Nejlepší sci-fi a fantasy knihy roku 2012. Vítězí Martin, King i Miéville
Redakce
31. 12. 2012
Po roce se v kalendáři opět objevilo datum 31. prosince. Nastal tedy ideální čas poohlédnout se po tom, co se ve fantastické literatuře urodilo. A že toho bylo hodně. Jenže člověk nemůže přečíst všechny knihy, byť by chtěl. Proto mu výběr usnadní přehled sedmi nejlepších sci-fi a fantasy knih roku 2012, které pečlivě vytřídila redakce magazínu FANZINE.cz.
Robert Harris: Otčina
Román Otčina z pera britského spisovatele Roberta Harrise není tak úplně letošní novinkou. Letos se u nás objevilo druhé vydání knihy s novou, poutavou minimalistickou obálkou. Protože jde ale o nevšední a napínavý příběh, své místo v seznamu knih roku si zasluhuje.
Píše se rok 1964. Xavier March vyšetřuje případ. Zdánlivě obyčejná detektivka. Až na to, že tajemství, kterému je vyšetřovatel na stopě, by mohlo zkazit oslavu 75. narozenin Adolfa Hitlera. Německo pod jeho vládou vyhrálo druhou světovou válku a ovládá celou Evropu.
George R. R. Martin: Tanec s draky
Na pátou část velkolepé fantasy ságy Píseň ledu a ohně čekali čtenáři velice dlouho. Naštěstí se potvrdilo, že trpělivost růže – a v tomto případě i draky – přináší. A to i přesto, že některé rozvleklé pasáže Tance s draky mohl jeho autor, George R. R. Martin, zkrátit nebo urychlit.
Děj románu se částečně prolíná s předchozí Hostinou pro vrány. Prostor tentokrát dostaly jiné postavy a události. Pozornost autora i mnoha postav se upírá na východ za Úzké moře, kde vládne Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, přezdívaná Matka draků. A její děti dosáhly dospělosti, a staly se tak terčem pozornosti nejrůznějších aktérů.
Stephen King: Dallas 63
Mistru hororu Stephenu Kingovi u nás letos vyšla slušná řádky knih. V naprosté většině případů však šlo o reedice. V listopadu se však na pultech objevil poměrně objemný svazek s titulem Dallas 63.
Tentokrát se King nepustil do hrůzy plného příběhu. Tentokrát napsal sci-fi, v níž se cestuje v čase a pokouší se zabránit ve vraždě významného amerického státníka. Hlavní hrdina románu totiž dostane za úkol překazit atentát na prezidenta Spojených států J. F. Kennedyho.
Christopher Paollini: Inheritance
Fantasy série Odkaz Dračích jezdců mladého amerického spisovatele Christophera Paoliniho je věc na diskuzi. Jedni ji nepovažují za nijak originální, druzí nedají dopustit na sílu jejího příběhu a poutavost. Jako většinu závěrečných dílů i knihu Inheritance doprovází zvláštní nostalgie, kvůli níž nelze román nezařadit do výběru.
Kdysi chudý farmářský chlapec Eragon a jeho dračí společnice Safira stanuli před koncem své životní cesty. Prožili spolu mnohá nelehká dobrodružství, jež změnila osudy téměř všech bytostí světa. Nyní se musí postavit tyranskému králi Galbatorixovi a jednou provždy jej porazit.
China Miéville: Ambasadov
China Miéville rozhodně nepatří mezi čtenáři fantastiky k neznámým jménům. Jeho knihy bývají pravidelně nominovány na významné ceny žánru a řada z nich si některé ceny také odnesla. Letos u nás vyšel experimentální sci-fi román Ambasadov.
Miéville si v knize hraje jak s příběhem, tak především s jazykem. „Příběh vypráví o bizarním vývoji situace na bizarní planetě, kde spolu žijí dohromady lidské město a civilizace nepochopitelných mimozemšťanů, dost chaoticky. Celý děj se točí právě kolem prazvláštních mimozemšťanů a jejich jazyka,“ popsal zápletku knihy ve své recenzi Jan Nohovec.
Neal Stephenson: Anatém
Čtenáři, kteří kromě pobavení očekávají od knih také něco navíc, ocení filosofickou sci-fi Anatém. Román sice ubíhá pomalu a text vyžaduje pozornost, výsledek ale stojí za to. Děj zasadil jeho autor Neal Stephenson na vzdálenou planetu, která se do určité míry podobá Zemi.
Společnost planety Arbre je pevně rozdělena mezi světskou a náboženskou moc. Za určitý čas se návštěvníkům otevírají dveře klášterů, v nichž se ale namísto náboženství a dogmat věnují mniši vědě a filosofii.
Ernest Cline: Ready Player One
Románové debuty to nemají jednoduché. Málokteré přijmou čtenáři tak, aby se u nich autor zapsal v dobrém světle. Jiné se povedou zase natolik, že je pak spisovatel spojován už jen s tímto dílem. V případě knihy Ready Player One od Ernesta Clinea se o první možnost nejedná a ke druhé snad také nedojde.
Přestože se děj odehrává v budoucnosti, většina knihy odkazuje k osmdesátým létům dvacátého století. Většina společnosti totiž žije ve virtuálním světě. Její autor před svou smrtí do této umělé reality ukryl poklad. K jeho nalezení musejí hráči získat indicie, které se týkají právě osmdesátek, kdy nastal boom science fiction.