Tvrdí to alespoň vědci z předního Evropské týmu HARPS. Velmi odvážný názor, a sice že až 40 % naší Galaxie, se 160 miliardami červených trpaslíků, má planetu podobnou Zemi, zvedl ve vědeckých kruzích vlnu souhlasu, ale i kritiky.
Je Mléčná dráha přeplněná planetami zemského typu? Zdroj: sxc.hu
Ze série článků na TOPZINE.cz lze vydedukovat, že samotní vědci jsou velice nerozhodní ohledně možnosti existence života na jiných planetách.
Nejběžnějším typem hvězd v naší galaxii jsou červení trpaslíci. Hvězdy chladnější, menší a déle existující než naše Slunce. Projekt Kepler i Evropský tým HARPS pracují na mapování oblohy a zkoumání solárních systémů.
Zjistili pro někoho neuvěřitelnou skutečnost, že ze 160 miliard červených trpaslíků v naší galaxii má 40 % planetu o velikosti Země. Navíc v takzvané obyvatelné zóně, kde je prostor pro kapalnou vodu a další podmínky vhodné pro život, jak jej známe.
To by znamenalo, že Mléčná dráha může hostit desítky miliard planet vhodných pro náš život. Vědci z HARPS předpokládají, že tyto planety jsou skalnaté povahy, ale NASA to za fakt nepovažuje.
Momentálně probíhající výzkum, jak z pracoviště teleskopu Kepler, tak i HARPS, je technologicky omezený. Proto si na přesnější výsledky povahy planet ještě počkáme. NASA doufá, že bude schopna analyzovat planety spektrografem, který zanalyzuje infračervené světlo hvězdy, a poté budeme vědět víc.