Menu
FANZINE.cz
Sci-fi a fantasy knihy

Nejlepší několikadílné série roku 2011. U nich se strávit více času vyplatí

Olga Buriánková

Olga Buriánková

29. 12. 2011

Přirozeně ani právě končící rok se nenechal ničím zahanbit od svých předchůdců. Nejenže na čtenáře čekalo nejedno pokračování již rozjetých mnohadílných ság, v některých případech nakladatelé zvládli vydat těch dílů dokonce i více, ale milovníci fantastiky se letos mohli těšit také z několika zcela nových vícedílných sérií. 

Série Hunger Games se nejenže probojovala do našeho výčtu, čeká ji i filmové zpracování

Stejně jako v minulých letech se na příznivce tajemných bytostí s příliš dlouhými tesáky a zálibou v lidské krvi také v uplynulém roce valila záplava knih s touto tematikou. Přehled těch nejlepších je čeká právě zde.

Upíři, vlkodlaci a jiná prokletí

Na pultech knihkupectví se objevilo pokračování velmi úspěšné série knih o světě, kde lidstvo musí bojovat o přežití s vraždícími
vampýry, jejichž počet rychle roste kvůli nakažlivému viru, od zkušené autorské dvojice Guillerma del Tora a Chucka Hogana s názvem Zhoubný kmen: Pád. Jejich fanoušky čeká nejen standardní příběh o boji ohroženého lidstva s krvežíznivými monstry, ale také nečekané zvraty a rozuzlení, která by jej nikdy nenapadla.

Další trilogií, jež u nás spatřila světlo světa, je fantasy příběh s hlavní hrdinkou, středoškolačkou Callou, jež je náhodou též vlkodlačicí a ochránkyní posvátného tajemství, o kterém vlastně nic neví. Zatímco v prvním dílu pojmenovaném Smečka čtenáře autorka Andrea Cremerová seznamuje se situací panující po zuřivé bitvě mezi Strážci a Ochránci, druhý díl jménem Vzpoura (recenzi připravujeme) přináší nejedno překvapení. Zcela změní pohled na dobro a zlo, stejně jako na to, kdo stojí na které z těchto stran.

Teenage romanci zastupuje kniha Vzpoura (zde výřez ze zahraniční obálky)

Laurell K. Hamiltonová potěšila tento rok milovníky svých knih dokonce dvěma pokračováními dobře známé série o Anitě Blakeové. V Modrém měsíci i Obsidiánovém motýlovi (recenzi připravujeme)se setkají s touto stejně tak charismatickou, jako rozpolcenou, oživovatelkou zombií, Popravčí zlých upírů a poradkyní zvláštního oddělení policie. Je právě tak neodolatelná pro upíry, jako pro nejednoho kožoměnce či člověka. V prvně jmenovaném pokračování musí dokázat nejprve nevinu svého vlkodlačího ex, v dalším dílu pomáhá nájemnému vrahovi a téměř příteli Edwardovi s pátráním po největším zlu, s jakým se kdy potkala.

Čtěte také: Nejlepší fantasy a sci-fi knihy pro mladší roku 2011

Poslední z výprav do alternativní současnosti vede duo Ilona a Andrew Gordonovi pod pseudonymem Ilona Andrews. Jejich hrdinka Kate Danielsová se potýká s vlnami zdivočelé magie, sužující její svět, stejně jako s nevítanou pozorností vládce upírů i lvího vůdce Smečky nejrůznějších dlaků. I zde její vydavatelé přichystali hned dvě pokračování. V úvodním díle pojmenovaném Magie mrtvých hlavní protagonistku i její schopnosti, stejně jako její nepřátele i příznivce, představují autoři na pozadí akčního příběhu a pátrání po vrahovi jejího opatrovníka. V neméně skvělém pokračování pod názvem Magie spaluje (recenze připravujeme) Kate nečeká nic menšího než záchrana světa před megalomanským božstvem.

Aby to však těm, kteří nemohou upíry či vlkodlaky ani vystát, nebylo líto, přinesla jim tuzemská vydavatelství rovněž pěknou řádku knih, ve kterých řinčí meče a z dálky se nese svist vystřelených šípů, stejně jako magických výbuchů ve středověkých uličkách či na rozlehlých pláních, pokrytých nedozírnými šiky nepřátel.

Také klasická fantasy je na vzestupu

I další z úspěšných autorek, Trudi Canavan, se představila skvělým prvním dílem pojmenovaným Tessia: Zrození čarodějky (recenzi připravujeme). Hlavní hrdinka Tessia se zpočátku touží stát léčitelkou jako její otec. Díky nevhodné pozornosti zákeřného Takada se odhalí její magické schopnosti, které jí přinesou možnost učit se je ovládat, ale také nečekanou zodpovědnost a trápení. Nezadržitelná magická válka změní život jí i všem ostatním. Ztracená tajemství musí být odhalena a otázky čekající na své zodpovězení nebude lehké položit.

