do archivu a vytáhnout z něj něco, na co by se v něm rozhodně nemělo prášit. Takovou knihou pro fanoušky sci-fi určitě je i Levá ruka tmy Ursuly K. Le Guinové. Společně s populární autorkou v ní navštívíme planetu Gethen, kde jsou lidé bezpohlavní. Pravděpodobně proto, že v tamním prostředí by mužům genitálie umrzly. Román situovaný na planetu sněhu a mrazu, působivě rozebírá přednosti i nedostatky takové společnosti, aniž by však na jedinou vteřinu nudil ústředním příběhem.

Hermafrodité a nelítostná zima v Levé ruce tmy Ursuly K. Le Guinové (Jakub Ehrenberger)

V rámci sci-fi není příliš hvězd, které by přezářily Ursulu K. Le Guinovou, a tak je k jejímu případnému nahrazení potřeba vytáhnout silný kalibr. Jméno Raye Bradburyho však rozpouští protivníky dokonale. Klasická scifárna 451° Fahrenheita letos vyšla v klasické podobě (která se vyprodala během pár měsíců) a i jako grafický román.

ian-mcdonald-reka-bohu

Ian McDonald: Řeka bohů
alternativa: Neal Asher: Pradorský měsíc

Toto je kniha, od které se očekává mnoho a mnoho se také dostane. Indie je země, na kterou se literárně prakticky zapomíná, až doteď, protože právě tenhle kraj je hlavním těžištěm románu, který v sobě kombinuje prvky jak klasické sci-fi, tak i kyberpunku. To vše koření starými bohy a fundamentalismem plným podrobných detailů. Autor spojuje ve své knize nové a staré motivy, kombinuje je a vytváří něco, na co se bude jen dlouho vzpomínat. Luxusní záležitost, které se vyrovná jen máloco.

(recenze připravujeme)

Alternativou k ryze městské kombinaci sci-fi a mnoha dalšího je naopak ryzí destilát z velice oblíbeného prostředí, které stvořil Neal Asher. Román z časů, které předcházely událostem kolem agenta Cormaca a těm na planetě Spatterjay, zavede čtenáře před celý cyklus knih, na úplný počátek války s Pradory. Na čtenáře čekají masivní bity, úmrtí mnoha lidí, prohry i vítězství. Sice to je kratší záležitost, ale přesto velice kvalitní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší knihy roku 2009 – SCI-FI

Hide picture