Známky autor Sherloka Holmese se Arthur Conan Doyle nezbaví. Slavnému detektivovi se ve své literární kariéře věnoval hojně, přesto by neměla být opomenuta ani další jeho díla.
Holmes a Dr. Watson na obálce komiksu Pes baskervillský Zdroj: Grada
Tento článek si neklade za cíl podat čtenářům přehled o příbězích Sherloka Holmese. Ty patří do zcela jiného, nefantastického žánru. Přesto není třeba zoufat, pokud se na slavného detektiva těšíte, počkejte si na zítřejší profil spisovatele Arthura Conana Doyla, vyšetřovatele z Baker Street jsme v něm nemohli nezmínit.
Abychom však udělali netrpělivějším jedincům radost, jednu knihu, v níž Sherlok Holmes figuruje, zde přiblížíme. Vždyť se jedná o nejslavnější Doylův příběh vůbec.
Pes baskervillský
Román původně vycházel postupně v magazínu Strand, a to v letech 1901 až 1902. Jak už bylo zmíněno, žádná z knih o Sherlokovi nemá s fantastikou příliš mnoho společného, a ani v případě Psa Baskervillského se nejedná o čistokrevný horor. Děs a hrůzu nahánějící pasáže obsahuje, během čtení člověka mrazí a ježí se mu chloupky v zátylku, stále však jde o plnohodnotnou detektivku.
Holmes a doktor Watson se vydávají do devonských vřesovišť a blat vyšetřit záhadnou smrt sira Charlese Baskervilla. Má jej snad na svědomí nepolapitelný pes, který oplývá schopnostmi téměř nadpřirozenými? Nebo stojí vysvětlení na reálném základě a i obávaná stvůra je stvořena jen z masa a kostí?
Posledního českého vydání se Pes baskervillský dočkal v roce 2009, kdy jej nakladatelství XYZ vyslalo do světa ve stejném hávu jako trojici románů Frankenstein, Dracula a Fantom opery.
Ztracený svět
Kniha, která Arthura C. Doyla postavila po bok průkopníků vědeckofantastického žánru Julese Verna a H. G. Wellse, vyšla v roce 1912. Hlavním hrdinou románu se stal profesor Challenger, a kdo viděl i stejnojmenný televizní seriál, vzpomene si i na další postavy příběhu, jimiž jsou lord Roxton, profesor Summerlee a novinář Malone.
Spisovatel svým hrdinům přichystal vskutku nevšední dobrodružství, vyslal je rovnou do prehistorie. Tam už na ně čeká plejáda dinosaurů a dalších tvorů, kteří měli dávno vyhynout.
Ztracený svět inspiroval řadu kinematografů. Kromě výše zmíněnému seriálu posloužil jako předloha k několika filmům, z nichž první byl natočen už v roce 1925, nebo snímku Stevena Spielberga Jurský park.
A. C. Doyle patrně nečekal, že se jeho Ztracený svět dočká této podoby Zdroj: distributor filmu
Povídky
Jádro Doylovy tvorby se nachází v povídkách. Napsal jich značné množství a sborníků vyšla celá řada také u nás. Mezi čtenáři nejlépe hodnocené patří dvojice Tajemné příběhy a Hrůzostrašné příběhy. Obsahují celkem dvacet čtyři textů, které se objevily v jednosvazkovém originálním vydání Tales of Terror and Mystery z roku 1922.
Doporučujeme začít Tajemnými příběhy, jež v sobě ukrývají známější hororové kousky, a až poté sáhnout po jejich hrůzostrašném pokračování s méně proslulými povídkami. V každém případě se však člověk dočká napínavých vyprávění s tajemnou atmosférou a překvapivými pointami.