Stejně tak série Noční běžci, jehož úvodní díl Štěstí ve stínech rychle následovalo pokračování Příchod tmy, přináší netradiční hrdiny Lynn Flewelingové. Seregil a Alek se stávají nejprve přáteli, později milenci, aby se jako královnini agenti, během mnoha dobrodružství na ostří nože, snažili zachránit život svých blízkých, jejich království i svět kolem, před nadvládou nekromantů. Oba díly v těsném závěsu následuje volnější pokračování Zrádcův měsíc, jenž je zavede až do míst Seregilova dětství, kde je čeká další smrtelné nebezpečí.

O klasiku se svou trilogii postarala Lynn Flewelingová Autor: Jan P. Krásný

Není možné opomenout ani autora trilogie Princ ničeho. Také jeho druhý díl Válečný prorok, líčí svatou válku proti pohanským fanejcům, stejně jako závěrečná kniha s názvem Tisícerá myšlenka, jež jeho dílo korunuje. V tomto příběhu Richarda Scotta Bakkera se snoubí mocná magie, nemenší silou vládnoucí náboženství i snaha po ovládnutí světské moci. Setkávají se v něm pochybnostmi zmítaný čaroděj Achamian a ambiciózní bojovník Anasúrimbor Kellhus, aby čelili svým vnitřním démonům a dokázali zvítězit ve válečném běsnění, ne-li dokonce v boji o svůj svět.

Přečtěte si: To nejlepší z fantastiky pro náročné čtenáře

Jacqueline Carey přináší rovněž dvě pokračování příběhu o krásné i chytré kurtizáně a zároveň špionce Phédre. Právě díky svým schopnostem umí zasahovat do politiky a intrik, projevujících se v této propracované a velkolepé středověké realitě, připomínající Evropu zmiňovaného období. Druhý díl Kuschielova vyvolená i třetí, pojmenovaný Kushielovo vtělení (recenzi připravujeme), přivádí milovanou i nenáviděnou kurtizánu žijící ve světě neobvyklých náboženství i sexuálních praktik spolu s jejím ochráncem Joscelinem a postaví je před splnění nelehkých úkolů, na nichž stojí štěstí příliš mnoha.

Několikrát též z jiného soudku

Terryho Pratchetta jistě není nutno představovat. Jeho humorné fantasy příběhy jsou natolik typické, že nikoho nepřekvapí množství svérázných postav i postaviček s překvapivými jmény a osudy. I v posledním díle této tetralogie Pan autor své příznivce zavede na milovanou Zeměplochu a přivede jim mnoho postav známých, jako je Tonička Bolavá či Bábi Zlopočasná, ale i zcela nových. Tentokrát se však k humornému tónu přidá i nejeden falešný akord beznaděje a zoufalství, na které dříve nebyli příliš zvyklí. Přesto i kniha Obléknu si půlnoc (recenzi připravujeme) stojí za přečtení, aby zodpověděla a uzavřela nejednu otázku, která Pratchettovy fanoušky snad trápila.

Něco z tvrdšího soudku nabízí román Čtyři poslední věci

Ani Paul Hoffman se ve svém pokračování příběhů mladého novice Thomase Cala, s názvem Čtyři poslední věci, neubírá po příliš standardních nebo optimistických cestách vyprávění. Kniha je zasazena do blíže nespecifikovaného období a prostředí. Také jeho drsnost a brutalita, stejně jako trpký život v klášteře Oběšeného vykupitele, do kterého se po svém útěku musí vrátit přímo k nenáviděnému Boscovi, nejsou příliš obvyklé. Na stránky knihy se vrací také Kleist se svou Daisy a dítětem, pro které stojí za to žít i bojovat. Kniha je temnější než předchozí díl a spíše otázky pokládá, než aby je konečně zodpověděla.

Poslední, ale rozhodně nikoli svou kvalitou, je závěr trilogie Hunger GamesSuzanne Collins v tomto třetím dílu pod názvem Síla vzdoru zakončuje poutavý příběh z prostředí Hladových her, aby hrdinové předchozích dvou knih v čele s dívkou Katniss dovedli své povstání do vítězného konce, pokud toho budou schopni. Oproti předchozím pokračováním je ústřední téma her zcela odsunuto do pozadí, což asi mnohé příznivce zaskočí. Na druhou stranu, přes všechny výhrady, nepostrádá kniha napínavý děj i překvapivé zvraty.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nejlepší několikadílné série roku 2011. U nich se strávit více času vyplatí

Hide picture