Menu
FANZINE.cz
Technologie

Osud Mléčné dráhy je zpečetěn. Za čtyři miliardy let se srazí s Andromedou

Zdeněk Král

Zdeněk Král

9. 6. 2012

FOTO: Srážka Mléčné dráhy a AndromedyVědci z NASA potvrdili, že Andromeda se přibližuje k naší Mléčné dráze, a obě galaxie se srazí. Jejich jádra splynou a vznikne galaxie nová, eliptická. K hvězdným srážkám by ale docházet nemělo.

FOTO: Srážka Mléčné dráhy a Andromedy

Takhle si srážku galaxií představují ilustrátoři Levay, van der Marel a Mellinger Zdroj: NASA

Zpráva, kterou NASA nedávno vydala, zase odhaluje trochu víc ohledně osudu naší galaxie, potažmo známého vesmíru. Pozorování z Hubblova teleskopu potvrdila, že Andromeda nás nemine ani neštrejchne, ale s Mléčnou drahou se srazí a spojí.

Lidstvo zatím panikařit nemusí. Čtyři miliardy let jsou dlouhá doba, a i kdybychom v té době ještě Zemi obývali, existuje velká šance, že Sluneční soustava by kolizi přežila. Gravitační síly by ale odmrštily Slunce i okolní planety dál od středu nově vzniklé galaxie.

Naše galaxie nemusí být pustá. Obyvatelné planety jsou zcela běžné. V Mléčné dráze jich najdeme miliardy

O tom, že Mléčné dráze hrozí srážka s Andromedou, už vědci spekulují více než půl století. Edwin Hubble přišel s myšlenkou, že vesmír se rozpíná a galaxie se od nás vzdalují. Andromeda se ale přibližuje, a to rychlostí až 400 000 kilometrů za hodinu. Když byl vesmír mladší a menší, bývaly srážky galaxií častější, ani dnes ale nejsou úplně výjimečnou událostí.

Příčinou přibližování galaxií navzdory tomu, že se vesmír rozpíná, by mělo být vzájemné gravitační působení takzvané temné hmoty, která je obklopuje.

Temná hmota je označení pro hypotetickou formu hmoty, jež podle vědců tvoří až 23 % hmoty ve vesmíru. Nezáří ani nepohlcuje světlo ani jiné formy záření, není tedy možné ji přímo pozorovat. Působí však gravitačními silami na hmotu viditelnou. Důvodem, proč se vědci začali existencí temné hmoty zabývat, byly nesrovnalosti mezi tím, jak velká a silná gravitační pole mají ve skutečnosti objekty ve vesmíru, například galaxie, a jaká by tato pole teoreticky měla být, vzhledem k hmotnosti hvězd, prachu a plynu, které obsahují. Vyšší reálné hodnoty způsobuje právě existence temné hmoty.

Počítačové simulace odvozené z dat získaných teleskopem naznačují, že po srážce potrvá ještě další dvě miliardy let, než galaxie úplně splynou do nového, eliptického tvaru. To, že samotné hvězdy se pravděpodobně nesrazí, je způsobeno tím, že jsou od sebe velmi vzdálené.

Kolize bývají i dramatické. Srážka galaxií vytvořila černou díru. Výbuch ji odmrštil světelné roky daleko

Andromedu provází na cestě vesmírem ještě menší kolegyně, galaxie Triangulum. Je dokonce možné, že se s naší galaxií střetne první, úplně přesně ještě vědci průběh kolize nespočítali.

Objev mohli astronomové uskutečnit díky tomu, že Hubblův teleskop byl vybaven dalšími, ještě modernějšími a přesnějšími snímači a čočkami. Po letech je tak osud naší galaxie konečně jasný, a další objevy na sebe nenechají dlouho čekat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Osud Mléčné dráhy je zpečetěn. Za čtyři miliardy let se srazí s Andromedou

Hide picture