Když cvakla poslední klapka desetiletého filmového dobrodružství jménem Harry Potter, začali se diváci poohlížet po jiném fenoménu. Má Percy Jackson šanci na úspěch?
Trojlístek hlavních hrdinů se v druhém díle poněkud rozrostl. Zdroj: 20th Century Fox
Právě v těchto dnech okupuje po tříleté pauze kina pokračování poloboha Percyho Jacksona s názvem Moře nestvůr. První snímek slavil po světě obrovské úspěchy a oblíbili si ho i ti, kteří zarytými fanoušky fantasy nikdy nebyli. Nápad oživit starořecké legendy byl od spisovatele Ricka Riordana zkrátka geniální tah.
Příběh chlapce, který ve dvanácti náhodou zjistí, že je napůl synem boha Poseidona, a od základů se mu změní život, se stal skutečným trhákem. Pokud jste zatím neměli čas nebo chuť se do čtení této napínavé ságy pustit, máme pro vás pár důvodů, proč byste po jedné z těchto knih měli konečně sáhnout.
1. Ceněný a doporučený
Pokud dáte na doporučení velkých periodik jako New York Times, jistě vás potěší, že první díl zmíněné série byl právě Timesy vyzdvižen jako doporučená kniha pro rok 2005. Co se týče dalších dílů, nově zfilmované Moře nestvůr zase vyhlásil časopis Child Magazine Nejlepší knihou pro mládež roku 2006 a podle dalších periodik se stal současně celostátním bestsellerem.
2. Táta Poseidon, bratr kyklop a kamarád satyr
Výhodou této série je děj inspirován řeckou mytologií, jen v modernějším a zábavnějším kabátu, než jaký by vám nabídl Petiška. Horu Olymp, místo seancí mrzutých a náladových bohů, představuje Empire State Building, vchod do podsvětí nalezneme v Los Angeles a výše zmíněné Moře nestvůr znají obyčejní smrtelníci jako Bermudský trojúhelník.
Že učení má být především zábava, to razil i Komenský a nutno podotknout, že tohle se Ricku Riordanovi stoprocentně povedlo. Jména prazvláštních bytostí a bohů i jednotlivé řecké legendy si totiž snadno zapamatujeme, stejně jako Apollónovo skládání veršů či Áresovu motorku.
3. Pětice hrubého čtení
V případě, že razíte heslo čím hrubější kniha, tím lepší, mohla by vás pětidílná sága nemálo potěšit. Ačkoli celou sérii provází v podstatě jen jedno proroctví a gradující hrozba v podobě Krona a Titánů, v každé knize naleznete nejrůznější dobrodružství a řadu nových postav i nestvůr postupně se zapojujících do války mezi dobrem a zlem, která samozřejmě vrcholí velkou závěrečnou bitvou.
4. Nebezpečí číhají za každým rohem
S Percym ani na chvíli nezůstanete na jednom místě, děj rychle odsýpá, a než se stihne na léto vrátit do Táboru Polokrevných, už na něj čeká další dobrodružství. Zápletka se může zdát jednoduchá, ale přesto ho na cestách provází nejeden podivný sen, tajemné varování nebo probouzející se příšery, které mu splnění úkolu komplikují.
Pokud jste ale fanoušky filmového ztvárnění, nejspíš budete knižní verzí příběhu hodně překvapeni. Jenom děj prvního dílu je změněn takřka od základu a druhé pokračování se v tomto přístupu ke zpracování o moc neliší, knižní předlohu spíše jen připomíná.
5. Hrdinové, které si snadno oblíbíte
Body navíc musíme Riordanovi přičíst také za ztvárnění charakteru hlavních postav, které jsou oproti filmu o něco rozpracovanější a v mnohém rozdílné. U Percyho Jacksona se přirovnávání k Harrymu Potterovi nejspíš nedá vyhnout, což je nejspíš dané i tím, že měl stejně jako Harry dva oddané kamarády, se kterými prožíval všechna svá dobrodružství.
Přesto je třeba vyzdvihnout alespoň svižný a napínavý děj nebo rozhovory mezi tvrdohlavým Percym a umíněnou Annabeth, které srší vtipem a vnáší do celého příběhu tu správnou jiskru. Hlavní postavy si o to víc oblíbíte, když s vámi díl od dílu pomalu vyrůstají a vy se ke konci dočkáte i nějaké té (byť předvídatelné) romance.
Medúsa nepatří zrovna mezi Percyho oblíbené tetičky. Zdroj: Fox 2000 Pictures
6. Nenáročná četba a jednoduchý styl
Pokud hledáte propracované dílo s hlubokou filozofickou myšlenkou a malebnými popisnými pasážemi, může být pro vás Percy Jackson zklamáním. Jestli jste však vášnivými milovníky fantasy nebo máte slabost pro řeckou mytologii, knihy se vám dostanou pod kůži a nebudete je chtít odložit.
Pravda, nad dějem není třeba příliš přemýšlet a knihy by spadaly spíše do dětské či teen kategorie, avšak díky starořeckému konceptu má tato kniha bez přehánění potenciál zařadit se na horní příčky oblíbených fantasy děl. A jako oddechová a nenáročná četba splňuje svůj úkol na jedničku.
7. Pro nadšence také pokračování
A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Pokud vás místy ironická a vtipná, jindy napínavá vyprávění Percyho Jacksona nějakým způsobem nadchla, tato série vás ani po velikém finále nenechá vydechnout. Dobrodružství, i když v těle jiných, avšak obdobně sympatických a nápaditých hrdinů, totiž pokračuje ve stejném světě v navazující sérii Bohové Olympu.