S příchodem moderních sociálních sítí se začaly objevovat i zcela nové fenomény. Jedním z nich je i virtuální dozorování rodičů nad svými ratolestmi. Čísla, která byla nedávno zveřejněna, jsou poměrně zajímavá.
Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz
Nedávný průzkum internetového magazínu LAPTOP prokázal, že špehování vlastních dětí s využitím stále se rozrůstajících sociálních sítí vůbec není zřídkavým jevem. K digitálnímu šmírování se přiznalo 55 % z celkem 2000 respondentů a dalších 5 % by tak činilo pokud by je někdo naučil, jak tyto moderní nástroje využívat. Zhruba 11 % rodičů pak má svůj účet vytvořen jen proto, aby mohli sledovat, co jejich ratolest zrovna dělá.
Tím nejběžnějším způsobem, jakým se takové šmírování provádí, je obyčejné pročítání nových statusů dítěte, čtení příspěvků na jeho zdi nebo prohlížení fotografií, na kterých je označen. Někteří technicky zdatnější rodiče se dokonce přihlašují na účet potomkova kamaráda, aby se dostali k některým ukrytým informacím.
K takovým krokům se zřejmě uchylují rodiče, které si jejich dítě odmítlo přidat mezi přátele. Podle průzkumu jsou takto odmítnutých maminek a tatínků 4 %.
Na otázku, proč se k takovému opatření odhodlali, odpověděla zhruba čtvrtina rodičů-špehů, že to byla jediná cesta, jak se dostat k informacím o tom, co jejich ratolest ve svém volném čase dělá. Nejvíce (36 %) označuje sebe sama za přehnaně ochranářské a 14 % dotazovaných se považuje pouze za zvědavé.