Některé obchodní řetězce kvůli pochmurnému sociálnímu klimatu dočasně ukončují prodej vybraných násilných her. Důvodem je běsnění šíleného střelce, který po sobě zanechal téměř stovku mrtvých.
Nejkontroverznější herní pasáž vůbec. V Modern Warfare 2 má hráč za úkol vyvraždit letiště plné civilistů. Zdroj: hra Modern Warfare 2
Řádění šíleného norského střelce vyvolalo další celospolečenskou diskuzi nad tématem násilí ve hrách. Odpůrci krvavých her tak dostali do rukou silný argument. Norské obchodní řetězce projevily velikou dávku taktu a z etických důvodů do odvolání stahují z prodeje předměty připomínající nebo jinak související se zbraněmi, včetně násilných videoher.
Na seznamu zakázaných videoher figuruje několik titulů ze série Call of Duty, především pak ty s podtitulem Black Ops, a velmi kontroverzní Modern Warfare 2, známé pro svoji pasáž s vražděním civilistů na letišti, Homefront a trochu nečekaně také online hra World of Warcraft.
Hra je sice oficiálně přístupná od dvanácti let, nicméně šílený střelec Breivik ji ve své xenofobní Bibli označil za výborný argument, jak odpálkovat dotěrné přátele zajímající se, proč nemá dotyčný člověk čas. Již zmíněné Modern Warfare 2 pak sám označil za skvělý trenažer, který mu pomohl připravit krvavý masakr.
Hráčů se akce příliš nedotkne, jelikož v obchodních řetězcích hry reálně nakupuje jen malý počet hráčů. Jde tedy převážně o úctyhodné symbolické gesto na počest památky nevinných obětí Breivikova běsnění.