Rok se s rokem sešel a v prvních jarních dnech odhalila česká Akademie science fiction, fantasy a hororu své nominace na ceny za rok 2009. Vyhlášení, u kterého nebudeme chybět, se bude konat 15. května od 15 hodin tradičně na veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti.
Nejlepší science fiction
Neal Asher: Cesta Sabla Keeche (Polaris)
David Marusek: Počítání hlav (Triton)
Ian McDonald: Řeka bohů (Triton, Argo)
China Miéville: Město & město (Laser-books)
Vladimír Sorokin: Den opričnika (Pistorius & Olšanská)
Ve sci-fi se sešla silná pětka: tradičně oblíbení Neal Asher a China Miéville (recenze Jana Nohovce, Jakuba Mikuše) se svými novými knihami, doplnění o trojici relativních nováčků Davida Maruseka (recenze Jana Nohovce), Iana McDonalda (recenze Jana Nohovce, Lukáše Vaníčka) a Vladimíra Sorokina. Ohlasy na každou z knih jsou buď vyloženě pozitivní či vyloženě negativní, nechme se překvapit.
Nejlepší fantasy a horor
Scott R. Bakker: První přichází tma (Triton)
Orson Scott Card: Učedník Alvin (Laser-books)
Scott Lynch: Lži Lockeho Lamory (Laser-books)
Terry Pratchett: Národ (Talpress)
Dan Simmons: Drood (Plejáda)
Scott R. Bakker příjemně překvapil svým prvním špalkem, stejně jako se to povedlo Scottu Lynchovi (recenze Jana Nohovce, Lukáše Vaníčka, Jakube Ehrenbergera). Na sklonku kalendářního roku se na trh dostali dlouho očekávání Učedník Alvin (recenze Jana Nohovce, Jana Železného), třetí díl Cardovy fantasy série o Alvinu Tvůrci, a Simmonsův Drood (recenze Terezy Sýkorové), mysteriózní četba od mistra hororu. Pětici doplňuje nová, o něco slabší, o něco silnější novinka Terryho Pratchetta (recenze Jana Nohovce).
Česká a slovenská kniha
Juraj Červenák: Strážcové Varadínu (Brokilon)
Štěpán Kopřiva: Asfalt (CREW)
Ondřej Neff: Celebrity (Albatros Media – Plus)
Vladimír Šlechta: Hořící přízraky (Brokilon)
Františka Vrbenská & Jakub D. Kočí: Vítr v piniích (Straky na vrbě)
Přestože někteří už mají zřejmě díky Kopřivovu Asfaltu (recenze Jana Nohovce) rozhodnuto, nic ještě není ztraceno. Jak Červenákovu novému historickému cyklu (recenze Jana Nohovce, Lukáše Vaníčka), tak Větru v piniích dvojice Kočí-Vrbenská (recenze Lukáše Vaníčka, Jakuba Ehrenbergera) se dostalo mimořádné obliby. Stejně jako Červenák se vrátili i Vladimír Šlechta se závěrem Gordonovy země a Ondřej Neff.
Česká a slovenská povídka
Juraj Červenák: Turkobijce (Memento mori)
František Novotný: Nový svět (Memento mori)
Pavel Renčín: Memento mori (Memento mori)
Memento mori editora Ondřeje Jireše (recenze Jana Nohovce) byla rozhodně silnou antologií. Dokazuje to už jenom fakt, že odtud pochází všechny tři nominované povídky. Každá je svým způsobem specifická a má šanci se stát nejlepší. Akademici mají před sebou těžký výběr.
Teoretický text
Martin McKenna: Fantasy umění současnosti (Mladá fronta)
František Novotný: Řemeslo románu (Pevnost 7 až 10)
Zdeněk Rampas: Bod zlomu (Interkom 10 až 11)
Asi každého nadchla publikace Fantasy umění současnosti od nakladatelství Mladá fronta, ať už svým obrazovým materiálem, nebo výborným slovním doprovodem. Mnohem více na teorii byly zaměřené texty Františka Novotného a Zdeňka Rampase, i přesto oba představují zajímavé počtení.
