V prosinci loňského roku představila firma RSLSteeper z UK třetí verzi své bionické protézy ruky. Ještě před uvedením bylo vybráno sedm pacientů s amputovanou rukou, kteří dostali možnost si bionickou ruku v hodnotě asi 350 000 korun vyzkoušet. Jedním z nich je i Nigel Ackland z Velké Británie.
Ackland zkusil již mnoho protéz, ale ani jedna mu nevyhovovala. Z bionické ruky od RSLSteeper je však nadšený. Ruka vcelku věrně simuluje normální pohyb prstů a umožňuje tak pacientům se zapojit do běžného života s daleko menšími omezeními, než tomu bylo doposud.
Jak ruka funguje?
Tato bionická ruka má na každý prst jeden servomotor a několik předem naprogramovaných úchopů. Ty pak pacient ovládá pomocí svalů na amputované ruce. Umělá ruka má dva snímače, které zachytávají elektrické impulsy ze svalů, které běžně používáme k ovládání ruky, a interpretují je pak do jednotlivých gest, která má ruka naprogramované. Vyžaduje to trochu cviku a učení, ale není to prý nic složitého.
Bionická ruka. Zdroj: reprofoto youtube.com
Bebionic3 je doposud nejlepší protéza, jakou kdo vyrobil, a pacienti, kteří ji testovali, jsou nadmíru spokojení. Dodává se i se silikonovým návlekem, díky kterému pak ruka vypadá jako skutečná. Její velké plus pro pacienty spočívá nejen v rozsahu schopností a činností, které díky ní zvládnou, ale také má příznivý efekt na psychiku, protože se pacienti necítí tolik vyloučeni ze společnosti.