Černé díry obrovské množství hmoty polykají, ale zároveň částečně ubývají prostřednictvím záření. Rychlost narůstání je omezena tzv. Eddingtonovým limitem. Pro supermasivní zástupce to však zdá se neplatí.
Ilustrační foto. Zdroj: esa.int
Studie o složení vesmíru prokazují, že drtivou většinu kosmu tvoří temná hmota a energie. Doposud byl růst černých děr spojován jen s pohlcováním viditelné hmoty, ale vše nasvědčuje tomu, že i temná hmota musí hrát obrovskou roli.
Astrofyzici se domnívají, že temná hmota po pádu za horizont událostí nevydává žádné záření, a tak nelze pozorovat, jak mizí z běžného prostoru. Už vůbec není znatelné, kolik jí černá díra pohltila.
Spolknou i galaxii?
Vzhledem k tomu, že ve vesmíru je tohoto tajemného materiálu dost, teoreticky by se černá díra mohla rozrůst do naprosto gigantických rozměrů. Existují i názory, že by některé z nich mohly pohltit celé galaxie.
Polykání temné hmoty by vysvětlovalo také domněnky ohledně časového uspořádání vzniku galaxií a černých děr. V poslední době se totiž vědci kloní k variantě, že galaxie vznikly až později. To ale znamená, že původní černé díry se musely něčím „živit“.