Povídková sbírka
Clive Barker: Knihy krve 4 – 6 (Beta)
Susanna Clarkeová: Dámy z Grace Adieu a jiné povídky (Argo)
Petra Neomillnerová: Zaklínačka Lota (Triton)
Pavel Renčín: Beton, kosti a sny (Argo)
Vlastislav Toman: Třetí výprava (Triton)
Bezpochyby nejlepšími domácími povídkovými sbírkami byly Zaklínačka Lota (recenze Jana Nohovce, Jakuba Mikuše) a Beton, kosti a sny (recenze Jana Nohovce). Zatímco Renčín se pokusil shrnout svou povídkovou sbírku do jednoho uceleného výboru, zkušená Neomillnerová vzala svou Lotu a provláčela jí začátkem jejího života. Neméně zdařilým počinem byla sbírka Susanny Clarkové (recenze Jakuba Ehrenbergera) a nakladatelství Beta si cenu jistě zaslouží za souhrnné vydání druhých tří Barkerových Knih krve. Pětici doplňuje Tomanova Třetí výprava.
Antologie
Mike Ashley (ed.): Extrémní science fiction (Triton)
Jack Dann – Gardner Dozois (eds.): Čarodějové (Triton)
Ondřej Jireš (ed.): Memento Mori (Triton)
James Patrick Kelly - John Kessel (eds.): Singularity (Laser-books)
Al Sarrantonio (ed.): Modrý posuv (Triton)
Obstojí domácí Memento mori proti trojici výše zmiňovaných povídek v konkurenci silných zahraničních antologií? Alespoň rozsáhlé Extrémní science fiction a Singularity (recenze Jana Nohovce, Michala Beneše) by ji mohly přebít. Třeba ale překvapí i Modrý posuv nebo reprezentativní Čarodějové (recenze Jakuba Ehrenbergera, Jakuba Mikuše).
Časopis nebo internetové médium
Ikarie
Interkom
The Magazine of Fantasy & Science Fiction
Pevnost
Sarden
K tradiční trojce Ikarie-Pevnost-Interkom se stejně jako v minulém ročníku přidali Magazín F&SF a internetový Sarden. Co myslíte, vyslouží si Pevnost další, v pořadí pátou, sošku?
Nakladatelství
Argo
Laser-books
Polaris
Straky na vrbě
Triton
Letos se sešli celkem silní hráči, z nichž lze favorizovat hlavně Argo a Triton za řadu zajímavých knih a především edici Fantastika. Laser-books ovšem rozjel novou edici Moderní díla fantasy, která si také jistě zaslouží svou pozornost. A příjemně překvapily i Straky na vrbě a Polaris.
Editor/redaktor
Tomáš Němec
Helena Šebestová
Martin Šust
Tomáš Němec, šéfredaktor Pevnosti a redaktor Edice Pevnost, a Martin Šust, člověk s dlouhým seznamem svých činností, už příčky obsazují automaticky. Letos k nim přibyla Helena Šebestová, stojící za obrovským množstvím kvalitně provedených korektur, především v knihách nakladatelství Laser-books.
Výtvarník
Milan Fibiger
Michal Ivan
Tomáš Kučerovský
Kája Saudek
Jana Šouflová
Michal Ivan vytvořil v poslední době řadu velice kvalitních a přitažlivých obálek, které o několik stupňů zvyšují hodnotu vydaných knih. Podobně na tom je i Jana Šouflová, především na knihách nakladatelství Straky na vrbě. Kájovi Saudkovi ovšem vyšlo na sklonku roku album Muriel a oranžová smrt, které pravděpodobně přebije všechny ostatní.
Překladatel
Libor Dvořák
Viktor Janiš
Petr Kotrle
Richard Podaný
Milan Žáček
Nadějný nováček / počin roku / zvláštní cena
Nakladatelství Albatros za Knihu Muriel a oranžová smrt
Časopis PLAV za články o SF překladech
Lukáš Tuma za grafiku časopisu Pevnost
Cena za dlouholetou práci pro SF
Eva Kováčová i. m.
Jiří Pilch i.m.
Vlado Ríša
Přestože Vlado Ríša i Eva Kováčová platí za velké osobnosti české fantastiky, udělení ceny Jiřímu Pilchovi, náhle zesnulému vloni na podzim, je více než pravděpodobné.
Tak co? Trefili se akademici do vašich favoritů? A kdo myslíte, že vyhraje? Podělte se s námi o svůj názor!