Nepokoje v britské metropoli podle nejmenovaného policejního příslušníka z Tottenhamu vyvolalo hraní videohry GTA. Dokáže ještě mládež rozeznat hranici mezi fikcí a realitou?
Herní série GTA čelila již mnoha útokům odpůrců videoher Zdroj: distributor hry
Bulvární britské médium Evening Standard zveřejnilo v jednom ze článků týkajících se nepokojů v Británii velice kontroverzní citaci jednoho z příslušníků policejního sboru.
„Děcka se vymkla kontrole. Když jsem byl mladý, všichni hráli Pacmana a deskové hry. Dneska děti dřepí u GTA a chtějí si to vyzkoušet i naživo,“ údajně novinářům sdělil policista, jenž prý nechtěl být jmenován.
Podle Standardu se mezi výtržníky objevují i desetileté děti, které mají být zjevně inspirovány videohrami. Okolo tohoto článku se vzbudil veliký humbuk a u dalšího vydání již byla formulace o videohrách pro jistotu vypuštěna.
Klasický hoax?
Z logiky věci vyplývá, že mohlo jít spíše o novinářskou kachnu nebo hoax, avšak je dosti možné, že se formulace stane internetovým memem, podobně jako paní Věra Pohlová, která proslula svým přáním nad zákazem „všech počítačů a internetů“ v deníku Metro.
Nepokoje ve městě vypukly po tom, co policie zastřelila taxikáře podezřelého z držení střelné zbraně. V současnosti jsou však spíše dávány za vinu vzrůstajícím rozdílům mezi bohatými a chudými, pomalé integraci menšin a sociologické teorii anomie. Podle ní lidé nacházející se v rozkládající se společnosti rezignují na veškerá doposud respektovaná pravidla a chovají se jako zvířata.
Nepokoje mohou reálně ovlivnit i hráčskou komunitu, jelikož zaměstnanci vypálili místní továrnu firmy Sony a začali rozkrádat její majetek. To teoreticky může ovlivnit launch konzole PS Vita nebo střílečky Resistance 3.