Pokud jste doufali, že až dostanou Google Glass do ruky vývojáři, dozví se i běžní smrtelníci něco víc o tom, jak vlastně fungují, musíme vás zklamat. Google totiž připravil šílenou smlouvu o utajení.
V San Franciscu se 28. a 29. ledna koná setkání vývojářů Google Glass jménem Glass Foundry, druhé je v plánu 1. a 2. února v New Yorku.
Brýle se celkem často objevují na veřejnosti, například na New York Fashion Week. Nosí je taky zakladatel Googlu a šéf projektu Sergey Bryn, před pár dny ho v newyorském metru náhodně potkal a vyfotil fanoušek Noah Zerkin a vystavil fotku na svém Twitter kanálu.
Vývojáři teď mají šanci zakoupit speciální verzi googláckých brýlí za 1500 dolarů a odnést si ji domů. Veřejnost tajně doufala, že se možná o futuristických brýlích dozvíme nové informace.
Nedozvíme.
Jak píše server PhoneArena.com (a jako první ReadWrite.com), Google si připravil naprosto neprůstřelnou NDA (non-disclosure agreement, dohoda o utajení), a pokud ji vývojáři neporuší, což není pravděpodobné, nedozvíme se z testování zhola nic.
V dohodě si mimo jiné píše:
- Nikdo jiný než daný vývojář si nesmí brýle nasadit.
- Google bude o uživatelích sbírat data, včetně polohy. Pravidelná setkání s uživateli bude nahrávat a všechna data budou spojena se jménem uživatele a uložena. (Běžný smrtelník za normálních okolností by šílel, v tomto případě je to zcela normální.)
- Fotky z Glass Foundry jsou majetkem Googlu včetně těch, na kterých jsou vidět účastníci, a Google s nimi může nakládat dle vlastního uvážení. Fotky pořízené brýlemi, jež si testeři odnesou domů, jsou také výhradním majetkem Googlu, tentokrát je ale firma nemůže zveřejňovat bez souhlasu testera.
- Brýle může tester propojit pouze se speciálním vývojářským účtem Google+, ke kterému bude mít Google plný přístup (opět včetně fotek, záznamů o poloze apod.)
- Testeři nemůžou veřejně sdílet fotky, videa ani jiné záznamy pořízené pomocí Google Glass.
- Testeři o brýlích nesmí mluvit s médii ani o nich jiným způsobem zveřejňovat informace. Kdyby k tomu byli přinuceni (např. zákonem), musí okamžitě informovat Google.
- Smlouvu můžou Google i tester okamžitě ukončit, dohoda o utajení je ale stále platná. Účastníci musí vrátit brýle, jejich testovací účet bude smazán, ale všechny pořízené informace Googlu zůstanou.
- Pokud vývojář dohodu poruší, může být (a víme, že bude) doživotně vyloučen z vývojářského programu Googlu.
Nabízí se tedy dvě otázky:
Myslíte, že o Google Glass uniknou na veřejnost tajné informace? (My myslíme, že ne.)
Podepsali byste Googlu takovouto dohodu? (My ano, a ještě rádi.)