Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Ondrej Herec, slavný slovenský teoretik science fiction

Redakce

Redakce

24. 6. 2010

!SPECIÁL!Pokud se někdy dostanete na úroveň, kdy se budete o science fiction zajímat i z literárně-vědeckého hlediska, pak nepochybně narazíte i na jméno nejznámějšího slovenského SF teoretika, Ondreje Herce. Jeho jméno ovšem nemusíte najít jen na hřbetech knih, ale i v programech českých conů. Přednáší již více než dvacet let.

Ilustrace na obálce knihy Z teórie modernej fantastiky

Slovenský teoretik science fiction, fantasy a hororu Ondrej Herec se narodil roku 1944. V roce 1973 zakončil studium sociologie na univerzitě v Bratislavě a tímto nezvyklým povoláním se zabývá dodnes. Za svůj život pracoval jako redaktor v nakladatelství, výzkumný pracovník, tlumočník nebo zaměstnanec několika slovenských ministerstev.

Ondrej Herec Zdroj: festivalfantazie.cz

Ikona slovenského fandomu

O fandomu a jeho činnostech se Ondrej Herec dozvěděl ještě za dob socialismu, v roce 1986, a od té doby pravidelně jezdí na cony, pořádá přednášky na různá témata a prosazuje se ve fungování fandomu. V osmdesátých letech se podílel především na tvorbě prvního československého rozhlasového seriálu o science fiction a stál i u zrodu první slovenské antologie světové sci-fi; v následujících letech prosadil u nakladatelů publikaci mnoha českých a slovenských překladů zahraničních autorů.

Po revoluci v roce 1989 se stal zakládajícím členem Syndikátu autorů fantastiky, který ovšem v následujících letech neslavil nijak velké úspěchy. Místo toho posléze vstoupil do Slovenského syndikátu autorů fantastiky, kde od roku 1994 působí ve funkci předsedy.

Ondrej Herec bude hostem Festivalu fantazie 2010 a zúčastní se Sletu autorů fantastiky ve dnech 9. až 11. července.

V současnosti je dlouhodobě porotcem nejznámější české fantastické literární soutěže, Ceny Karla Čapka, která bývá každoročně předávána na Parconech. V letech 1991 až 2002 pořádal slovenskou obdobu této literární soutěže pod názvem O Cenu Gustáva Reussa, pojmenovanou podle slovenského spisovatele, který v polovině 19. století údajně napsal první  sci-fi ve slovenštině vůbec. Soutěž vytvořila prostor pro slovenskou fantastiku a umožnila prosadit se mnoha do té doby neznámým autorům (například Alexandra „Vimka“ Pavelková). Několikrát také sestavil sborník těch nejlepších povídek ze své soutěže, který pojmenoval podle zmiňovaného díla Gustáva Reussa, Krutohlav.

Teoretik science fiction

Ondrej Herec používá znalosti a postupy, které v průběhu svého života nasbíral (nejen) jako sociolog, i ke studiu fantastiky a jejího fandomu, díky čemuž se proslavil jako světoznámý teoretik science fiction i dalších žánrů. Server scifiworld.cz tvrdí, že Herec ve sci-fi vidí hlavně varianty moderních sociálních utopií, nové vidění světa. Mezi jeho nejznámější statě patří esej Cyberpunk – Vstupenka do tretieho tisícročia, který se dočkal i zahraniční pozornosti, nebo kniha Z teórie modernej fantastiky, jež získala v roce 2009 sfingu české Akademie science fiction, fantasy a hororu. Kromě těchto prací napsal i první slovenské studie o seriálech Star Trek, Xena nebo Akta X, a o fantastice jako moderním folklóru. Jeho předmluvy můžeme najít v některých antologiích (například ve sbírce Technokouzla aneb Příběhy z jiných světů).

Za svou teoretickou činnost i práci ve fandomu získal Ondrej Herec v roce 1999 Cenu Národného osvetového centra za výrazný přínos k rozvoji teorie a kritiky fantastické literatury, v roce 2007 Cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu za dlouholetý přínos pro žánr a rovněž cenu Mlok, kterou uděluje Československý fandom jako nejvyšší ocenění za zásluhy v dění subkultury.

Část rozhovoru Ondreje Herce s Václavem Pravdou z Fénixconu 2006

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ondrej Herec, slavný slovenský teoretik science fiction

Hide picture