Nejlepších 5 filmových adaptací Stephena Kinga. Pro jakou hlasujete vy?
Redakce
10. 11. 2011
!Anketa!Literatura sice dokáže pracovat se čtenářovou představivostí, ale filmové médium nabízí možnost dotknout se knižních vizí i ve skutečnosti. A Stephen King je lákavý autor!
Filmoví tvůrci často sahají po knihách amerického autora hororů, sci-fi a napínavých příběhů Stephena Kinga. Autorovo jméno je symbolem strachu, přesto se na předních pozicích pomyslného žebříčku objevují hned dvě nehororová díla, která se musela spokojit pouze s nominacemi na nejvyšší metu.
Knihy Stephena Kinga nejsou k mání jen movitým tvůrcům, kteří by rádi postrašili diváky kvalitním příběhem. V České republice bude Robin Kašpařík natáčet adaptaci Kingovy povídky Jsem brána. Autor poskytl práva na zfilmování za jeden dolar pod podmínkou, že film nepůjde do běžné distribuce, ale pouze na festivaly a přehlídky.
5. místo: Tajemné okno (Secret Window, 2004)
Film vypráví příběh spisovatele Morta, který žije daleko od lidí na své chatě u jezera. Žena ho podvedla, psaní mu nejde a navíc se objevuje záhadný Shooter, který ho nařkne z plagiátorství. Tajemná atmosféra, paranoia, ztráta sebekontroly a rozumu je ve filmu věrně zobrazena. Mortovu postavu ztvárnil Johnny Depp. Pointa snímku sice nabírá rozměr hollywoodského klišé (rozchází se s vyvrcholením v knižní předloze), nicméně i přes nevyřešené chyby ve scénáři zůstává Tajemné okno zdařilou adaptací.
4. místo: Mlha (The Mist, 2007)
Když město zavalí hustá, neproniknutelná mlha, ještě se není čeho bát. Problém nastane ve chvíli, kdy se z mlhy začnou vynořovat útočná stvoření z jiné dimenze. Jednoznačně nejhororovější film z celé TOP 5.
Režisér Frank Darabont chtěl kvůli intenzivnějšímu zážitku z filmu chtěl natočit Mlhu černobílou, do běžné distribuce však šla barevná verze. Darabont buduje jednak napětí, které staví na základním strachu z neznámého (skupina lidí je zamčena v supermarketu, který je obklopen mlhou), jednak zcela explicitně podává nechutné výjevy, které charakterizují žánr hororu.
3. místo: Osvícení (The Shining, 1980)
Spisovatel Jack Torrance je přes zimu správcem hotelu Overlook. Obývá ho pouze se svou manželkou a synem. Když okolí zapadne sněhem, jsou v hotelu uvězněni. Možná navždy. Stylisticky a režijně vychvalovaný snímek Stanleyho Kubricka přinesl na světlo světa hrůznou tvář Jacka Nicholsona, který působí od počátku démoničtěji než sám ďábel. Přesto snímek je jedním z případů, v nichž forma zvítězila nad obsahem. Z knižní předlohy Osvícení nebyl zdaleka využit všechen dějový potenciál.
2. místo: Zelená míle (The Green Mile, 1999)
Možná jste to nevěděli, ale i scénář Zelené míle je původně z pera Stephena Kinga. Jednomu dozorci (Tom Hanks) způsobí velké dilema zjištění, že jeho vězeň odsouzený k smrti na elektrickém křesle je nevinný. Byl to opět Frank Darabont, kdo převedl na plátna kin silný, dojímavý příběh o černošském obrovi, který se ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě v objetí mrtvých dětí. Zelená míle jako symbol poslední cesty před smrtí se dočkala také své parodie v seriálu Simpsonovi.
1. místo: Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption, 1994)
Do třetice Frank Darabont jako režisér Kingovy předlohy dosáhl s příběhem z prostředí věznice vrcholů filmového nebe. Alespoň podle nejznámější tuzemské a zároveň i celosvětové databáze, kde se Vykoupení z věznice Shawshank umístilo na prvním místě v žebříčku nejlepších filmů historie. Právem? Jedno je jisté: vykreslení věznice a propracovaný útěk nenápadného chovance v podání Tima Robbinse strhl diváky po celém světě.
[poll id=“103″]